Wojna w Ukrainie. Ta broń sieje postrach wśród Rosjan. Jest ruch Pentagonu [RELACJA NA ŻYWO]
Piątek to 135. dzień wojny w Ukrainie. USA dostarczą Ukrainie dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele takie jak składy amunicji, czy stanowiska dowódcze. W obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. Po dostarczeniu nowego pakietu, Ukraina będzie miała do dyspozycji 12 systemów HIMARS. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
To już 136. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Śledź NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO.
Białoruś może ogłosić niewypłacalność w przyszłym tygodniu.
16-letni syn szefa władz rejonu zaporoskiego w Ukrainie Ołeha Buriaka został zwolniony z rosyjskiej niewoli. Spędził tam trzy miesiące. Teraz mówi, czego był świadkiem.
- Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta jakościowa zmiana już się rozpoczyna. Udowadniamy, że możemy atakować składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. W mediach społecznościowych odniósł się także do słów Władimira Putina, jakoby "Rosja nie rozpoczęła jeszcze działań w Ukrainie".
Jestem wdzięczny prezydentowi USA Joe Bidenowi i amerykańskiemu społeczeństwu za nieustające wsparcie w walce z rosyjską agresją; wspólnie zmierzamy do zwycięstwa - napisał w piątek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do decyzji Waszyngtonu o przekazaniu Kijowowi kolejnych wyrzutni HIMARS.
Turecki dron bojowy Bayraktar, którego zakup sfinansowano w ramach zbiórki publicznej na Litwie, trafił już do Ukrainy; to niezwykły pokaz przyjaźni i jedności, dowodzący, że Ukraina nie pozostaje sama w walce z agresorem - poinformował w piątek wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.
Być może już w sierpniu papież Franciszek pojedzie na Ukrainę - powiedział szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher we włoskiej telewizji RAI. Jak zaznaczył, papież jest przekonany o tym, że jeśli będzie mógł odwiedzić Ukrainę, jego wizyta może mieć pozytywne rezultaty. Przypomniał także, że Franciszek chciałby pojechać i do Moskwy na rozmowy z władzami rosyjskimi.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała mieszkańców do jak najszybszego ewakuowania się z okupowanych terenów na południu kraju, zwłaszcza w obwodach chersońskim i zaporoskim, aby ukraińskie siły zbrojne mogły je wyzwolić, nie narażając ludności cywilnej. Zapewniła, że ewakuacja, choć trudna, jest możliwa i należy się na nią zdecydować, bo siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako żywe tarcze.
Agresja Rosji na Ukrainę dramatycznie pogłębia globalny kryzys żywnościowy; obecnie głód grozi już 323 mln ludzi na świecie - oświadczył szef dyplomacji UE Josep Borrell podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Jak podkreślił, sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ Rosja blokuje 20 mln ton zboża zgromadzonego w ukraińskich magazynach.
USA dostarczą Ukrainie w ramach nowego pakietu m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów. Po dostarczeniu nowego pakietu, Ukraina będzie miała do dyspozycji 12 systemów HIMARS.
Przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że według amerykańskiej oceny Rosja "wcale nie wygrywa" obecnej wojny "zwłaszcza w stosunku do początkowych celów", a powolne postępy rosyjskich wojsk w Donbasie okupione są dotkliwymi stratami, które mocno wpływają na morale żołnierzy. Dodał też, że straty rosyjskich jednostek są "na tyle wysokie, że będą musiały się zreorganizować" i prawdopodobnie przerwać swoje główne działania ofensywne.
Stany Zjednoczone zidentyfikowały co najmniej 18 "obozów filtracyjnych"
utworzonych przez Rosję w celu deportacji ukraińskich cywilów - donosi
"The New York Times", powołując się na amerykańskiego dyplomatę.
Wojna oczami dzieci. W kijowskim metrze otwarto wystawę rysunków - podał Ukrinform.
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił zdalnie przed parlamentem Słowenii. - Rosja uderzyła w Europę kryzysem gazowym, ale prowokuje też kryzys migracyjny; jeśli zablokowanie eksportu zboża z Ukrainy doprowadzi do głodu w krajach Afryki i Azji, to w państwach UE pojawią się miliony nowych uchodźców – zaalarmował Zełenski.
Pięć osób poniosło śmierć w Siewiersku i Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, na skutek ostrzałów rosyjskich w czwartek i piątek; ciężko ranny został 12-letni chłopiec – poinformowała doniecka prokuratura obwodowa na Facebooku.
Detonacja miny na morzu.
Siły ukraińskie odparły rosyjskie ataki w obwodach charkowskim, donieckim i mikołajowskim – poinformował wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ukraina nie dokonała jeszcze pozytywnego przełomu w wojnie z Rosją, ale ta jakościowa zmiana już się rozpoczyna; udowadniamy, że możemy atakować składy uzbrojenia i dowództwa operacyjne przeciwnika - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z telewizją 24.Kanał.
W Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, siły rosyjskie rozmieszczają ciężką broń na osiedlach mieszkaniowych - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer tego okupowanego przez Rosjan miasta Iwan Fedorow. - Dosłownie kilka godzin temu powiadomiono o tym, że zamknięto dostęp do jednego z osiedli miasta - Nowego Melitopolu, gdzie w czasie pokoju mieszkało ponad 30 tys. ludzi. Dlatego, że pod mostem, wiaduktem raszyści rozmieszczają swoją obronę przeciwlotniczą - powiedział Fedorow.
Rosja podejmie ostre działania wobec Litwy i Unii Europejskiej, jeśli w najbliższym czasie nie znajdą rozwiązania kwestii tranzytu do obwodu kaliningradzkiego - zapowiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. - Kontynuujemy dialog z Komisją Europejską i Litwą. Mamy pewność, że sprawa powinna zostać rozwiązana w najbliższej przyszłości - zadeklarowała Zacharowa.
Moskwa oczekuje, że Bruksela i Wilno podejmą "jedyną słuszną decyzję", która zapewni niezakłócony tranzyt do obwodu kaliningradzkiego. Zacharowa dodała, że rosyjscy partnerzy już teraz ponoszą straty z powodu "bezprawnych restrykcji wprowadzonych jednostronnie przez Litwę".
źródło: TASS / RIA Novosti / Ukraińska Prawda / Radio Svoboda / Kanał24 / hb.uk / Interfax Ukraine / Interfax Russia / Suspilne Media / Bel.TA / Unian / Ukrinform