Obława na poborowych. Moskiewska policja wchodzi do domów [ZAPIS RELACJI]
Wtorek to 993. dzień wojny w Ukrainie. Policjanci w Moskwie przeprowadzają masowe obławy na osoby w wieku poborowym - podaje organizacja praw człowieka "Szkoła Poborowa". Policjanci zatrzymują młodych mężczyzn w domach, na ulicach, a nawet w metrze, po czym przewożą na komisariat lub do punktu zbiórki. Niektórzy są doprowadzani w kajdankach. Przed punktem zbiórki gromadzą się bliscy poborowych, zaniepokojeni brakiem kontaktu. Przed rozpoczęciem nalotu poborowi otrzymywali wezwania elektroniczne.
- - Przy Harris nadal tkwilibyśmy w stagnacji. Trump daje nam nadzieję. Albo zakończy wojnę jak zwycięzca. Albo pogrąży nas w mroku - mówią ukraińscy żołnierze.
- Ukraina pracowała nad swoim "planem zwycięstwa" z myślą o nadchodzącej administracji Trumpa, podkreślając potencjalne umowy biznesowe, dostęp do surowców oraz rozmieszczenie wojsk, aby przekonać słynącego z transakcyjnego podejścia nowego prezydenta-elekta USA - pisze "The Telegraph".
- Rosja może w najbliższych dniach zwiększyć intensywność ataków w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował Władysław Wołoszyn, rzecznik Sił Obrony tego regionu. W ostatnich miesiącach na tym obszarze walki były mniej intensywne.
Najnowsze doniesienia z sytuacji w Ukrainie w nowej części relacji na żywo Wirtualnej Polski.
Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że wygrana Donalda Trumpa w wyborach w USA oznacza, że mogą zapaść rozstrzygnięcia, które na dekady ustanowią nowy ład międzynarodowy. Poinformował też, że w przyszłym tygodniu na Radzie do Spraw Zagranicznych UE mogą zapaść ważne dla Ukrainy decyzje dot. jej pomocy.
- W powietrzu wiszą rozstrzygnięcia na miarę poczdamskich, które mogą ustanowić nowy ład międzynarodowy na dekady. Dzisiaj rozmawiałem o tym z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (Josepem Borelem), który trzy dni był w Kijowie. I rzeczywiście szykuje nam się dramatyczna - być może - Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu. Bo muszą zapaść - albo nie zapadną - masywne decyzje - powiedział we wtorek w TVN24 Sikorski.
Szef MSZ doprecyzował, że chodzi o decyzje o tym, czy UE jest gotowa przeznaczyć "prawdziwe" środki finansowe, np. zamrożone aktywa rosyjskie, na wsparcie Ukrainy, a w konsekwencji, czy UE jest gotowa dać Ukrainie czas - np. jeden rok - na wzmocnienie swojej pozycji negocjacyjnej wobec Rosji.
W kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze.
Rząd Ukrainy zatwierdził projekt budżetu państwa na 2025 r., w którym przewidziano 54,55 mld hrywien na produkcję broni - informuje Ministerstwo Przemysłu Strategicznego.
Środki te zostaną przeznaczone na rozwój przemysłu obronnego, w tym modernizację przedsiębiorstw, rozwój nowych technologii i zwiększenie zdolności produkcyjnych.
Oddzielnie 500 mln hrywien przeznaczono na preferencyjne pożyczki dla firm zbrojeniowych.
Zełenski nałożył sankcje na szereg osób i firm z Rosji i Białorusi.
Zgodnie z dekretami, 15 obywateli, w tym okupacyjny "gubernator" Sewastopola Michaił Rozwożajew, oraz 102 firmy z Rosji, Białorusi i terytoriów okupowanych podlegały ograniczeniom.
Lokalne władze informują o eksplozjach w Zaporożu i Chersoniu.
11 listopada Rosja straciła w Ukrainie 1950 żołnierzy - informują Siły Zbrojne Ukrainy. Są to największe dobowe straty Rosjan od początku pełnoskalowej inwazji.
Aktywność lotnictwa taktycznego wroga na południowym wschodzie Ukrainy/
Rosyjski propagandysta Sołowjow przeklina prezydenta Macrona i chce spalić Paryż do fundamentów.
- Obywatele Francji, natychmiast opuśćcie Paryż. Miasto spłonie w sprawiedliwym ogniu - straszył w rosyjskiej telewizji.
Mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską, handel z Białorusią nadal trwa – powiadomił litewski portal delfi.lt. Autor publikacji nie wykluczył, że część towarów eksportowanych na Białoruś trafia następnie do Rosji, która jest objęta surowszymi restrykcjami.
"Chętnie kupujemy białoruskie ubrania, meble, owoce, warzywa i orzechy. (...) Eksportujemy przyczepy i naczepy oraz samochody" – powiadomił autor publikacji, Mindaugas Milinis.
Według oficjalnych danych, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku Litwa sprzedała na Białoruś samochody i inne pojazdy silnikowe o wartości blisko 83,1 mln euro. W tym roku, w tym samym okresie, wartość litewskiego eksportu na Białoruś przekroczyła 163,5 mln euro.
Mieszkańcy informują o eksplozjach w mieście Sumy.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że dwa rosyjskie bombowce strategiczne wykonały zaplanowany lot nad neutralnymi wodami Morza Czarnego, a dwa inne nad Morzem Barentsa – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.
Według resortu nad Morzem Czarnym pięciogodzinny lot odbyły samoloty Tu-95 eskortowane przez myśliwce SU-30SM i SU-27. Nad wodami Morza Barentsa zaplanowane loty wykonały bombowce Tu-95MS, ich lot trwał cztery godziny.
Morze Czarne jest teatrem działań wojennych Rosji od ataku wojsk na Ukrainę i zajęcia Krymu w 2014 r. Po rozpoczęciu wojny wielkoskalowej w lutym 2022 r. doszło do kolejnych starć między ukraińską marynarka wojenną i rosyjską Flotą Czarnomorską.
Morze Barentsa leży na północ od Finlandii, Szwecji i Norwegii, a także w północno-zachodniej części Rosji.
Nagranie wideo z 47. Brygady Zmechanizowanej Ukrainy pokazujące uderzenia na rosyjski batalion pancerny w Kursku, przy użyciu min, samolotów bezzałogowych i przeciwpancernych wyrzutni pocisków Stugna-P.
Na czele rosyjskiej delegacji na szczyt G20 w Rio de Janeiro w dniach 18-19 listopada stanie minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, a nie Władimir Putin. Brazylia jest zobowiązana aresztować prezydenta Rosji na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Szef rosyjskiego MSZ reprezentował już Putina na różnych wydarzeniach na wysokim szczeblu, od sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ po ostatni szczyt G20 w Indiach.
Policjanci w Moskwie przeprowadzają masowe obławy na osoby w wieku poborowym – podaje organizacja praw człowieka "Szkoła Poborowa".
- Policja przyjechała właśnie po poborowego z miejsca jego rejestracji i powiedziała, że jest poszukiwany. Od poboru wiosennego pozywamy Wojskowy Urząd Rejestracji i Poboru oraz Moskiewską Komisję Poborową. Nie przynieśli żadnego wezwania, wysłali jedynie SMS z prośbą o zgłoszenie się na miejsce zbiórki - powiedział jeden z poborowych.
Według młodych ludzi policjanci zatrzymują ich w domu, na ulicy lub w metrze, po czym przewożą na komisariat lub do punktu zbiórki. Przed rozpoczęciem nalotu poborowi otrzymywali wiadomości z mos.ru lub wezwania elektroniczne.
MSZ Mołdawii wezwało ambasadora Rosji Olega Ozierowa, by wręczyć mu notę protestacyjną z powodu ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie oraz referendum, a także w związku ze znalezieniem w Mołdawii szczątków dwóch dronów.
MSZ podkreśliło, że kategorycznie potępia naruszenie przestrzeni powietrznej Mołdawii, do którego doszło 10 listopada – powiadomił we wtorek portal Newsmaker.md.
"Na terytorium Mołdawii zauważono dwa drony. Kompetentne instytucje posiadają informację, że były to drony wysłane z Rosji" - podano, nazywając agresywne wtargnięcie "poważnym naruszeniem i nieprzyjaznym działaniem ze strony Federacji Rosyjskiej, zagrażającym życiu cywilów".
Większość Ukraińców nie jest gotowa poświęcić terytoriów, aby zakończyć wojnę z Rosją - wynika z sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS).
Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się 58 proc. mieszkańców kraju. 32 proc. zgadza się na oddanie części terenów Ukrainy w imię pokoju.
Pierwsi ochotnicy podpisali we wtorek w Lublinie kontrakty dotyczące wstąpienia do Legionu Ukraińskiego. Szkolenie rozpoczną za kilka dni na jednym z poligonów – jak podano - niedaleko Lublina. Za kilka miesięcy mają trafić na front. Do naboru zgłosiło się ponad 600 osób.
Rekrutacja ochotników do Legionu Ukraińskiego rozpoczęła się na początku października. Dotychczas zgłosiło się ponad 600 chętnych. We wtorek w Lublinie pierwsi ochotnicy podpisali kontrakty z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.
- Wszyscy są obywatelami Ukrainy, którzy mieszkają za granicą, np. w Polsce, Czechach, a także w Irlandii, Stanach Zjednoczonych. Są w wieku od 19 do 50 lat. Ich wykształcenie jest bardzo różne. To m.in. muzycy, kierowcy, budowlańcy. Młodzi ludzie zgłaszają się głównie ze względu na to, że chcą związać swoją przyszłość z wojskiem - powiedział ppłk Petro Gorkusha.
Sekretarz rosyjskiej wpływowej Rady Bezpieczeństwa Siergiej Szojgu podkreślił podczas rozmów w Pekinie z szefem chińskiego resortu dyplomacji Wangiem Yi potrzebę wspólnego przeciwstawienia się "polityce powstrzymywania" ze strony USA i ich sojuszników.
Szojgu, który przebywa z pięciodniową wizytą w Chinach, powiedział, że silne relacje między Moskwą a Pekinem mają stabilizujący wpływ na świat.
- Uważam, że najważniejszym zadaniem jest przeciwdziałanie polityce "podwójnego powstrzymywania" Rosji i Chin prowadzonej przez Stany Zjednoczone i ich satelitów - oświadczył Szojgu, jeden z najbliższych współpracowników rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, uważany za poważnego kandydata do objęcia schedy po nim.
Departament Stanu USA poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken uda się do Brukseli. Głównym tematem wizyty będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.
Najważniejszym punktem wizyty będzie spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. - Wizyta ma charakter pilny - przyznał rzecznik departamentu.