RELACJA ZAKOŃCZONA

Odpowiadali na bombardowanie Ukrainy. Rosjanie pokazali ich trumny

Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Twiter | Twitter
Wojciech Rodak

27.12.2022 | aktual.: 28.12.2022 22:44

Wojna w Ukrainie trwa już 308. dni. W poniedziałek doszło do ataku na bazę lotniczą Engels w Rosji. W środę rosyjskie media relacjonowały pogrzeb trzech oficerów odpowiedzialnych za bombardowanie Ukrainy, którzy zginęli w jego toku - był to major i dwóch poruczników. Jak podaje diecezja pokrowska w serwisie vKontakte, w ceremonii żałobnej uczestniczył między innymi gubernator obwodu rostowskiego Roman Busargin i kilku oficerów dowodzących formacjami ciężkich bombowców.

Najważniejsze informacje




Relacja zakończona

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w środę wieczorem pięć wrogich dronów, prawdopodobnie Shahed-136 irańskiej produkcji, nad obwodem dniepropietrowskim - poinformowało na Facebooku Dowództwo Sił Powietrznych Wschód. Siły rosyjskie atakują dronami obiekty w kilku obwodach na wschodzie Ukrainy.

Rząd Niemiec planował ograniczyć sprzedaż broni za granicę, jednak w tym roku zatwierdził już eksport uzbrojenia za co najmniej 8,35 mld euro. To drugi najwyższy wynik w historii RFN. Ponad jedna czwarta broni i sprzętu wojskowego trafiła do zaatakowanej przez Rosję Ukrainę.

Rosjanie atakują Charków przy użyciu dronów-kamikadze Shahed-136. To już drugi raz w ciągu doby - podał burmistrz Charkowa.  

Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła pięć rosyjskich dronów-kamikadze w obwodzie dniepropietrowskim - podała ukraińska armia.

Rosyjscy żołnierze biorący udział w wojnie z Ukrainą będą uprawnieni do bezpłatnego zamrażania nasienia i przechowywania ich w kriobankach - podała CNN, powołując się na rosyjska agencję TASS. 


- Rodziny osób powołanych do służby wojskowej w ramach częściowej mobilizacji otrzymają bezpłatny dostęp do leczenia bezpłodności i przechowywania biomateriału w kriobanku - powiedział TASS Igor Trunow, prezes Rosyjskiego Związku Prawników, który reprezentuje kilka par małżeńskich, w których mąż został zmobilizowany. 


Prawnik doprecyzował, że program będzie obejmował powołanych w latach 2022-2024.    

Wielkokalibrowy przeciwlotniczy karabin maszynowy ZPU-1 12,7 mm zamontowany na pick-upie. Broń z arsenału ukraińskiej armii.

Alarm powietrzny na wschodzie Ukrainy. Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego, podał, że przyczyną jest atak rosyjskich dronów-kamikadze. 

Obecnie na terenie Białorusi przebywa około 10 200 rosyjskich żołnierzy. To za mała liczba, by ponownie rozpocząć ofensywę na terytorium naszego państwa - podał w środę gen. Serhij Dejneko, szef ukraińskiej straży granicznej.  

Ukraińscy żołnierze testują bułgarskie pociski 40 mm GTB-7VS z granatem termobarycznym GTB-7S przeznaczone do granatnika ręcznego RPG-7V. Są bardzo skuteczne przeciwko lżej opancerzonym pojazdom.  

Ukraina pracuje nad dronami bojowymi, które będą zestrzeliwały rosyjskie drony-kamikadze - poinformował w środę Michajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej.  

Ukraińskie okopy na terenie wysypiska śmieci pod Bachmutem. 

Francuski minister sił zbrojnych Sebastien Lecornu spotkał się w środę w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i obiecał dalszą pomoc wojskową oraz 200 mln euro na zakup broni.


Lecornu zapewnił, że poparcie Paryża dla Kijowa jest niewzruszone, a Francja może już wkrótce dostarczyć Ukrainie nowy system obrony powietrznej, który będzie chronił przed rosyjskimi atakami. Nie podał jednak żadnych szczegółów.


Francuski minister podkreślił, że jednym z celów jego podróży jest zorientowanie się w najważniejszych priorytetach ukraińskiego ministerstwa obrony.

Eksport rosyjskiego gazu do Europy przez gazociągi spadł w 2022 roku o 45 proc. w ujęciu rok do roku, do jednego z najniższych poziomów od rozpadu ZSRR - wynika z opublikowanych w środę danych rosyjskiego państwowego koncernu paliwowego Gazprom oraz obliczeń agencji Reutera.


Szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że w 2022 roku wolumen wyeksportowanego gazu wyniesie 100,9 mld metrów sześciennych.

Rosjanie zbudowali pas umocnień - okopów i fortyfikacji - wzdłuż drogi 401 pomiędzy miastami Tokmak i Połohy w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy. Rozciągają się one na długości około 50 km. Widać je na najnowszych zdjęciach satelitarnych.    

"NYT" pisze przy tym, powołując się na przedstawicieli służb, że kluczowym momentem dla rozwoju irańskiego programu produkcji dronów był incydent z 2011 roku, kiedy amerykański dron zwiadowczy z powodu usterki wylądował na terytorium Iranu. Ówczesny prezydent USA Barack Obama miał rozważać wysłanie na miejsce amerykańskich komandosów, by zniszczyli maszynę przed zdobyciem jej przez Irańczyków, ale ostatecznie nie zdecydował się podjąć ryzyka. 

Przyglądamy się sposobom, by uderzać w produkcję irańskich bezzałogowych statków powietrznych za pomocą sankcji, kontroli eksportu i rozmawiając z prywatnymi firmami, których części są używane w produkcji - powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.


Według cytowanych przez "NYT" amerykańskich oficjeli, powstrzymanie napływu elektronicznych komponentów z Zachodu jest bardzo trudne ze względu na to, że przy budowie wykorzystywane są półprzewodniki przeznaczone również do cywilnego użytku. Iran ma przy tym korzystać ze swoich wcześniejszych doświadczeń w obchodzeniu restrykcji m.in. przy budowie wirówek do wzbogacania uranu. Mimo to - zdaniem przedstawicieli administracji USA - Teheran zmaga się obecnie z problemami z łańcuchem dostaw w produkcji uzbrojenia, co Waszyngton stara się wykorzystać.

Stany Zjednoczone podejmują działania mające ograniczyć produkcję irańskich dronów dla Rosji, śledzą ich ruchy by umożliwić niszczenie bezzałogowców jeszcze przed startem i wyposażyły Ukrainę w sprzęt umożliwiający szybsze wykrywanie zagrożeń - donosi w środę "New York Times".


Amerykańskie służby blisko współpracują też z Ukraińcami - siedząc w tych samych ośrodkach wywiadowczych - śledząc ruchy i dostarczając namiary na miejsca, z których startują drony. Te początkowo były uruchamiane głównie z Krymu, ale w ostatnim czasie przeniosły się na Zaporoże.


USA dostarczyły też Ukrainie specjalny sprzęt umożliwiający wczesne wykrywanie i śledzenie lotu dronów.

Wielka Brytania przekazała Ukrainie śmigłowce Westland Sea King. Dziesięć ukraińskich załóg tych maszyn już ukończyło trening na Wyspach.  

Z powodu sankcji rosyjskie linie lotnicze straciły w listopadzie 15,7 proc. pasażerów w ujęciu rok do roku - podał w środę urząd statystyczny Rosstat. "Zachodnie restrykcje odcięły rosyjskich przewoźników od atrakcyjnych tras w Europie i USA" - wyjaśnia Reuters. 

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Ukrinform, Ukraińska Pravda, Reuters, Twitter