RELACJA ZAKOŃCZONA

Tajna wizyta w Kijowie. Nowe informacje o Leopardach dla Ukrainy [NA ŻYWO]

Czołg Leopard 2 na manewrach
Czołg Leopard 2 na manewrach
Źródło zdjęć: © PAP | Federico Gambarini
Wojciech RodakMateusz Czmiel

06.02.2023 | aktual.: 07.02.2023 22:31

Wtorek to 349. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział w Kijowie, że Ukraina otrzyma w przeciągu roku około 100 Leopardów 1A5. Doprecyzował, że do lata powinno dotrzeć nad Dniepr 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Pistorius mówił też, że to pozwoli to na "skompletowanie co najmniej trzech batalionów pancernych". Przyjazd polityka do Ukrainy był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Oficjalne komunikaty rosyjskich władz na temat wojny w Ukrainie wciąż pełne są buńczucznych haseł. Wiele jednak wskazuje na to, że to tylko pozory, mające ukryć rzeczywistą sytuację armii Putina. Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa, Kreml już zdał sobie sprawę, że nie osiągnie założonych celów i liczy na rozpoczęcie rozmów pokojowych. Kijów ma jednak kilka warunków.
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie wtorkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają we wtorek ukraińskie media. 


Opublikowano nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra (poniżej). 

Rosyjski wóz bojowy piechoty wyleciał w powietrze na minie. Wątpliwe, by ktokolwiek z pasażerów przeżył wybuch.

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA). W skład zamówienia wchodzi m.in. 45 rakiet ATACMS i ponad 1,5 tys. zestawów innych pocisków.


Jak podano w komunikacie DSCA, w skład zamówienia wejdzie 18 wyrzutni HIMARS, 478 zestawów do ładowania wyrzutni, 45 rakiet ATACMS o zasięgu 300 km, 461 zestawów precyzyjnych rakiet GMLRS-AW, 521 zestawów GMRLS-U i 532 zestawy rakiet GMLRS o zwiększonym zasięgu do 150 km (GMLRS-ER AW), a także części zapasowe, rakiety szkoleniowe i usługi logistyczne.

W ciągu najbliższych godzin Departament Stanu USA wyda pozytywną opinię ws. sprzedaży kolejnych zestawów artylerii rakietowej HIMARS dla Wojska Polskiego - poinformował we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak. 


W bieżącym roku do Polski ma zostać dostarczonych 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu HIMARS - 18 bojowych i dwie ćwiczebne - na podwoziach kołowych, kupionych przez Polskę w 2019 roku za 414 mln dolarów. HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) jest produkowany przez koncern Lockheed Martin.


W maju ubiegłego roku MON zwróciło się do USA o przygotowanie oferty kolejnych ok. 500 zestawów (amerykańskie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestawów Ukrainie dysponowało 410 tymi systemami). Z uwagi na potrzeby USA (według producenta rozmowy dotyczą ok. 200 zestawów) i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację takiego zamówienia Polska zamówiła 218 wyrzutni K239 Chunmoo z Korei Południowej.

Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła we wtorek wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony. 

Informatorzy Bloomberga podali, że Kongres został powiadomiony o proponowanej transakcji, która ma nastąpić w ramach programu Foreign Military Sales.  


Jak podał Bloomberg, póki co Departamenty Stanu i Obrony oraz Biały Dom nie odpowiedziały na ich prośbę o komentarz.  

USA planują sprzedać Polsce wyrzutnie rakiet HIMARS wraz z amunicją precyzyjną na kwotę około 10 mld dolarów - podał Bloomberg, powołując się na dwóch waszyngtońskich oficjeli.    

W okupowanym Melitopolu rosyjskie siły zmuszają mieszkańców do pisemnego zrzeczenia się ukraińskiego obywatelstwa. W przeciwnym razie grożą zwolnieniem z pracy - informuje we wtorek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Rząd Niemiec zatwierdził eksport nawet do 178 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. To, ile czołgów bojowych zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od przebiegu niezbędnych prac remontowych - poinformowała we wtorek agencja DPA. 


Podczas podróży na Ukrainę we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział wcześniej, że Ukraina ma otrzymać ponad 100 Leopardów 1A5. 


Wcześniej szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall Armin Papperger we wtorek w Berlinie mówił o 20 do 25 czołgach, które mogłyby zostać dostarczone w krótkim czasie z zapasów grupy. Do końca 2024 roku mogłoby zostać dostarczonych pozostałych 88 egzemplarzy posiadanych Rheinmetall. 


Według informacji portalu dziennika "Welt", oprócz Rheinmetall, firma zbrojeniowa FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft ma na stanie 99 Leopardów 1. 

Mołdawia jest gotowa do współpracy z NATO w związku ze wzrostem zagrożenia w regionie po inwazji Rosji na Ukrainę. Neutralność nie gwarantuje nam już bezpieczeństwa - ogłosił we wtorek w rozmowie z kiszyniowską telewizją Pro wicepremier i szef MSZ Nicu Popescu.


- Musimy rozwijać współpracę i zacieśniać relacje z NATO, aby wzmocnić nasze zdolności obronne i zagwarantować naszemu krajowi bezpieczeństwo - stwierdził Popescu.


Minister spraw zagranicznych Mołdawii zaznaczył, że zapisana w jej konstytucji neutralność nie gwarantuje już państwu mołdawskiemu bezpieczeństwa.

Francuski Senat przyjął we wtorek przytłaczającą większością głosów uchwałę potwierdzającą poparcie dla walczącej Ukrainy. Jednocześnie wezwał rząd w Paryżu do zwiększenia pomocy, w szczególności wojskowej, dla tego kraju. 

 

W zdominowanej przez prawicę izbie 324 senatorów głosowało za uchwałą, podczas gdy 16 wypowiedziało się przeciwko niej.


- Właśnie teraz musimy dostarczyć (Ukrainie – red.) czołgi, rakiety, obronę przeciwlotniczą i samoloty – powiedział senator Claude Malhuret, cytowany przez agencję AFP.


Z kolei Guillaume Gontard, przewodniczący grupy ekologicznej w Senacie, „uroczyście poprosił prezydenta republiki o dostarczenie na Ukrainę kilku czołgów Leclerc”.


Niezadowolony z treści uchwały był komunistyczny polityk Pierre Laurent. Według niego proponuje ona „tylko jedną drogę, tj. eskalację militarną”. - To daje zielone światło do przekraczania wszystkich czerwonych linii w przyszłości – dodał.

Jak widać pożar wybuchł blisko torów w Makiejewce.

Płonie gazociąg w Makiejewce w okupowanej części obwodu donieckiego. Przyczyna pożaru jest nieznana.

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius, cytowany przez agencję DPA, podał, że do lata powinno dotrzeć na Ukrainę 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Docelowo, do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r., na Ukrainę powinno trafić ponad 100 czołgów Leopard 1A5 od grupy państw europejskich. Jak zaznacza agencja, szef niemieckiego resortu obrony nie sprecyzował, o które kraje chodzi. 


Szef niemieckiego resortu obrony powiedział, że pozwoli to na skompletowanie co najmniej trzech batalionów

Rząd Ukrainy poparł nominacje trzech nowych szefów obwodów – dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego. W styczniu prezydent Ukrainy zwolnił urzędników piastujących te posady.


Nowym szefem władz obwodu dniepropietrowskiego ma zostać Serhij Łysak, zaporoskiego – Jurij Małaszko, a chersońskiego – Ołeksandr Prokudin – powiadomił portal Ukraińska Prawda.


Jak zwracają uwagę ukraińskie media, wszyscy trzej są związani ze strukturami siłowymi.

Ukraina otrzyma 100 Leopardów 1A5 - zapowiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius, który przybył we wtorek z wizytą do Kijowa - informują ukraińskie media. Przyjazd polityka był utrzymywany w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.


Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy Leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.


"Będzie ich więcej. Dziękuję kanclerzowi Niemiec, mojemu koledze Borisowi Pistoriusowi i niemieckiemu narodowi. Koalicja czołgowa kroczy ku zwycięstwu!" - dodał.

Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji, poinformował we wtorek o przebiegu tzw. operacji specjalnej, jak Kreml nazywa inwazję na Ukrainę. Jego zdaniem działania wojenne w regionie Bachmutu i Wuhłedaru rozwijają się "pomyślnie". Oskarżył też USA i ich sojuszników o przedłużanie konfliktu i otwarte wzywanie Ukrainy, do zajęcia "rosyjskich" terytoriów. 

Ukraińcy utrudniają Rosjanom kopanie okopów. 

Źródło: WP Wiadomości / PAP / Ukrinform / Ukraińska Prawda /Reuters / Interfax / TASS

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosjawładimir putin