Putin zabrał głos. Oficjalnie odniósł się do ataku na most
08.10.2022 | aktual.: 09.10.2022 23:21
Niedziela to 228. dzień rosyjskiej inwazji. Władimir Putin oskarżył ukraińskie służby specjalne o przeprowadzenie ataku na Most Krymski. Według przywódcy Rosji celem Ukraińców było "zniszczenie krytycznej infrastruktury Rosji". Szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin zapowiedział wszczęcie sprawy karnej z artykułu dot. terroryzmowi. - Zidentyfikowaliśmy przewoźników. Przy pomocy funkcjonariuszy operacyjnych FSB udało nam się zidentyfikować podejrzanych pośród tych, którzy mogliby przygotować atak terrorystyczny - sprecyzował Bastrykin.
Dziękujemy, że dziś byliście z nami. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z kolejnego dnia wojny w Ukrainie.
W Moskwie w płomieniach stanęła wieża telewizyjna. Nagranie z pożaru udostępnił w sieci kanadyjski analityk wojskowy Michael MacKay. "Ukraińcy nazywają ją Okiem Saurona" - napisał ekspert. Informację o pożarze potwierdzają również media rosyjskie. Kolejne doniesienia mówią o iskrach wywołanych przez prace demontażowe.
Linia energetyczna, łącząca Zaporoską Elektrownię Atomową z ukraińską siecią, została naprawiona i połączenie przywrócono - powiadomił w niedzielę na Twitterze szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że kolejnych 13 składów kolejowych z amunicją ma wkrótce być wysłanych z Białorusi do Rosji. Według ukraińskiego dowództwa Moskwa negocjuje też zakup amunicji z "krajami trzecimi".
Po sobotnim wybuchu Most Kerczeński jest jednym z najbardziej strzeżonych miejsc na świecie - podaje rosyjski niezależny serwis Meduza. Jak czytamy w publikacji, obiekt jest strzeżony z ziemi, nieba, morza, spod jej powierzchni, a nawet z przestrzeni kosmicznej.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ciągły terror Rosji wobec ludności cywilnej Ukrainy wskazuje na niechęć, aby przeprowadzić jakiekolwiek negocjacji. Jak wskazywał, jedynymi negocjacjami, które mogą przynieść pokój, są negocjacje w sprawie zwiększenia pomocy dla Ukrainy.
- Należy przyspieszyć dostawy dla Ukrainy skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej. Systemy obrony przeciwlotniczej, wsparcie polityczne i finansowe dla Ukrainy - to jedyne możliwe negocjacje, które mogą przybliżyć pokój - tłumaczył Zełenski.
"Rosyjskie działania destabilizujące w krajach afrykańskich nie zwalniają" - ocenił w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Kolejne dane wskazują, że Kreml przykłada do tych działań coraz większą wagę. W najbliższym czasie proces ulegnie wzmocnieniu. Na tym tle jeszcze ważniejsza zdaje się niedawna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce" - zaznaczył Żaryn. Dodał, że wizyta prezydenta RP oraz działania polskiej dyplomacji "są elementem przeciwdziałania rosyjskim kłamstwom i manipulacjom".
Dotychczas Kirgistan był jednym z bliskich sojuszników Kremla. Teraz stosunki między Moskwą a Biszkekiem mocno się ochłodziły. Ministerstwo obrony Kirgistanu w ostatniej chwili odwołało międzynarodowe manewry wojskowe. Wszystko za sprawą wsparcia, które Władimir Putin miał udzielił władzom Tadżykistanu, z którymi Kirgistan pozostaje w konflikcie.
Zobacz także
Według Elona Muska "prawdopodobieństwo wojny nuklearnej rośnie szybko". Na wpis ten zareagował przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.
"Wojna nuklearna jest wtedy, gdy obie strony dysponują bronią nuklearną. A kiedy broń nuklearna jednej ze stron została odebrana przez oszustwo, a osoba, która ją zabrała, grozi dziś uderzeniem nuklearnym, to nie jest to wojna nuklearna. To jest terroryzm nuklearny" - napisał Stefanczuk.
"Proces akcesji Finlandii i Szwecji do NATO jest już prawie ukończony. Prawie, gdyż do finalizacji sprawy potrzebna jest jeszcze ratyfikacja rozszerzenia przez dwa państwa członkowskie: Węgry i Turcję. Na razie Ankara i Budapeszt wysyłają sygnał, że z decyzją nie zamierzają się spieszyć, a Finowie i Szwedzi będą musieli jeszcze trochę poczekać" - pisze Jakub Majmurek.
"Putin oskarża Ukrainę o terroryzm? Brzmi to zbyt cynicznie nawet jak na Rosję. Niecałe 24 godziny temu rosyjskie samoloty uderzyły 12 pociskami w dzielnicę mieszkalną Zaporoża, zabijając 13 osób i raniąc ponad 50. Jest tylko jedno państwo terrorystyczne i cały świat wie, jaki kraj nim jest" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
"Ukraińskie służby przeprowadziły ekshumacje pierwszych 20 ciał w Łymaniu w obwodzie donieckim. Pochowani to cywile, w tym dzieci oraz ukraińcy żołnierze. Groby powstały podczas rosyjskiej okupacji Łymaniu. Są dwa miejsca pochówków. Liczba ciał prawdopodobnie przekroczy 200" - przekazał Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News w Ukranie.
Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której omówili m.in. wsparcie dla Ukrainy.
Rozmowa trwała prawie godzinę i skupiono się na przygotowaniach do kolejnych spotkań G7 i G20, w tym dalszej reakcji na wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i jej konsekwencje.
"Scholz i Biden podkreślili, że nadal wzywają Putina do zaprzestania działań wojennych i całkowitego wycofania wojsk z całego terytorium Ukrainy. Stany Zjednoczone i Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i przywróceniu suwerenności i integralności terytorialnej oraz utrzymają sankcje nałożone na Rosję" - zaznaczono w komunikacie Berlina.
Ukraińska kontrofensywa na południu kraju zmusza Rosjan do ewakuacji z zajętych terytoriów. Jak poinformowali Ukraińcy, rosyjskie władze okupacyjne ewakuują swoje rodziny na Krym. W ostatnim czasie siły ukraińskie w obwodzie chersońskim wyzwoliły ponad 1100 km kw.
"Putin mówi, że za atakiem na Most Krymski stoją ukraińskie służby specjalne i wspierające ją inne państwa. Wydaje mi się, że niedługo ogłosi przemianowanie specjalnej operacji wojskowej na operację antyterrorystyczną" - ocenia dr hab. Agnieszka Legucka, ekspertka ds. rosyjskich z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Rosyjski dyktator Władimir Putin oskarżył ukraińskie służby specjalne o przeprowadzenie ataku na Most Krymski. Według przywódcy Rosji celem Ukraińców było "zniszczenie krytycznej infrastruktury Rosji".
Szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin zapowiedział wszczęcie sprawy karnej z artykułu "terroryzm". - Zidentyfikowaliśmy przewoźników. Przy pomocy funkcjonariuszy operacyjnych FSB udało nam się zidentyfikować podejrzanych pośród tych, którzy mogliby przygotować atak terrorystyczny - sprecyzował Bastrykin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że kolejnych 13 składów kolejowych z amunicją ma wkrótce być wysłanych z Białorusi do Rosji. Według ukraińskiego dowództwa Moskwa negocjuje też zakup amunicji z "krajami trzecimi".
"Rosyjskie władze poszukują dodatkowych środków do prowadzenia wojny. Prowadzą obecnie rozmowy z krajami trzecimi w sprawie zakupu pocisków artyleryjskich, moździerzowych i części do wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" - powiadomił ukraiński Sztab Generalny w niedzielę wieczorem.
Podano również, że w ciągu doby wojska rosyjskie przeprowadziły pięć ataków rakietowych, 12 lotniczych i 30 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni.
"Łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, prawa i obyczaje wojny, przeciwnik atakuje obiekty infrastruktury krytyczne i osiedla mieszkalne" - podkreślono.
Do ataku na Zaporoże, w którym - według informacji podanych w niedzielę wieczorem - zginęło 13 osób, a blisko 90 zostało rannych, Rosjanie użyli 20 rakiet, w tym manewrujących i lotniczych.
Przeciwnik ostrzeliwuje pozycje ukraińskie i cele cywilne wzdłuż linii frontu, a na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim prowadzi działania ofensywne - podano w komunikacie sztabu.
Co najmniej 13 osób, w tym jedno dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego na domy mieszkalne w Zaporożu, na południu Ukrainy. Rannych jest 89 osób, wśród których 11 to dzieci. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba apeluje o zaostrzenie sankcji i dostawy systemów obrony powietrznej.
- Cele nie miały żadnego znaczenia wojskowego. Rosja celowo atakuje, by spowodować śmierć cywilów, zniszczenia, posiać terror i strach. Celowe zabójstwo cywilów jest zbrodnią wojenną. Atakując rakietami cywilów, którzy spali w swoich domach, Rosja znowu pokazała, że jest państwem terrorystycznym - przekazał Kułeba.
Szef ukraińskiego MSZ zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wysłanie do Zaporoża śledczych i ekspertów. Powtórzył również swoje apele do władz USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm, a także o nowe sankcje wobec Rosji, które pozbawią ją środków na finansowanie wojny.
Wczorajsze nagranie z Bachmutu w obwodzie donieckim.
"Nasi specjaliści w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej potwierdzają, że linia energetyczna, która została wczoraj utracona, została naprawiona i przyłączona do sieci" – powiadomił szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Zaznaczył, że jest to "tymczasowa ulga" w trudnej sytuacji.
"Potrzebna jest strefa ochrony" – podkreślił Grossi i zapowiedział, że uda się do Kijowa i spotka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Linia energetyczna została uszkodzona 8 października w wyniku rosyjskiego ostrzału terenów kontrolowanych przez Ukrainę w obwodzie dniepropietrowskim. "W efekcie doszło do całkowitego odłączenia elektrowni od prądu i konieczne było włączenie generatorów rezerwowych" – podano.
Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua