"Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła". Zełenski wysyła sygnał [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

"Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła". Zełenski wysyła sygnał [RELACJA NA ŻYWO]

"Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła". Jasny sygnał z Kijowa
"Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła". Jasny sygnał z Kijowa
Źródło zdjęć: © East News | ABACA
Maciej SzeferMateusz Czmiel
15.02.2023 22:24, aktualizacja: 16.02.2023 22:23

Czwartek to 358. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC powiedział, że "rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy już się rozpoczęła". - Rosyjskie ataki mają już miejsce z kilku kierunków - ocenił przywódca Ukrainy. Zełenski wykluczył też zrzeczenie się przez Ukrainę jakiegokolwiek terytorium w potencjalnym porozumieniu pokojowym z Rosją. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Krytyczne stanowisko Polski wobec Rosji ukształtowane zostało przez wieki doświadczeń historycznych z dużym sąsiadem, a to kolei wyjaśnia brak zaufania Polski względem Niemiec – mówią eksperci na łamach portalu  stacji ZDF.

Rosja to sąsiad, któremu Polska nie wierzy od dawna - ma to wytłumaczenie w  polskiej historii. "W wyniku trzech rozbiorów Polski, w latach 1772-1795  duże obszary polsko-litewskiej republiki szlacheckiej trafiły na ponad  100 lat pod panowanie rosyjskiego imperium carskiego. Następna trauma  narodowa nadeszła w 1939 roku wraz z paktem Hitler-Stalin i rozbiorem  Polski między dwoma dyktatorami" - przypomina ZDF.

Bojownicy Grupy Wagnera nagrali wiadomość wideo, w której skarżyli się, że armia rosyjska całkowicie przestała dawać im pociski i nie mogą walczyć. 

Pięć osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.


Rosyjskie wojsko ostrzelało Bachmut z artylerii i wyrzutni rakietowej Grad. Pociski trafiły w osiedle mieszkaniowe.

W ataku zginęło trzech mężczyzn i dwie kobiety. Dziewięć osób zostało rannych odłamkami.


Biuro prokuratora generalnego napisało wieczorem, że siły przeciwnika kontynuują ostrzał miasta. 


Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował w czwartek, że w ciągu doby w okolicy Bachmutu doszło do 36 starć; zginęło prawie 120 żołnierzy przeciwnika.

Obraz
© MON Rosji

"O zmianie władzy w Rosji mówi się w inny sposób niż jeszcze rok temu" - ocenił w czwartek anonimowo przedstawiciel zachodnich władz, którego cytuje agencja Reutera. Polityk mówi, że jest mało prawdopodobne, aby rosyjski prezydent pozostał na swoim stanowisku po 2030 roku. 


Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC powiedział, że "rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy już się rozpoczęła"


Przywódca Ukrainy wykluczył też zrzeczenie się przez Ukrainę jakiegokolwiek terytorium w potencjalnym porozumieniu pokojowym z Rosją. 

Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła. Zdecydowane ataki Rosjan już mają miejsce - powiedział Wołodymyr Zełenski, którego słowa cytuje Ukraińska Prawda. 

Służby wywiadowcze USA oceniają obecnie, że zestrzelone niedawno trzy niezidentyfikowane obiekty powietrzne prawdopodobnie należały do prywatnych firm i instytucji naukowych - poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden. Dodał, że zamierza porozmawiać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem m.in. na temat zestrzelonego przez USA balonu szpiegowskiego.


"Nie wiemy jeszcze dokładnie, czym były te trzy obiekty, ale w tej chwili nic nie wskazuje, by były związane z programem balonów szpiegowskich Chin, ani by były to pojazdy zwiadowcze jakiegokolwiek innego kraju" - powiedział Biden podczas wystąpienia w Białym Domu na temat obiektów zestrzelonych w ubiegłym tygodniu nad Alaską, Jukonem i jeziorem Huron.


Jak dodał, według obecnej oceny amerykańskich służb, obiekty te były najprawdopodobniej balonami związanymi z prywatnymi spółkami, instytucjami rekreacyjnymi i naukowymi, badającymi pogodę lub prowadzącymi inne badania naukowe.

Najwyższy Sąd Antykorupcyjny przychylił się do wniosku ministerstwa sprawiedliwości Ukrainy w sprawie nacjonalizacji przedsiębiorstw, należących do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).


Wartość majątku, który przeszedł na własność państwa ukraińskiego, to ponad 10 mld hrywien (UAH) (1,2 mld zł).


SBU napisała, że Deripaska, blisko związany z Kremlem, kierował przedsiębiorstwami poprzez będące pod jego kontrolą struktury komercyjne w różnych regionach Ukrainy.


W ten sposób - jak dodano - oligarcha próbował ukryć swoje powiązania z ukraińskimi aktywami.


Deripaska to magnat przemysłu aluminiowego, mający bliskie związki z Putinem. W 2018 roku został objęty sankcjami USA.

Samoloty amerykańskich sił powietrznych przechwyciły cztery rosyjskie  myśliwce w pobliżu Alaski. 


To kolejny tego typu incydent w ciągu ostatnich kilku dni. Do zdarzenia doszło 14 lutego. Dowództwo Obrony Powietrznej Ameryki Północnej poinformowało o tym dopiero teraz. 

Laramy ogłoszono też w regionie połtawskim, charkowskim i dniepropietrowskim

Alarmy powietrzne w sześciu regionach Ukrainy. Ogłoszono je między innymi w rejonie Ługańska i w obwodzie sumskim. 

Obraz
© MON Ukrainy

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Kazachstanu. Ukraiński przywódca podziękował też Kazachstanowi za pomoc humanitarną dla Ukrainy. 

To nowy i zaskakujący pomysł armii Putina, Rosjanie wysyłają balony nad Ukrainę. Po co? - Rosja boi się ochrony przeciwlotniczej i próbuje ją ominąć. Ale poszukiwanie alternatywnych sposobów działania pokazuje też, że Ukraińcy są skuteczni - mówi Wirtualnej Polsce płk Maciej Matysiak, były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. 

"Financial Times" pisze, że ilość wykorzystywanego podczas wojny uzbrojenia uwypukliła słabe punkty amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, który próbuje odejść od poziomu produkcji z czasu pokoju. Sektor mierzy się też z brakami części i deficytem siły roboczej w związku z pandemią Covid-19.


Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, generał Milley ocenił, że jest to "prawie niemożliwe", by Rosjanie osiągnęli swoje polityczne cele, wykorzystując środki militarne. - Jest to nieprawdopodobne, by Rosja opanowała Ukrainę. To się nie wydarzy - dodał.


Pentagon dokonuje przeglądu zapasów broni i może zwiększyć wydatki na zbrojenie, reagując na tempo zużycia amunicji podczas wojny na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" najwyższy rangą amerykański dowódca generał Mark Milley.


- Jedną z lekcji (płynących) z tej wojny jest bardzo wysoki poziom zużycia konwencjonalnej broni; ponownie poddajemy analizie nasze własne zasoby i nasze plany, by być pewnym, że wszystko jest w porządku - podkreślił generał.


Zaplanowana na przyszły tydzień wizyta Joe Bidena w Polsce szerokim echem odbiła się również na Białorusi. Alaksandr Łukaszenka stwierdził, że prezydent USA powinien przylecieć do Mińska, gdzie mógłby spotkać się z Władimirem Putinem. Wspomniał też o Polsce, którą nazwał "europejską hieną". Absurdalnych stwierdzeń było więcej. 

Jak dodano, obaj przywódcy zgodzili się, że ważne jest, aby wsparcie dla Ukrainy zostało przyspieszone w nadchodzących tygodniach i omówili temat szkoleń ukraińskich pilotów na odrzutowcach zgodnie ze standardem NATO, które wkrótce rozpoczną się w Wielkiej Brytanii. Poinformowano też, że premier Sunak i prezydent Duda poruszyli temat szczytu NATO w Wilnie latem i powtórzyli, że ważne jest, aby wszyscy członkowie zgodzili się na przystąpienie Szwecji i Finlandii do sojuszu.


W piątek, w drugim dniu wizyty w Wielkiej Brytanii, prezydent Duda zostanie przyjęty w Pałacu Buckingham przez króla Karola III.

Brytyjski premier Rishi Sunak podczas czwartkowej rozmowy z prezydentem RP Andrzejem Dudą wyraził uznanie dla roli Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i powiedział, że oba kraje są całkowicie zgodne we wspieraniu dla tego państwa - przekazano w komunikacie Downing Street.


"Premier wyraził uznanie dla odporności i międzynarodowego przywództwa Polski po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku i powiedział, iż jest jasne, że Wielka Brytania i Polska są całkowicie zgodne w swoim niezłomnym wsparciu dla tego kraju. Rozważając szerszy wpływ inwazji, premier powtórzył swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie i powiedział, że niedawne poszerzenie brytyjskiego rozmieszczenia (systemów przeciwlotniczych) Sky Sabre w Polsce jest odzwierciedleniem tego" - napisano w wydanym komunikacie.


Platforma FLASH opublikowała grafikę ukazująca kraje będące sojusznikami Ukrainy, a także te, które są bezstronne wobec wojny. Są na niej też kraje, które są z Federacją Rosyjską. 

Źródła: WP, PAP, pravda.com.ua, reuters.com, cnn.com, tass.ru, ria.ru, unian.ua, ukrinform.ua

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także