"Przekroczenie granic". Jest stanowcza odpowiedź Niemiec [RELACJA NA ŻYWO]
26.01.2023 | aktual.: 28.01.2023 06:27
Sobota to 339. dzień wojny. Po tym jak rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie na front czołgów Leopard, przedstawiciele ukraińskich władz zaczęli apelować o przekazanie Ukrainie również zachodnich myśliwców. Pytany o tą kwestię minister obrony Niemiec Boris Pistorius odparł, że to "nie wchodzi w grę". - Samoloty myśliwskie są znacznie bardziej złożonymi systemami niż czołgi. Mają też zupełnie inny zasięg i siłę rażenia. To byłoby przekroczenie granic, przed którym obecnie ostrzegam - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia. W zamian mają otrzymać sprzęt amerykański. Te informacje ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana w piątek przez hiszpański portal Infodefensa.
- W piątek węgierski premier Viktor Orban podkreślił, że Węgry nie poprą żadnych sankcji Unii Europejskiej nakładanych na Rosję, które dotyczyłyby energii jądrowej.
- - W miejscowości Kryliwka nad Morzem Azowskim widziano białoruskich żołnierzy. Rozpoznano ich po naszywkach na mundurach - podał Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer Melitopola. Ukraińska armia weryfikuje te rewelacje.
- Moskwa zareagowała na decyzje Zachodu. "Czwartkowy zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę to reakcja Kremla na decyzje państw Zachodu w sprawie przekazania czołgów ukraińskim siłom zbrojnym" - przekazał ambasador Unii Europejskiej w Kijowie Matti Maasikas.
- Po tym jak rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie na front czołgów Leopard, przedstawiciele ukraińskich władz zaczęli apelować o przekazanie Ukrainie również zachodnich myśliwców. Pytany o tą kwestię minister obrony Niemiec Boris Pistorius odparł, że to "nie wchodzi w grę".
Dziękujemy za śledzenie relacji Wirutalnej Polski. Jeśli chcesz pozostać na bieżąco kliknij TUTAJ.
Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs oświadczył w piątek, że 30 państw NATO oraz Szwecja i Finlandia powinny mieć pełne prawo do współdecydowania podczas najbliższego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. Wileński szczyt NATO, w którym wezmą udział głowy państw oraz szefowie rządów, zaplanowano na 11-12 lipca.
- Kraje zachodnie dostarczą Ukrainie 321 czołgów - powiedział ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko.
Roskomnadzor, rosyjski organ odpowiedzialny za kontrolę mediów i cenzurę, poinformował w piątek o zablokowaniu stron internetowych FBI i CIA z powodu publikowania "nieprawdziwych informacji, dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne".
Odnosząc się do tego, przedstawiciel Departamentu Stanu USA oświadczył, że krok władz w Moskwie nie jest zaskakujący i przypomniał, że Kreml zablokował wcześniej wiele innych stron internetowych, w tym Twitter, Instagram i Facebook.
Korea Płn. skrytykowała w sobotę USA za obietnicę dostarczenia czołgów Ukrainie twierdząc, że Waszyngton "ponownie przekracza czerwoną linię aby uzyskać hegemonię w drodze wojny zastępczej" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.
W magazynie materiałów budowlanych, leżącym na terenie chętnie odwiedzanego marketu "Sindika" pod Moskwą, wybuchł w nocy pożar. Ogień objął budynek, w którym przechowywane są produkty malarskie oraz paliwa i smary. W ostatnim czasie podobnych zdarzeń było w Rosji więcej.
Były mistrz świata w szachach i jeden z liderów opozycji antykremlowskiej Garri Kasparow oświadczył w piątek, że rząd Niemiec powinien jasno powiedzieć, że celem jest wyzwolenie całej Ukrainy. - To moralny obowiązek Berlina, ponieważ zbrodnie reżimu Putina były finansowane z niemieckich pieniędzy - podkreślił w wywiadzie dla "Bilda".
Po decyzjach krajów zachodnich o przekazaniu Ukrainie czołgów kanadyjski wywiad ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami i wzywa do zwiększonej ostrożności.
"Communications Security Establishment (CSE - wywiad elektroniczny) jest świadomy raportów dotyczących nasilenia działań wspieranych przez rosyjski rząd grup hakerskich, które starają się zaszkodzić związanym z Ukrainą sojusznikom lub zakłócić ich działania" - napisano w komunikacie rządowego Kanadyjskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, cytowanym przez media po czwartkowej decyzji Kanady o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2.
Portugalska armia przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy cztery czołgi Leopard 2; ich wysłania należy spodziewać się w lutym - poinformowało ministerstwo obrony w Lizbonie cytowane przez lokalne media.
Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, by nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia. W zamian mają otrzymać sprzęt amerykański. Te informacje ujawniła stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson, cytowana w piątek przez hiszpański portal Infodefensa. Więcej w materiale WP.
Zobacz także
MSZ Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier w Kijowie Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami węgierskiego premiera Viktora Orbana, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją" - poinformował rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.
Po tym jak rząd w Berlinie zgodził się na dostarczenie na front czołgów Leopard, przedstawiciele ukraińskich władz zaczęli apelować o przekazanie Ukrainie również zachodnich myśliwców. Pytany o tą kwestię minister obrony Niemiec Boris Pistorius odparł, że to "nie wchodzi w grę". - Samoloty myśliwskie są znacznie bardziej złożonymi systemami, niż czołgi. Mają też zupełnie inny zasięg i siłę rażenia. To byłoby przekroczenie granic, przed którymi obecnie ostrzegam - podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung".
Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie na Ukrainę.
Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".
Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko powiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji BFM, że kraje sojusznicze obiecały przekazać Kijowowi 321 ciężkich czołgów. Nie określił jednak konkretnie, z których państw takie uzbrojenie pojedzie do Ukrainy.
- To oczywiste, że każda neutralna flaga rosyjskich sportowców jest splamiona krwią. Zrobimy wszystko, żeby świat chronił sport przed wszelkimi wpływami "państwa terrorystycznego", które są po prostu nieuniknione, jeśli rosyjscy sportowcy będą startować w paryskich igrzyskach - dodał Zełenski.
- Zapraszam pana Bacha do Bachmutu, żeby przekonał się na własne oczy, że neutralność nie istnieje - podkreślił Zełenski w swoim codziennym przemówieniu i obiecał pracować nad "oczyszczeniem z hipokryzji kierownictwa międzynarodowych struktur olimpijskich".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako "hipokryzję" postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, biorącego pod uwagę start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu sportowców z Rosji i Białorusi. Zaprosił też szefa MKOl Thomasa Bacha do Bachmutu.
- NATO i Niemcy nie są stroną w agresywnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - zapewniła w piątek zastępczyni rzecznika rządu Christiane Hoffmann. - Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy stroną w wojnie - dodała.
Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie w Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".
Źródło: WP Wiadomości, PAP, Reuters, Nexta, Ukraińska Pravda, Ukrinform