Patriarcha Cyryl postawił się Putinowi. Mobilizacja księży? [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Piątek to 303. dzień rosyjskiej inwazji. Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina. Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej. Tymczasem rosyjski przywódca przyznał, że konieczne jest poprawienie charakterystyki uzbrojenia i wyposażenia armii - słowa Władimira Putina cytuje prokremlowska agencja TASS. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina. Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej.
- Oddziały Obrony Terytorialnej zlikwidowały w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie Ukrainy, rosyjską grupę dywersyjno-zwiadowczą - poinformował w piątek szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.
- Ukraińcy są coraz bliżsi zdobycia Bachmutu w obwodzie donieckim, o który zacięte walki trwają od sierpnia. Według analityków wojskowych, ukraińska armia wyparła wojska rosyjskie kilka kilometrów na południe od miasta.
- Władimir Putin zadeklarował, że celem Rosji "nie jest nakręcanie konfliktu zbrojnego, ale wręcz przeciwnie - zakończenie go". Dyktator stwierdził również, że systemy Patriot, które znajdą się w Ukrainie, są "dość stare". - Zawsze znajdzie się na nie antidotum - dodał cytowany przez agencję Reutera.
- Pentagon rozważa szkolenie ukraińskich żołnierzy do obsługi systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych. Byłoby to pierwsze takie szkolenie na terenie USA.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Rosjanie ostrzelali jeden z ważnych obiektów energetycznych. Stacja przestała wytwarzać energię elektryczną. Jeden pracownik zginął, a kolejny został ranny.
Ukraińcy nie precyzują w jakim regionie doszło do ostrzału i uszkodzenia infrastruktury.
„W te święta jesteśmy z wami”.
Brytyjski premier Rishi Sunak opublikował wideo wspierające Ukrainę.
Doradca w biurze prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak nazwał w piątek Białoruś, Iran i Koreę Północną sojusznikami Rosji w wojnie okupacyjnej. Poruszył też kwestię "solidarnej odpowiedzialności".
Zdjęcia z pożaru w Moskwie.
Według lokalnych mediów spłonęły butle z gazem, które były przechowywane w hangarze. Powierzchnię pożaru oszacowano na 600 metrów kwadratowych - przekazuje Nexta.
Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w piątek projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.
Ustawę poparło w głosowaniu 225 kongresmenów, zaś przeciwko było 201, w tym jedna Demokratka, Alexandria Ocasio-Cortez. Dzień wcześniej ustawę uchwalił Senat z pomocą niemal 18 z 50 Republikanów. Do zatwierdzenia budżetu doszło na godziny przed końcem obowiązywania obecnego prowizorium. Ustawę wciąż musi podpisać prezydent Joe Biden, który zapowiedział jednak, że zrobi to niezwłocznie.
W Moskwie płonie hangar na terenie Wszechrosyjskiego Instytutu Stopów Lekkich - informuje platforma Flash.
Rosyjskie służby nie informują o poszkodowanych.
Patriarcha Cyryl zareagował na poczynania Putina.
Duchowny zażądał odroczenia na poziomie prawnym mobilizacji dla księży. Patriarcha zauważył, że święte kanony surowo zabraniają kapłanom wstępowania do służby wojskowej.
Pod koniec lutego minie rok od momentu, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę. Chociaż życie w kraju nękanym atakami armii Władimira Putina nie należy do najłatwiejszych, to zdecydowana większość Ukraińców ani myśli o zawarciu pokoju, który byłby równoznaczny z ustępstwami względem Moskwy.
Na terenach wyzwolonych odkryto 54 izby tortur i odnotowano ponad pięć tysięcy przypadków tortur - przekazuje Ukrinform.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek wieczorem, że obywatele Rosji powinni rozumieć, iż terror nigdy nie pozostaje bez odpowiedzi.
W swoim tradycyjnym wystąpieniu wideo szef państwa ukraińskiego zaapelował też do rodaków, by szczególnie w okresie świątecznym reagowali na sygnały ostrzegające przed atakiem lotniczym.
Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka w sobotę uda się z "roboczą wizytą" do Rosji, gdzie ponownie w tym tygodniu spotka się z Władimirem Putinem. Agencja BelTA opublikowała już oficjalny plan jego wizyty.
Zobacz także
Wieczorne przemówienie Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Odbyłem dzisiaj posiedzenie Kwatery Głównej. Przygotowujemy się na nadchodzące miesiące i ogólnie na przyszły rok. Nasze zadania pozostają niezmienione. To jest wyzwolenie naszej ziemi. Bezpieczeństwo dla naszych ludzi.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Kijów zamierza zacieśnić relacje z państwami afrykańskimi i w 2023 roku otworzy w Afryce dziesięć nowych ambasad oraz przedstawicielstwa handlowe. "Nasze interesy nie są tam wystarczająco reprezentowane" - dodał szef państwa.
Reuters przypomina, że Kijów już teraz zacieśnia stosunki z państwami Afryki dzięki akcji „Ziarno z Ukrainy”, w ramach której do połowy przyszłego roku planuje wysłać około 60 statków z ukraińskim zbożem do najbiedniejszych krajów tego kontynentu.
Zełenski nie poinformował, gdzie otworzone zostaną nowe ambasady, ale oznajmił, że chce, by Ukraina miała przedstawicielstwa w 30 krajach Afryki.
Alaksandr Łukaszenka powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za współudział w rosyjskich zbrodniach wojennych w Ukrainie – twierdzi Paweł Łatuszka, jeden z liderów białoruskiej opozycji.
W swoim twitterowym wpisie wskazał, w jaki sposób satrapa jest współodpowiedzialny za masakrę w podkijowskiej Buczy.
W Kijowie zamiast tramwajów i trolejbusów tymczasowo będą kursować autobusy z powodu braku prądu.
Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji.
Atak na Moskwę? Oni się naprawdę przestraszyli i rozmwiali na ten temat w prokremlowskich mediach. "Trzeba to brać na poważnie" - usłyszeli widzowie rosyjskiej telewizji.
Wołodymyr Zełenski wręczył nagrody pracownikom energetyki, którzy przywracają światło miastom w Ukrainie.
Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca. W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrowni była kilkukrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.
"Kluczowe jest, aby strefa skupiała się wyłącznie na zapobieganiu wypadkom jądrowym. Kontynuuję wysiłki zmierzające do osiągnięcia tego celu z poczuciem, że jest to pilne" - napisał w czwartek na Twitterze Grossi. Firma Rosatom poinformowała z kolei, że w stanowiskach obu stron istnieje "znacząca bliskość" oraz że "przedyskutowano możliwość stworzenia strefy bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony fizycznej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej".
Plan pomoże zapobiec wypadkowi jądrowemu poprzez zatrzymanie ostrzału do i ze strefy wokół największej w Europie elektrowni. Chociaż na samym terenie elektrowni w ostatnich tygodniach nie odnotowano walk, przed miesiącem znalazła się ona pod intensywnym ostrzałem. W pobliżu obiektu nadal słychać wyraźne odgłosy działań wojennych, co wzmacnia utrzymujące się zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego - wyjaśniła MAEA.
Źródło: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram