Masowa ewakuacja Rosjan. Ponad 120 tys. opuściło swoje domy [RELACJA NA ŻYWO]
19.08.2024 | aktual.: 20.08.2024 21:28
Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 909. dzień rosyjskiej inwazji. Ponad 120 tys. Rosjan w obwodzie kurskim "zostało zmuszonych" do ewakuacji z powodu ukraińskiej ofensywy - twierdzą rosyjskie władze. Ukraińcy natomiast cały czas nacierają odcinając jednocześnie drogi ewakuacji rosyjskiej armii. Wojska Kijowa zniszczyły m.in. trzy mosty na rzece Sejm, grożąc tym samym rosyjskiemu zgrupowaniu zamknięciem w kotle. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Putinowi brakuje 15 tys. żołnierzy do odbicia obwodu kurskiego - pisze dziennik "Wall Street Journal". Zgodnie z tymi doniesieniami, Rosja musiałaby zdecydowanie zwiększyć swoje siły zbrojne w regionie, przerzucając tam cztery razy więcej żołnierzy niż obecnie, aby w ciągu dwóch tygodni odzyskać kontrolę nad tym strategicznym obszarem.
- Zniszczenie przez Ukrainę trzech mostów na rzece Sejm w rosyjskim obwodzie kurskim, powoduje, że odsiecz z Rosji nie nadejdzie szybko. Siły obecne w odcinanym regionie mogą zostać stracone - uważa w rozmowie z WP gen. Waldemar Skrzypczak. Ale "przeczuwa" też nowe niespodzianki na froncie.
- Według rosyjskich propagandowych mediów na zajętych terenach Rosji dochodzi do rabunków i mordów popełnianych przez "fanatyków". Gdy jednak pierwsi zachodni dziennikarze dotarli do okupowanego przez Ukrainę miasteczka Sudża, usłyszeli: "Putin powinien dojść do porozumienia z Zełenskim".
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Według niepotwierdzonych doniesień Rosjanie rozpoczęli budowę umocnień wokół kurskiej elektrowni atomowej.
Rosjanie myśleli, że są dobrze ukryci. Ukraiński operator wypatrzył jednak rosyjski czołg schowany w zaroślach.
Kolejna eksplozja w Proletarsku.
Pilna prośba z Kijowa. Ukraina apeluje do NATO
Państwowa Służba Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy wystosowała prośbę o międzynarodową pomoc za pośrednictwem NATO do Sojuszników. Kijów przekazał, że w związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę cywilną pilnie potrzebuje ciężkiego sprzętu, do zwalczania ich skutków.
Zobacz także
Siły Zbrojne Ukrainy po raz pierwszy pokazały oficjalną mapę terytoriów kontrolowanych przez wojska ukraińskie w obwodzie kurskim. Łącznie jest to 1263 kilometrów kwadratowych.
Człowiek w armii rosyjskiej to tylko liczba i raporty - ocenił we wtorek 24-letni rekrut Legionu Wolność Rosji podczas konferencji prasowej w Kijowie, dotyczącej współpracy Legionu z ukraińskim projektem "Chce żyć". Rosyjski żołnierz przeszedł na stronę ukraińską po wcześniejszym zaatakowaniu swojego dowódcy.
Specjalna operacja Legionu Wolność Rosji i ukraińskiego projektem "Chcę żyć" została zrealizowana wiosną 2024 roku pod kryptonimem "Oczeret" (trzcina w jęz. polskim - PAP). Nazwa "Oczeret" nie była przypadkowa, ponieważ miejscem przedsięwzięcia stało się Oczeretyne w obwodzie donieckim. We współpracy z rosyjskim żołnierzem o pseudonimie "Silver" Legionowi udało się uzyskać cenne dane na temat lokalizacji, potencjału i planów wroga na konkretnym odcinku frontu.
Wołodymyr Zełenski zabrał głosna temat decyzji ukraińskiego parlamentu ws. ustawy umożliwiającą delegalizację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Putin wydał rozkaz. Określił datę wyzwolenia obwodu kurskiego
Wojska rosyjskie mają czas na wyzwolenie obwodu kurskiego do 1 paźdzniernika - wynika z informacji portalu RBC-Ukraina, który powołuje się na swoje źródła na Kremlu.
Rakieta z rosyjskiego systemu Grad trafiła w pickup ukraińskiej armii. Rakieta jednak nie wybuchła.
Rosja tworzy zgrupowania wojsk "Kursk", "Biełgorod" i "Briańsk"
Ponad 122 tys. mieszkańców obwodu kurskiego w Rosji zostało zmuszonych do ewakuacji z powodu ukraińskiej ofensywy w tym regionie - poinformowały we wtorek rosyjskie władze. Armia Ukrainy, która od 6 sierpnia prowadzi operację w obwodzie kurskim, deklaruje, że zajęła tam terytorium o powierzchni 1250 km kwadratowych.
- Dzisiaj rozmawialiśmy o współpracy z partnerami w zakresie obrony powietrznej - nowych systemów dla Ukrainy. Przygotowujemy posiłki - powiedział Zełenski.
Ukraina wystąpiła do NATO z pilną prośbą o sprzęt.
W Tarnopolu na zachodzie Ukrainy zaktualizowano wyniki ostatnich pomiarów jakości powietrza po pożarze paliwa i smarów, spowodowanym rosyjskim ostrzałem; według najnowszych danych w siedmiu z 10 punktów kontrolnych stwierdzono przekroczenie norm - powiadomił we wtorek mer miasta Serhij Nadał.
Tysiące rosyjskich żołnierzy znalazło się w pułapce w obwodzie kurskim w europejskiej części Rosji po tym, gdy ukraińskie siły zniszczyły w ciągu ostatnich trzech dni wszystkie trzy mosty na rzece Sejm w rejonie (powiecie) głuszkowskim - powiadomił we wtorek portal niemieckiego dziennika "Bild".
Niemcy zadeklarowały dostarczenie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T do końca roku.
Możliwe, że Władimir Putin złożył wizytę w Azerbejdżanie, by odwrócić uwagę od sytuacji w obwodzie kurskim, na południowym zachodzie Rosji, gdzie trwa ukraińska ofensywa, i chcąc pokazać, że wciąż jest skutecznym dyplomatą - oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Putin przybył w niedzielę do Azerbejdżanu z dwudniową wizytą, by rozmawiać o stosunkach między krajami. W Baku spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
Delegacje obu krajów rozmawiały o dwustronnych relacjach energetycznych, rosyjskojęzycznych inicjatywach w Azerbejdżanie i o tym, że Moskwa chce być mediatorem pokojowym między Erywaniem i Baku.
- Podczas nocnego ataku wróg zaatakował obiekt przemysłowy. Wybuchł pożar i wszystkie służby, które mające zapewnić funkcjonowanie obiektu, zostały natychmiast wysłane na miejsce zdarzenia - powiedział na konferencji prasowej zastępca szefa Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wiktor Ustenko.
- Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pożar wybuchł w wyniku uderzenia wrogiego obiektu w jeden ze zbiorników przechowujących paliwo i smary, co spowodowało pożar. (...) W gaszeniu pożaru bierze udział ponad 20 pojazdów i ponad 90 ratowników. O godzinie 6.50 (godz. 5.50 w Polsce) pożar został lokalizowany; jest jeszcze gaszony - poinformował na tej samej konferencji prasowej szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie tarnopolskim Wiktor Masłej.
W wyniku rosyjskiego ataku z użyciem dronów wybuchł duży pożar na terenie obiektu przemysłowego w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy - poinformowała we wtorek rano administracja wojskowa tego regionu. Mieszkańców poproszono, aby bez potrzeby nie wychodzili z domów ze względu na pogorszenie się stanu powietrza.