Sukces Ukraińców na morzu. Podają szczegóły operacji specjalnej [RELACJA NA ŻYWO]
Wtorek to 713. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wyniku udanej operacji na jednej z platform wydobywczych na Morzu Czarnym Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły rosyjską stację radarową i sprzęt, który pomagał wrogowi zaatakować południe Ukrainy za pomocą dronów kamikadze - napisały w komunikacie siły specjalne Ukrainy, podając szczegóły operacji "Cytadela". Jak informuje wywiad, zdobyto ważny sprzęt i wysadzono maszt z anteną. "Po przeprowadzeniu działań specjalnych obiekt zaminowano. Grupa bojowa wycofała się na bezpieczną odległość i wysadziła w powietrze wrogi cel" - przekazano. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Trwa bitwa o Awdijiwkę, która nazywana jest bramą do Donbasu. W sieci pojawiło się nagranie rosyjskiego żołnierza - prawdopodobnie z jednostek Kadyrowa, który stara się uciec przed dronem. "Już błagają o litość" - pisze 47. oddzielna brygada zmechanizowana obrońców Ukrainy.
- Garnizonowy Sąd Wojskowy w Tule skazał zmobilizowanego mieszkańca obwodu Tulskiego na sześć lat kolonii o ogólnym reżimie za "nieuprawnione opuszczenie miejsca służby bez uzasadnionego powodu". Wyrok miał być nauczką - na sali było 400 wojskowych.
- Poruszając "niewinne i niezwiązane ze sobą" tematy, Kreml intensyfikuje retorykę, nawołującą do hipotetycznego podziału Ukrainy, aby dokonać normalizacji narracji na ten temat - ostrzega Instytut Studiów nad Wojną. Najlepszym przykładem jest wpis naczelnego propagandysty Kremla.
- Rosyjska ofensywa pod Awdijiwką trwa od czterech miesięcy. Bitwa o to miasto w obwodzie donieckim jest obecnie w decydującej fazie. - Rosjanie, którzy są stroną dominującą, przejmują działanie. To oni wybierają czas i miejsce, a Ukraińcom pozostaje reagować - mówi w rozmowie z WP płk Maciej Matysiak.
- Sankcje działają na Rosję. Porażające liczby. Z ustaleń "The Wall Street Journal" wynika, że w Rosji coraz częściej dochodzi do niebezpiecznych incydentów lotniczych. Amerykański dziennik zaznacza, że to skutek zachodnich sankcji.
Współpraca naukowa Polski i Ukrainy może dobrze posłużyć obu stronom; Ukraina jest ciekawym partnerem dla polskich naukowców – powiedział wiceminister nauki Andrzej Szeptycki, składając we wtorek wizytę w Kijowie. - Nie chodzi nam o drenaż mózgów z Ukrainy, ale o to, żeby była między nami współpraca naukowa, która służy obu stronom – zapewnił Szeptycki w rozmowie z PAP.
Josep Borrell odwiedził jedną z ukraińskich baz szkoleniowych. W bazie instruktorzy z Misji Doradczej Unii Europejskiej szkolą ukraińską policję i żołnierzy w zakresie wykrywania grup dywersyjnych na terytoriach okupowanych.
Na Mierzei Kurońskiej na Litwie w sobotę odnaleziono rosyjski sonar (dźwiękowe urządzenie nawigacyjne i ustalające odległość) przeznaczony do wykrywania i lokalizacji okrętów podwodnych.
Marynarka Wojenna Litewska otrzymała 3 lutego meldunek od cywila o odkryciu na Mierzei Kurońskiej urządzenia z rosyjskimi napisami. Eksperci marynarki wojennej zidentyfikowali urządzenie jako sonar produkcji rosyjskiej, używany do gromadzenia informacji wywiadowczych i lokalizowania łodzi podwodnych.
Wojsko twierdzi, że urządzenie wykorzystuje czujniki hydroakustyczne do wykrywania ruchu dużych obiektów podwodnych w pobliżu.
- Potrzebujemy tego pakietu. Świat na nas patrzy. Naprawdę na nas patrzy - zakończył Biden.
- Wzywam Kongres do zagłosowania za tą ustawą. Oby jak najszybciej trafiła na moje biurko. Jeżeli ta ustawa nie przejdzie, to wyborcy usłyszą co się wydarzyło - mówił Biden. Obwiniając Donalda Trumpa o to, że Republikanie się go boją - dlatego powstrzymują się przed poparciem ustawy.
Joe Biden zaapelował do tych z senatorów, którzy nie popierają ustawy, w której zapisanej są środki pomocowe dla Ukrainy. - Przeciwstawienie się tej ustawie, to granie z Putinem. Jeżeli nie powstrzymamy apetytu Putina, to on nie ograniczy się do tylko jednego kraju - przekonywał.
- Republikanie muszą się zdecydować - zaapelował. - Jeżeli oni nie chcą dać w tej chwili pieniędzy dla Ukrainy, to historia ich z tego rozliczy - dodał.
- Ukraina ma naprawdę problem z bronieniem się przed naprawdę brutalnym atakiem Rosji. Zegar tyka co tydzień - mówił Joe Biden. - Ukraińcy walczą dzielnie - dodał.
Trwa wystąpienie Joe Bidena, odnoszące się m.in. do pomocy Ukrainie.
Grossi na konferencji prasowej z ministrem energetyki Ukrainy Hermanem Hałuszczenką powiedział, że w elektrowni pracuje mała liczba pracowników. Część personelu odmówiła podpisania kontraktu z rosyjskim operatorem - koncernem Rosatom. Stało się to pretekstem do niewpuszczania pracowników do siłowni.
- Jedną z głównych interesujących mnie kwestii podczas wizyty, która zacznie się jutro rano, będzie zapytanie właśnie o to. Ustalenie, jaki jest skutek operacyjny tej decyzji, będzie jedną z najważniejszych dla mnie spraw - powiedział Grossi.
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi rozmawiał we wtorek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez Rosjan. Grossi poinformował, że w środę odwiedzi elektrownię.
Rozmowa z Zełenskim dotyczyła potencjalnych zagrożeń na terenie okupowanej przez Rosjan siłowni - poinformowało biuro (kancelaria) prezydenta Ukrainy. Zełenski "podkreślił po raz kolejny, że jedynym sposobem uniknięcia incydentu nuklearnego w elektrowni jest jej całkowite zdemilitaryzowanie, zakończenie okupacji i przywrócenie kontroli Ukrainy nad tą siłownią" - głosi komunikat.
- Właśnie podpisałem dekret rozpoczynający tworzenie w naszych Siłach Obronnych specjalnego rodzaju sił – Sił Systemów Bezzałogowych. I to nie jest kwestia przyszłości – to coś, co powinno dać bardzo konkretny rezultat już w w najbliższej przyszłości. Ten rok powinien być decydujący pod wieloma względami. I oczywiście na polu bitwy - przekazał w cowieczornym przekazie wideo prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski zlecił Gabinetowi Ministrów wraz ze Sztabem Generalnym opracowanie kwestii stworzenia systemów bezzałogowych jako odrębnego rodzaju sił w strukturze Sił Zbrojnych i na podstawie wyników tych prac przedstawienie propozycji do rozpatrzenia przez Radę Generalną Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Sprawa funduszy dla Ukrainy nie została porzucona, ale wciąż potrzeba więcej pracy, jeśli chodzi o wyjaśnienie przez Biały Dom strategii wojny i rozliczania pomocy - powiedział we wtorek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson.
Stwierdził jednocześnie, że zawarte w Senacie porozumienie bez znaczących poprawek nie zostanie w ogóle rozpatrzone przez Izbę Reprezentantów. Sugerował też, że wyższym priorytetem jest przegłosowanie środków dla Izraela.
Rada Najwyższa zatwierdziła dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w sprawie kontynuacji stanu wojennego na Ukrainie. Rada zatwierdziła także dekret głowy państwa o kontynuacji mobilizacji.
Czołowe niemieckie media piszą o "zbliżającej się wojnie Polski z Rosją" i "przygotowaniach" sąsiedniego kraju. Cytują przy tym słowa ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że "zakłada każdy scenariusz".
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do Moskwy chargé d'affaires państw bałtyckich, w związku z rzekomym sabotowaniem "wyborów prezydenckich" w Rosji.
Dyplomaci zostali wezwani 6 lutego w związku z "brakiem właściwej reakcji władz Łotwy, Litwy i Estonii na powtarzające się apele strony rosyjskiej o zapewnienie bezpieczeństwa podczas zapowiedzianych na marzec wyborów prezydenckich na terenie lokali wyborczych ambasad rosyjskich w Wilnie, Rydze i Tallinie".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z delegacją portugalską pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Republiki Portugalskiej João Gomesa Cravinho. Omówili udział Portugalii w projektach odbudowy obwodu żytomierskiego - przekazano na prezydenckiej stronie.
W rejonie Kupiańska Rosjanie utrzymują zgrupowanie liczące ok. 40 tys. żołnierzy - podaje Ilja Jewłasz, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy. Jewłasz dodaje, że Rosjanie ściągają w ten rejon rezerwy, aby uzupełnić poniesione straty.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że zneutralizowała działającą w Ukrainie główną siatkę wywiadu wojskowego FSB, zatrzymując 5 członków. Według doniesień w sieci uczestniczyli obecni i byli urzędnicy ukraińskiego wywiadu.
Ukraina ma nie tylko własny gaz ziemny i łupkowy (najwięcej w Europie), ale też inne cenne ze względu na bezpieczeństwo energetyczne surowce, w tym ropę naftową. Pomimo rosyjskiej agresji, rodzime firmy zwiększają wydobycie ropy.
Spółka Ukrnafta rozpoczęła przygotowanie terenu pod nowy odwiert wydobywczy w północno-wschodniej części kraju. Projektowana głębokość to 3314 metrów, a przewidywane początkowe natężenie przepływu ropy 26,5 tony dziennie - poinformował Serhij Korecki, dyrektor firmy.