39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

39 lat temu zmarł kardynał Stefan Wyszyński. Kościelny hierarcha zmarł 28 maja 1981 roku w Warszawie. Stefan Wyszyński nazywany jest Prymasem Tysiąclecia.

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego
Źródło zdjęć: © Getty Images
Łukasz Witczyk

28.05.2020 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

W czwartek 28 maja przypada 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego. Urodził się on 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli, w zaborze rosyjskim. Miejscowość ta leży na granicy Mazowsza i Podlasia. Stefan Wyszyński zmarł w Warszawie, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Dożył 80 lat, a posługę kapłańską pełnił przez 57 lat. Pogrzeb odbył się 31 maja 1981 roku.

Przed śmiercią kardynał August Hlond jako swojego następcę na stanowisku prymasa Polski wskazał biskupa Stefana Wyszyńskiego. Był on arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim. Prymas przewodniczył uroczystościom z okazji tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku. To on miał wpływ na sytuację kościoła katolickiego w Polsce w czasach komunizmu.

Kim był kardynał Stefan Wyszyński

Stefan Wyszyński w wieku 10 lat stracił matkę. Pochodził z religijnej rodziny, a śmierć matki sprawiła, że ta religijność była jeszcze większa. Jego ojciec był organistą. Gdy zdecydował się na kapłaństwo, wstąpił do seminarium we Włocławku. Został wyświęcony indywidualnie na mocy specjalnej decyzji biskupa 3 sierpnia 1924 r. w katedrze we Włocławku przez bp. Wojciecha Owczarka.

Kardynał Stefan Wyszyński zapisał się w historii także jako twórca koncepcji "teologii narodu", która wychodziła z założenia, że naród jest wspólnotą naturalną, tak samo jak rodzina. Był konsekwentnym obrońcą praw każdej osoby ludzkiej.

7 czerwca miała się odbyć beatyfikacja Prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, została bezterminowo zawieszona, a nowy termin ma zostać ustalony po ustaniu pandemii koronawirusa.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (12)