"Nie sądzę, by było to możliwe". Zełenski twardo do Trumpa [RELACJA NA ŻYWO]
31.10.2024 | aktual.: 01.11.2024 01:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Piątek to 982. dzień wojny w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Kijów nie zgodzi się na oddanie Rosji okupowanych ziem, bez względu na to, kto zostanie przyszłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i jakie będzie nastawienie nowej amerykańskiej administracji do pomagania Ukrainie. - Jeśli pomysłem Trumpa na szybkie zakończenie wojny jest zmuszenie nas do ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji, to nie sądzę, by było to możliwe - podkreślił prezydent Ukrainy. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- - Prosiliśmy Polskę, aby chroniła przynajmniej Stryj, gdzie mamy magazyny gazu. Czy Polacy zestrzelili rakiety? Nie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Kijów prosił także o samoloty MiG, ale "odmówiono nam, bo było ich za mało". - A nie dostarczając ich nam, Polacy nie odważyli się nawet sami zestrzelić rakiet - kontynuował.
- - Polska jest częścią NATO i nie może samodzielnie podejmować decyzji o wejściu w konflikt z Rosją (…). Zełenski o tym dokładnie wie - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints gen. Tomasz Drewniak, komentując słowa prezydenta Ukrainy.
- Oczekuje się, że żołnierze Korei Północnej wysłani do pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą, rozpoczną działania bojowe już w listopadzie - poinformował na forum ONZ przedstawiciel Ukrainy Serhij Kysylyca. W czwartek ujawnił nowe szczegóły prawdopodobnego planu wykorzystania tych sił.
- Statki na Morzu Bałtyckim coraz częściej zbaczają z kursu z powodu zakłóceń nawigacji satelitarnej. Fińska Straż Przybrzeżna zwraca uwagę na nowe zjawisko fałszowania danych lokalizacyjnych przez tzw. "tankowce cieni", co może być próbą obejścia sankcji nałożonych na Rosję.
Bojownicy brygady granicznej "Hart" zniszczyli radioelektroniczną antenę wywiadu, urządzenie nadzoru wideo i schron rosyjskich żołnierzy w pobliżu Wowczańska w obwodzie charkowskim - przekazała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
Прикордонники продовжують вражати ворожі цілі під Вовчанськом
Po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę z Krymu porwano ok. 150 cywili, którzy są przetrzymywani poza wszelkimi procedurami - przekazała w rozmowie z PAP dyrektorka Departamentu Platformy Krymskiej w urzędzie prezydenta Ukrainy Maria Tomak.
- Około 150 cywili zostało pojmanych po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Są oni przetrzymywani poza wszelkimi procedurami, nawet procedurami władz okupacyjnych - poinformowała Tomak. - Czasami są po prostu przetrzymywani w miejscach, które nie są przeznaczone do przetrzymywania ludzi - dodała.
Od wczesnego wieczora w niemal całej Ukrainie działa obrona przeciwpowietrzna. W kilku regionach ogłoszono alarm dla mieszkańców.
Wsparcie dla Ukrainy ze strony krajów Zachodu przekroczyło 200 miliardów euro - wyliczał Radosław Sikorski. Szef polskiego MSZ podkreślił też, że Polska, w stosunku do swojego PKB, przyczyniła się do tej pomocy w stopniu przewyższającym inne państwa.
Po ataku w Połtawie trwa akcja ratunkowa. "W wyniku rosyjskiego ataku dronów szturmowych doszło do pożarów i zniszczeń w prywatnych budynkach mieszkalnych i obiektach komercyjnych" - relacjonują służby. Jednostki Państwowego Pogotowia Ratunkowego uratowały 2 osoby.
- Jako Zachód wysłaliśmy Ukrainie pomoc wartości z górą 200 mld euro - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że wśród krajów pomagających Ukrainie w różnych wymiarach, to w proporcji do PKB Polska zrobiła więcej niż jakiekolwiek inne państwo.
- Spodziewamy się, że żołnierze Korei Północnej wysłani do pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą, rozpoczną działania bojowe już w listopadzie - poinformował na forum ONZ przedstawiciel Ukrainy Serhij Kysylyca. W czwartek ujawnił nowe szczegóły prawdopodobnego planu wykorzystania tych sił.
- Ok. 8 tys. z 10 tys. wysłanych przez Koreę Płn. żołnierzy jest już w obwodzie kurskim i spodziewamy się, że dołączą do walk w nadchodzących dniach - powiedział w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin. On i szef dyplomacji USA Antony Blinken spotkali się w Waszyngtonie ze swoimi odpowiednikami z Korei Południowej.
- Jako Zachód wysłaliśmy Ukrainie pomoc wartości z górą 200 mld euro - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że wśród krajów pomagających Ukrainie w różnych wymiarach, to w proporcji do PKB Polska zrobiła więcej niż jakiekolwiek inne państwo.
Ukraina oświadczyła w czwartek, że będzie wspierała Gruzję w jej staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej i w NATO "w każdych okolicznościach". Kijów w ten sposób odniósł się do gruzińskich wyborów parlamentarnych, które wygrała rządząca prorosyjska partia Gruzińskie Marzenie.