"Jestem bardzo zadowolony". Duda po radzie z rządem Tuska [RELACJA NA ŻYWO]
Andrzej Duda podsumował posiedzenie Rady Gabinetowej. - Jestem zadowolony z tego spotkania. To była merytoryczna dyskusja na temat konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Co do samych inwestycji kontrowersji nie ma - są one potrzebne - powiedział Andrzej Duda. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- - Jestem zadowolony z tego spotkania. To była merytoryczna dyskusja na temat konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Co do samych inwestycji kontrowersji nie ma - są one potrzebne - powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.
- Donald Tusk podczas spotkania na Radzie Gabinetowej zaskoczył prezydenta, zmieniając bieg spotkania. Mimo że - jak zapowiadał Andrzej Duda - miała być to m.in. dyskusja o CPK, premier zaczął mówić o Pegasusie.
- "Czekam na komisję ds. Pegasusa, by pokazać Polakom skalę manipulacji w tej sprawie" - pisze w serwisie X Mariusz Kamiński. Były szef MSWiA reaguje w ten sposób na medialne doniesienia o inwigilowaniu tym programem polityków PiS na czele z premierem Morawieckim.
Wystąpienie Andrzeja Dudy po zakończeniu Rady Gabinetowej.
To wszystko w naszej dzisiejszej relacji z posiedzenia Rady Gabinetowej i innych wydarzeń politycznych. Dziękujemy za jej śledzenie.
Prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską, że "pomysł z Radą Gabinetową, z perspektywy interesów Andrzeja Dudy jako polityka był dobrym pomysłem". - I udał się w tym sensie, że pojawił się w przestrzeni publicznej - ocenia.
Andrzej Duda przekazał, że tematem wtorkowej Rady Gabinetowej była m.in. budowa w Polsce elektrowni atomowej, Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozwój portów morskich. - Moim zasadniczym celem, który przyświecał mi w związku ze zwołaniem posiedzenia Rady Gabinetowej, było jasne określenie, że te inwestycje mają dla rozwoju Polski charakter fundamentalny - oświadczył prezydent.
"Posiedzenie Zespołu do spraw Rozliczenia Rządów PiS dotyczące NCBR ukazało niesamowitą skalę nieprawidłowości i strukturę zależności zbliżoną do mafijnej, gdzie władza dogadywała się z biznesem; gdzie konkursy były ręcznie sterowane a eksperci wybierani nietransparentnie. Nie obyło się również bez prób przekupstwa wysokiego urzędnika ministerialnego" - informuje poseł Marcin Józefaciuk.
Niecodzienne nagranie zamieściła na portalu X posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Przedstawia ono palarnię, którą zorganizowano w siedzibie KRS.
Poseł Dariusz Joński był pytany o wtorkowe wypowiedzi Michała Dworczyka przed komisją ds. wyborów kopertowych. Były szef KPRM mówił m.in., że zlecenie przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w 2020 roku nie mieściło się w ówczesnym porządku prawnym. - Nie było przepisów, które by pozwalały na takie sformułowanie decyzji. Natomiast podjęcie działań mających na celu przygotowanie się do tych wyborów było jak najbardziej dopuszczalne. I dlatego tak zostało to sformułowane w decyzji, którą podpisał Prezes Rady Ministrów - podkreślał Dworczyk.
Odnosząc się do wypowiedzi Dworczyka przed komisją, Joński mówił we wtorek, że "ta narracja to jest brak jakiegokolwiek nadzoru nad tymi, którzy mieli przeprowadzić te wybory".
- Premiera w ogóle nie interesowało to, co się dalej działo, a ministrowie ukrywali przed nim, że nie podpisali umów. Nie chcieli, bo wiadomo było, że było to niezgodne z prawem. Pieniądze wywalone w błoto. To jest narracja takiego chaosu, bałaganu PiS. I ta komisja jest po to, by już nikt nigdy więcej nie wpadł na pomysł, by przez Pocztę Polską robić wybory - podkreślił poseł KO.
Jeśli politycy PiS nie chcą uczestniczyć w pracach komisji śledczej, to niech nie przychodzą, ale my tę sprawę wyjaśnimy do końca; jeśli myśleli, że przyjdą i będą bronić swoich kolegów, to nie tędy droga - powiedział we wtorek szef komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych Dariusz Joński (KO).
Joński powiedział we wtorek dziennikarzom po przesłuchaniu Dworczyka, że - jeśli chodzi o tego świadka - to niepokojące jest jednak użycie przez niego prywatnej skrzynki mailowej do przesyłania najważniejszych decyzji i opinii. - To jest absolutnie nieakceptowalne - powiedział, dodając, że zastanawia się nad podjęciem w tej sprawie "kroków również prawnych, tak, by żaden polityk nigdy więcej nie używał skrzynki prywatnej, a później mówił, że mu ktoś tam wykradł najważniejsze dokumenty".
"Dziękuję Donaldowi Tuskowi i Adamowi Bodnarowi za odtajnienie dokumentów o zakupie Pegasusa. Praca komisji śledczej będzie łatwiejsza. Rolę min. Ziobry opisaliśmy w części niejawnej raportu komisji senackiej. Zbigniew Ziobro winien szybko złożyć zeznania przed Komisją ds. Pegasusa. W dowolnej formie" - komentuje poseł KO Marcin Bosacki.
- Mogę powiedzieć, że spotkanie Rady Gabinetowej było bardzo merytoryczne. Z tego punktu widzenia mogę również śmiało powiedzieć, że było bardzo udane - podsumował spotkanie z rządem Donalda Tuska prezydent Andrzej Duda.
"Jestem zadowolony z tego spotkania. To była merytoryczna dyskusja na temat konkretnych działań, które są prowadzone i planowane. Co do samych inwestycji kontrowersji nie ma - są one potrzebne" - powiedział Andrzej Duda.
"Zagadnienia, które były dzisiaj omawiane, są i będą przedmiotem mojego politycznego zainteresowana. Jeśli będzie trzeba, zwołałam kolejną Radę Gabinetową. Będę te miejsca odwiedzał i rozmawiał z mieszkańcami obszarów, na których te inwestycje będą realizowane" - zapowiedział prezydent.
Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej zwrócił się do rządu. - Proszę realizować zadania - powiedział prezydent.
- Spotkanie Rady Gabinetowej było bardzo merytoryczne - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że zagadnienia dziś omawiane nadal będą w zakresie jego zainteresowania.
Zapowiedział wizyty w miejscach, w których będą realizowane inwestycje i rozmawiał z ich mieszkańcami.
- Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania - podsumowuje Andrzej Duda.
- Zadowolenie z tego spotkania wyraził także pan premier Donald Tusk, bo to była rzeczywiście merytoryczna dyskusja - dodał prezydent.
- Moim zasadniczym celem było jasne określenie, że z mojego punktu widzenia te inwestycje mają dla Polski charakter fundamentalny. Bardzo wyraźnie zaznaczyłem panu premierowi i ministrom, że przede wszystkim zależy mi na tym, żeby były zrealizowane - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda relacjonuje, że podczas posiedzenia Rady Gabinetowej rozmawiano na temat budowy elektrowni atomowych, budowy CPK, modernizacji polskiej armii i modernizacji polskich portów morskich.
Za chwilę rozpocznie się wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy po posiedzeniu Rady Gabinetowej.
Autokar z ministrami i premierem wyjechał już z terenu Pałacu Prezydenckiego - informuje TVN24.
Można się spodziewać, że wkrótce posiedzenie Rady Gabinetowej podsumuje prezydent Andrzej Duda.
"Znamienne, że stosunkowo duża ilość kontroli operacyjnych stosowanych w ostatnich latach, w tym z wykorzystaniem Pegasusa, nie ma absolutnie odzwierciedlenia w wynikach czy sukcesach procesowych CBA. Możemy raczej mówić o braku sukcesów…" - komentuje były szef CBA Paweł Wojtunik.
Cały czas czekamy na wystąpienia po Radzie Gabinetowej, które zakończyło się około godz. 15.30.
Posiedzenie Rady zaczęło się o godz. 13. Prezydent Andrzej Duda mówił, że zwołał ją, aby przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej i modernizację polskiej armii.
Po krótkich przemówieniach na początku, potem spotkanie odbywało się za zamkniętymi drzwiami.