RELACJA ZAKOŃCZONA

Rosja złożyła bezczelny pozew. "Jeszcze jedno zwycięstwo" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa wojna w Ukrainie. Wtorek to 510. dzień rosyjskiej inwazji. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił pozew Rosji przeciwko Ukrainie - przekazał były zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy. "Jeszcze jedno zwycięstwo" - skomentował Gyunduz Mamedov. Przypomnijmy, Rosja w pozwie twierdziła, że Ukraina była rzekomo odpowiedzialna m.in. za zabójstwa, przymusowe przesiedlenia, ograniczenia w używaniu rosyjskiego języka oraz ataki na rosyjskie ambasady i konsulaty na Krymie i katastrofę samolotu MH17. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosja złożyła bezczelny pozew. "Jeszcze jedno zwycięstwo"
Rosja złożyła bezczelny pozew. "Jeszcze jedno zwycięstwo"
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Sara BounaouiMateusz Czmiel

17.07.2023 | aktual.: 18.07.2023 22:13

Najważniejsze informacje
  • Rosyjski dyktator Władimir Putin zwołał w poniedziałek wieczorem naradę w sprawie ataku na most Krymski. Po raz kolejny padły słowa o "kijowskim reżimie". Dyktator obiecał reakcję na "atak terrorystyczny". - Ministerstwo Obrony przygotowuje odpowiednie propozycje - zagroził.
Relacja zakończona

Zełenski w wywiadzie z mediami afrykańskimi nazwał Putina sadystą.  - Zdecydował, że wszystkich nas zabije. Rozumiecie? Zdecydował, że zabije  wszystkich, którzy nie zgadzają się z całkowicie faszystowską ideologią  prezydenta Putina. Z jego ideologią - powiedział szef ukraińskiego  państwa.  

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma charakter wojny kolonizatorskiej -  ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z afrykańskimi  mediami. To te same zasady, inna jest tylko broń - dodał. 

USA przekażą Ukrainie więcej sprzętu wojskowego. Nowy pakiet pomocy ma kosztować ponad miliard dolarów. 

Pakiet broni, o którym wcześniej nie informowano, ma obejmować obronę powietrzną, systemy do zwalczania dronów, drony i amunicję - przekazał jeden z amerykańskich urzędników. 

USA ofiarują Ukrainie dodatkowe 250 mln dolarów pomocy dla jej sektora rolnego - ogłosiła we wtorek w Odessie szefowa agencji pomocowej USAID  Samantha Power. Jest to reakcja na decyzję Rosji o wycofaniu się z  Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej. 

Niepokojące sygnały z Ukrainy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych podał, że  Rosjanie przeszli do ofensywy w kierunku Kupiańska w obwodzie  charkowskim. - Przełomu nie będzie, ale ukraińskie odwody będą związane  walkami w tamtym rejonie - mówią Wirtualnej Polsce eksperci. 

Wоłоdуmуr Zełenski spotkał się z prezesem  Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (JICA) Akihiko Tanaką. 

"Omówiliśmy priorytetowe obszary działalności JICA na Ukrainie.  Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nakłonienie Japonii do  rozpoczęcia produkcji sprzętu do rozminowywania, rozwoju sieci ośrodków  rehabilitacyjnych dla weteranów i wojska, a także do produkcji zaplecza  energetycznego" - przekazał Zełenski. 

Ukraina żąda od Rosji natychmiastowego dostarczenia listy ukraińskich dzieci bezprawnie uprowadzonych i udostępnienia ich przedstawicielom międzynarodowych organizacji zajmujących się prawami człowieka - zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy podczas debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 

MEiN i UNICEF kontynuują i poszerzają zakres  współpracy na rzecz wsparcia edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy,  które znalazły się w Polsce w wyniku agresji rosyjskiej. We wtorek w Warszawie uroczyście podpisano wspólny plan pracy na 2023 r. 

Pentagon zapewnił, że żaden z listów, które omyłkowo wysłano do Mali, nie został wysłany z oficjalnych adresów e-mail departamentu. Pentagon jako środek ostrożności zablokował możliwość wysyłania listów na adresy z domeną adresową .ml ze swoich e-maili - zapewniła rzecznik Pentagonu Sabrina Singh.

Jednocześnie stwierdziła, że e-maile z kont osobistych, takich jak Gmail czy Yahoo, mogły być wysyłane na adresy z domeną .ml.

Wcześniej informowano, że miliony e-maili wojskowych USA zostały przesłane do Mali przez literówkę w domenie, co doprowadziło do wycieku bardzo wrażliwych informacji.

Minister ds. UE w poniedziałek i wtorek przebywał w Skopje, gdzie  wspólnie ze swoimi odpowiedniczkami z państw Trójkąta Weimarskiego,  minister stanu ds. Europy i klimatu Anną Lührmann z Niemiec i sekretarz  stanu ds. europejskich Laurence Boone z Francji, odbył konsultacje  polityczne z najwyższymi przedstawicielami władz oraz sceny politycznej  Macedonii Północnej.

Na wtorkowej konferencji prasowej, po powrocie ze Skopje, Szynkowski  vel Sęk stwierdził, że Polska jest liderem wśród państw opowiadającym  się za polityką rozszerzenia UE.


-  W tej chwili toczą się dyskusje na temat otwarcia negocjacji akcesyjnych  z Ukrainą i Mołdawią, mamy nadzieję, że do końca roku te negocjacje  zostaną otwarte - powiedział Szynkowski vel Sęk. 

Mamy nadzieję, że do końca roku otwarte zostaną negocjacje akcesyjne z  Ukrainą i Mołdawią; w głęboko rozumianym interesie Polski jest to, by  Unia Europejska powiększała się - powiedział we wtorek minister ds. UE  Szymon Szynkowski vel Sęk. 

-  To sprawia, że zdajemy sobie sprawę, że lepiej zmienić ocenę ryzyka,  którą mieliśmy, gdy pierwotnie przygotowywaliśmy ten dokument. Pierwotnie zakładaliśmy wycofanie niektórego sprzętu z eksploatacji, tworząc pewną lukę w połowie dekady, a następnie zakup nowego sprzętu.  To jest coś, czego nie chcę już ryzykować - wyjaśnił  brytyjski minister obrony Ben Wallace. 

Wallace przyznał, że skuteczność broni przekazanej Kijowowi przez  jego sojuszników miała duży wpływ na zmiany, które jego resort  wprowadził do zaktualizowanej wersji strategii obronnej. Pierwotna  wersja dokumentu opublikowana została w 2021 r., a więc jeszcze przed  rozpoczęciem rosyjskiej napaści na Ukrainę.


- Bylibyśmy bardzo głupi, gdybyśmy zignorowali te lekcje i nie  zaimportowali ich do naszych sił zbrojnych. Wojna na Ukrainie skupia  uwagę, ponieważ istnieje bardzo realny przeciwnik, który jest bardzo  agresywny, łamie wszystkie zasady wojny na kontynencie europejskim,  tocząc wojnę mającą na celu zniszczenie kraju - powiedział Wallace.

Ukraina "w tragiczny sposób stała się laboratorium bojowym", ale wyciągnięte z wojny wnioski wpłyną na przyszłość naszych sił zbrojnych -  powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. 

Rosyjski wicepremier Marat Khusnullin oszacował odbudowę mostu Krymskiego na co najmniej 1 miliard rubli, czyli ponad 11 milionów dolarów. 

Rosja gromadzi 100 tys. żołnierzy do ataku na Charków - donosi "The Telegraph". Obecność Rosjan w okolicach Charkowa potwierdzają także ukraińscy dowódcy. Wysocy rangą wojskowi uważają, że atak może być taktyką dywersyjną mającą na celu odciągnięcie Ukraińców od kontrofensywy.


"Ofensywa nieprzyjaciela w kierunku Kupjana jest obecnie bezskuteczna. Walka trwa, ale inicjatywa jest już po naszej stronie" - zapewniła na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. 


Jak przekazała, wokół miasta Bachmut w obwodzie donieckim dzisiaj, podobnie jak w poprzednich dniach, Ukraińcy nacierają z powodzeniem.

"Wróg próbuje odzyskać utracone pozycje. Nasi bojownicy muszą sobie radzić z gęstymi minami i intensywnym ostrzałem nieprzyjaciela" - zaznaczyła.

Ustawa podpisana przez ukraińskiego prezydenta  określa podstawy zwolnienia ze służby wojskowej w czasie stanu wojennego personelu wojskowego, którego bliski krewny – mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, dziadek, babcia lub brat lub siostra – zmarł lub zaginął w czasie stanu wojennego. 

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zwalnianiu ze służby wojskowej pracowników zmobilizowanych i kontraktowych, których bliscy zginęli na wojnie lub zaginęli. 

Źródło: PAP, RBK-Ukraina, zn.ua, Ukraińska Pravda, Ukrinform, Shot, Tass