Rosjanie trafieni. Pocisk pokonał 700 kilometrów [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Rosjanie trafieni. Pocisk pokonał 700 kilometrów [RELACJA NA ŻYWO]

Rosjanie trafieni. Pocisk pokonał 700 kilometrów
Rosjanie trafieni. Pocisk pokonał 700 kilometrów
Źródło zdjęć: © East News | LIBKOS
Maciej ZubelMateusz Czmiel
30.08.2023 20:56, aktualizacja: 01.09.2023 06:04

Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 554. dzień rosyjskiej inwazji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że uzbrojenie produkcji ukraińskiej raziło cel oddalony o 700 kilometrów. Nie podał szczegółów tej operacji, jednak zapewnił, że armia ukraińska "nadal idzie naprzód na froncie". Ukraiński prezydent podkreślił też, że dla władz w Kijowie priorytetem jest rozwijanie broni własnej produkcji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Po atakach dronów na Moskwę, Briańsk i Psków rosyjski internet zalały relacje pełne paniki. - Dla napompowanych dumą Rosjan to jest sytuacja niewyobrażalna - mówi Wirtualnej Polsce dr Wojciech Siegień z Uniwersytetu Gdańskiego.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.

Przygotowujemy drugą fazę współpracy z Republiką Korei polegającą na produkcji koreańskiego sprzętu wojskowego w Polsce - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że w połowie września odbędą się ćwiczenia z wykorzystaniem koreańskiego sprzętu.

Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner", najbliższy współpracownik Jewgienija Prigożyna - zginęli razem w katastrofie lotniczej - został w czwartek pochowany z honorami wojskowymi w panteonie narodowym pod Moskwą. O ceremonii poinformował portal BBC.

Kilka dni temu na Białoruś przewieziono z Rosji pierwsze głowice jądrowe - poinformował w czwartek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Dodał on, że władze w Mińsku nie są w stanie ich użyć - strona białoruska nie jest technicznie przygotowana do przeprowadzenia takiego ataku. 

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej ostrzega. "Rosja rozszerza strefę wpływów w Afryce, by zwiększać potencjał destabilizacji Zachodu" - powiadomił Stanisław Żaryn. 

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się w czwartek za przedłużeniem do końca 2023 r. tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, graniczących z Ukrainą. Zaproponował też wprowadzenie dotacji dla ukraińskich eksporterów zboża.

Fundacja Noblowska po raz pierwszy na bankiet noblowski zaprosi lidera szwedzkiej skrajnej prawicy, a na uroczystości wręczenia Nagrody Nobla - ambasadorów Rosji, Białorusi oraz Iranu. Wręczenie nagród Nobla oraz bankiet noblowski odbędą się tradycyjnie 10 grudnia w Sztokholmie.

- Przygotowujemy drugą fazę współpracy z Republiką Korei polegającą na produkcji koreańskiego sprzętu wojskowego w Polsce - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że w połowie września odbędą się ćwiczenia z wykorzystaniem koreańskiego sprzętu.

- Jeśli w 2024 roku nadal będzie trwała wojna z Rosją, lecz mimo to zostaną wtedy zorganizowane wybory prezydenckie na Ukrainie, wystartuję w nich. Nigdy nie zostawię kraju na pastwę losu, ponieważ mam konstytucyjny obowiązek go bronić - zapowiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przewodniczący słowackiego parlamentu Boris Kollar zaapelował do rządu kierowanego przez Ludovita Odora o przyłączenie się Słowacji do ewentualnego zamknięcia granic przez Polskę i Węgry przed napływem ukraińskiego zboża po wygaśnięciu we wrześniu unijnego embarga. Podkreślił, że nie chodzi o zatrzymanie tranzytu zboża.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej twierdzi, że poderwało swój  myśliwiec, by eskortował norweski samolot patrolowy nad wodami Morza  Barentsa. Resort przekonuje, że wszystko odbyło się zgodnie z  międzynarodowymi przepisami. 

Polska i kraje bałtyckie zażądały wycofania wagnerowców z Białorusi. Na apel zareagował Aleksandr Łukaszenka. Dyktator stwierdził, że są to  "bezpodstawne i głupie" roszczenia. 

- Po atakach dronów na Moskwę, Briańsk i Psków rosyjski internet zalały relacje pełne paniki. - Dla napompowanych dumą Rosjan to jest sytuacja niewyobrażalna - mówi Wirtualnej Polsce dr Wojciech Siegień z Uniwersytetu Gdańskiego. 

Papież Franciszek tuż przed odjazdem na lotnisko w Rzymie, przed podróżą do Mongolii, spotkał się w czwartek po południu z grupą 12 młodych ludzi, którzy w tych dniach przygotowują wysyłkę darów na Ukrainę - poinformował Watykan.

- Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował cytowany przez agencję Reutera minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po czwartkowej rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Ławrowem w Moskwie.

Rosja uzależnia wznowienie wynegocjowanej przy pomocy Turcji i ONZ umowy zbożowej od tego, czy będzie mogła eksportować własne produkty - powiedział minister Fidan. 

Dodał, że wynegocjowana przez ONZ umowa, zezwalająca na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, jest ważna, ale Rosja ma żądania dotyczące eksportu własnych produktów, aby ją ożywić.

Rosja przerzuciła system obrony przeciwrakietowej z Wysp Kurylskich na Ukrainę - informuje "Ukraińska Prawda".

Rosyjski prawosławny mnich Ioann Kurmojarow został w czwartek skazany przez sąd w Petersburgu na trzy lata kolonii karnej za krytykę inwazji Kremla na Ukrainę z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Rosyjski imperializm jest długofalową strategią Kremla, wymierzoną w Zachód - napisał na Twitterze sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn. Przypomniał, że napaść Rosji na Ukrainę, to część szerszego planu Kremla przeciw Zachodowi.

22-letni brytyjski ochotnik Sam Newey zginął w środę w wyniku rosyjskiego ostrzału moździerzowego na wschodzie Ukrainy - przekazał w czwartek w mediach społecznościowych jego starszy brat. Istnieją obawy co do losów jeszcze jednego Brytyjczyka.

Drony bojowe, którymi siły ukraińskie zaatakowały 27 sierpnia lotnisko w Kursku, na zachodzie Rosji, zrobione były z kartonu - poinformował w czwartek powiązany z ukraińskim wojskiem kanał na Telegramie - Operatywnyj ZSU. W wyniku akcji uszkodzono pięć rosyjskich samolotów bojowych.

Źródło: PAP/Ukrinform/Ukraińska Pravda/Unian/RIA Novosti/BBC/"The Washington Post"

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także