Kolejna Wigilia w czasie wojny. Zełenski z apelem do Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]
Wtorek to 1035. dzień wojny w Ukrainie. Z okazji Wigilii Bożego Narodzenia prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie do Ukraińców na całym świecie. - Osobiście, z daleka lub w sercach Ukraińcy są dziś razem. I dopóki to robimy, zło nie ma szans. (...) Wszystko, czego potrzebujemy, to żyć spokojnie na naszej ziemi, widzieć słońce, nasze niebo, a w nim gwiazdę bożonarodzeniową, a nie irańskie Shahedy i rosyjskie rakiety - mówił Zełenski. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Ukraińcy intensyfikują prace nad nową bronią, która może sięgnąć Moskwy. Projekt Trembita to odpowiedź na możliwe ograniczenia pomocy z Zachodu. Produkcja rakiet odbywa się w ukryciu.
- Sympatyzujący z Kremlem premier Słowacji Robert Fico odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Tematem rozmów z Putinem była kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.
- Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski chce zamknąć projekt analityczny DeepState - przekonuje ukraińska deputowana Mariana Bezuhla. Analitycy utworzyli interaktywną mapę pokazującą sytuację na froncie. A ta w ostatnich dniach nie jest dla Ukrainy najlepsza.
- "Liczba zabitych i rannych żołnierzy północnokoreańskich w regionie Kurska przekracza 3000" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na swoim oficjalnym koncie na Telegramie. Podał również, że istnieje ryzyko, że Korea Północna wyśle dodatkowych żołnierzy i sprzęt wojskowy do armii rosyjskiej w rejonie kurskim.
- Tworzący się w Polsce pierwszy oddział Legionu Ukraińskiego wyjechał już do Ukrainy, gdzie żołnierze będą kontynuować szkolenie - podał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar. Kolejni ochotnicy mają trafić na szkolenie w Polsce już w styczniu.
Rosjanie zaczęli używać większej ilości sprzętu w trakcie działań wojennych na kierunkach Toretsk, Kramatorsk i Siversk. Poinformowała o tym w telewizji rzeczniczka Politechniki Ługańskiej Anastazja Bobovnikowa - donosi korespondent Ukrinform.
- Teraz widzimy, że wróg postępuje we wszystkich kierunkach, (...) zintensyfikowali swoje ataki, niestety prowadzą bardzo aktywną pracę w tych kierunkach - powiedziała.
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Oleksandr Syrski złożył Ukraińcom gratulacje z okazji Świąt Bożego Narodzenia i wezwał ich do zjednoczenia się w modlitwie o zwycięstwo i sprawiedliwy pokój w tym dniu.
Biden rozważa nowe sankcje na szeroką skalę przeciwko rosyjskiemu sektorowi energetycznemu.
Sankcje mogą dać nowej administracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa większe możliwości w negocjacjach z Putinem na temat zakończenia wojny Rosji z Ukrainą, podały źródła.
Ukraińcy intensyfikują prace nad nową bronią, która może sięgnąć Moskwy. Jak informuje "The Economist", projekt Trembita to odpowiedź na możliwe ograniczenia pomocy z Zachodu. Produkcja rakiet odbywa się w ukryciu, a ich zasięg i prędkość robią wrażenie.
W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia i doniesienia z Krzywego Rogu. Stan trzech osób rannych w rosyjskim ostrzale jest poważny.
Co najmniej jedna osoba zginęła, a 11 rannych w rosyjskim ataku na budynek mieszkalny w Krzywym Rogu w Wigilię. - Podczas gdy reszta świata świętuje Boże Narodzenie, Ukraińcy nadal cierpią z powodu niekończących się rosyjskich ataków - powiedział ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubinets.
Trzecie Boże Narodzenie w czasie wojny: Zełenski życzył pokoju.
- Boże Narodzenie jednoczy wszystkich Ukraińców. Jesteśmy dzisiaj obok siebie. Nie zgubimy się. Osobiście lub w myślach przywitamy się, zadzwonimy do rodziców, ucałujemy dzieci, przytulimy bliskich, wspomnimy o swoich. Osobiście, na odległość czy w duszy Ukraińcy są dziś razem. I dopóki tak będziemy robić, zło nie ma szans - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Mieszkaniec Melbourne, Oscar Jenkins, został pierwszym Australijczykiem wziętym do niewoli przez Rosjan na Ukrainie - ujawnił rosyjski kanał Telegram, publikując nagranie z jego przesłuchania.
"Jestem Australijczykiem... Oscar Jenkins, 32 lata. Mieszkam w Australii i na Ukrainie" - mówił Jenkins po angielsku z charakterystycznym australijskim akcentem, wtrącając pojedyncze słowa po ukraińsku. Na nagraniu przedstawił się jako nauczyciel biologii, który chciał pomóc Ukrainie. Powiedział, że mieszka w pobliżu Kramatorska, ukraińskiego miasta w obwodzie donieckim, leżącego tuż przy linii frontu. Jego tożsamość potwierdził dziennik "Sydney Morning Herald".
- Naszym przyjacielem jest prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, naszym uczciwym partnerem prezydent Rosji Władimir Putin, a naszym dobrym przyjacielem premier Izraela Benjamin Netanjahu - stwierdził we wtorek premier Węgier Victor Orban na łamach dziennika "Mayar Nemzet", podsumowując mijający rok.
Ukraińscy obrońcy zniszczyli kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych podczas próby szturmu w kierunku Wremiwki w obwodzie donieckim - podała grupa operacyjno-strategiczna Chortycja.
Do przechwytywania pojazdów opancerzonych wroga wykorzystano drony FPV.
Wystarczająca ilość pomocy dla Ukrainy od partnerów będzie kontynuowana także w przyszłym roku.
Jak podał Ukrinform, minister obrony Ukrainy Rustem Umierow ogłosił to w telewizji.
- Przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy nad dwustronnymi stosunkami z partnerami amerykańskimi i europejskimi. Przeanalizowaliśmy, co zostało przekazane w ramach pomocy wojskowej w ciągu ostatnich 2,5 roku, uszeregowano priorytety, dostawa nastąpi w przyszłym roku – powiedział Umerow .
Kreml będzie w nadchodzącym roku kontynuować operacje wpływu, czekając na to, co zrobi Donald Trump. Jak powiedział PAP dr Anton Szechowcow, wykładowca Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu, Europa musi się nauczyć z tym żyć, choć dotąd nie potrafiła reagować na rosyjską agresję informacyjną.
Rosyjski aparat propagandowy rozpowszechnił w tym roku w zachodnich mediach dziesiątki fałszywych narracji. Kreml posługiwał się przy tym niezwykle skuteczną techniką polegającą na zalewaniu infosfery wiadomościami. "One nie muszą być szczególnie mądre, wystarczy, że jest ich dużo i składają się na coś w rodzaju informacyjnej agresji" – powiedział PAP dr Szechowcow, autor książki pt. "Rosyjska wojna polityczna: Eseje o Kremlu Propaganda w Europie i sąsiedztwie, 2020–2023" i dyrektor Centre for Democratic Integrity z siedzibą w Austrii, ośrodka monitorującego wpływ reżimów autorytarnych na demokrację w Europie.
Siły obronne Ukrainy prowadzą działania, by nie doprowadzić do okrążenia armii w pobliżu wsi Makariwka w obwodzie donieckim.
Rzecznik południowych sił Władysław Wołoszyn w rozmowie z Radiem Swoboda przyznał, że "sytuacja jest dość trudna", ale nie "beznadziejna".
- Siły obronne prowadzą działania stabilizacyjne, starają się odbudować nasze pozycje, starają się nie dopuścić do okrążenia naszych sił, dlatego obecnie trwa aktywna obrona - mówił Wołoszyn.
Wcześniej niektórzy analitycy podawali informację, że Makariwka została całkowicie okrążona i znajdujący się tam żołnierze zostali odcięci od wsparcia.
Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że premier Słowacji odrzucił propozycję wyrównania strat z tytułu wstrzymania przez Ukrainę tranzytu rosyjskiego gazu. Ukraiński przywódca zarzucił też Robertowi Ficy narażanie na szwank bezpieczeństwa Europy oraz pomoc Rosji w finansowaniu inwazji na Ukrainę.
"Złożyliśmy w uzgodnieniu z Unią Europejską premierowi Fico ofertę możliwej rekompensaty dla Słowacji... za straty z tytułu wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy i ewentualnego uruchomienia alternatyw tranzytowych - jakikolwiek inny gaz, nie rosyjski, na wniosek Komisji Europejskiej. Fico odrzucił tą ofertę" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.
Ukraińcy zniszczyli kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych podczas próby szturmu w kierunku wsi Wremiwka.
"W pobliżu miejscowości Nowyj Komar okupanci zaatakowali pozycje naszych obrońców kolumną pojazdów opancerzonych – trzema czołgami i bojowym wozem z piechotą. Takie bezczelne ataki zmechanizowane okupantów w strefie odpowiedzialności żołnierze tej brygady są regularne, więc nasi obrońcy mieli czas na opracowanie planu przeciwdziałania" - napisano na kanale operacyjno-strategicznej grupy wojsk "Chortycja".
"Wróg próbował przełamać się do wsi Nowyj Komar, na północ od wsi Wiełyka Nowosiłka, ale bojownicy nie poddali się i powstrzymali atak" - podkreślono.
Dowódca sił estońskich Andrus Merilo uważa, że Rosja osiągnęła swój cel w Ukrainie, gdyż cały świat otrzymał sygnał, że okupowane przez nie terytoria ukraińskie pozostają w jej granicach.
- To całkowicie zmienia całą architekturę bezpieczeństwa na świecie - powiedział w rozmowie z agencją Delfi.
Wojna Rosji z Ukrainą zakończy się w 2025 roku. Albo negocjacjami pokojowymi, albo zniszczeniem jednej ze stron - stwierdził premier Węgier Viktor Orban w rozmowie z "Magyar Nemzet". Wyraził przekonanie, że po zakończeniu konfliktu gospodarki europejskie, a szczególnie węgierska, odniosą "wielki sukces".
Korea Północna przygotowuje się do wysłania do Rosji dodatkowych żołnierzy oraz uzbrojenia, w tym dronów kamikaze - podaje Yonhap, powołując się na dane wywiadu.
"Kompleksowa ocena wielu informacji wywiadowczych pokazuje, że Korea Północna przygotowuje się do rotacji lub zwiększenia rozmieszczenia wojsk (w Rosji), dostarczając wyrzutnie rakiet kal. 240 milimetrów i samobieżną artylerię kal. 170 mm" – poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS).
"Istnieją również pewne oznaki, że (Korea Północna) podejmuje działania mające na celu produkcję i dostarczanie dronów kamikaze, ujawnionych po raz pierwszy podczas listopadowej inspekcji na miejscu przeprowadzonej przez Kim Dzong Una" - podkreślono.
W ciągu minionej doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 60 dronami. 36 zostało zniszczonych przez obronę przeciwlotniczą, pozostałe udało się zneutralizować za pomocą walki elektronicznej - przekazały ukraińskie siły powietrzne.
Wszystko wskazuje na to, że Rosji udało się zwiększyć produkcję własnych dronów kamikaze typu Szahed. Jak podaje Defense Express, wszystko wskazuje na to, że jest w stanie produkować 2000 sztuk każdego miesiąca.