Ukraińcy przypuścili atak. Płonie rosyjska rafineria [RELACJA NA ŻYWO]
28.11.2024 | aktual.: 29.11.2024 20:52
Piątek to 1010. dzień wojny w Ukrainie. Ukraińska armia przeprowadziłą kolejny udany atak na infrastrukturę krytyczną Rosji. W obwodzie rostowskim drony zniszczyły skład ropy, wybuchł ogromny pożar. Jak podaje "Kyiv Post" płonący obiekt to rafineria Atlas. W sumie Ukraińcy wystrzelili kilkadziesiąt dronów nad teren Rosji. Kombinat "Atlas" specjalizuje się w dostawach produktów naftowych dla Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Wcześniej ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że zniszczył rosyjską stację radarową Podlet na terytorium okupowanego Krymu. Szacowany koszt zniszczonego sprzętu to 5 mln dolarów. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- W obwodzie rostowskim w Federacji Rosyjskiej po ataku dronów płonie skład ropy. Ukraińskie bezzałogowce przypuściły atak o poranku. To nie pierwsze uderzenie w rosyjską infrastrukturę krytyczną w tym regionie.
- Ukraiński minister obrony, Rustem Umierow, potwierdził udział wojsk Korei Północnej w rosyjskich atakach na Ukrainę. Spotkał się z południowokoreańskimi liderami, by omówić zagrożenia dla bezpieczeństwa regionu.
- - Celem nowych rosyjskich ataków rakietowych mogą być centra decyzyjne w Kijowie - zagroził Władimir Putin podczas propagandowego wystąpienia w Astanie. W przeszłości z ust dyktatora wielokrotnie padały już podobne groźby.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Kijów jest gotowy na zawieszenie broni, nawet bez oddania przez Rosję zajętych terytoriów Ukrainy - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze Sky News. Jest jedna warunek: Ukraina musiałaby dołączyć do NATO.
Wołodymyr Zełenski zasugerował, że porozumienie w sprawie zawieszenia broni mogłoby zostać osiągnięte, gdyby kontrolowane przez niego terytorium Ukrainy mogło zostać wzięte "pod parasol NATO" - co pozwoliłoby mu później negocjować zwrot reszty "w sposób dyplomatyczny".
Zełenski powiedział Sky News, że członkostwo w NATO musiałoby zostać zaoferowane nieokupowanym częściom kraju, aby zakończyć "gorącą fazę wojny", o ile samo zaproszenie NATO uzna międzynarodowo uznane granice Ukrainy.
Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha zaapelował do państw NATO o skierowanie do jego kraju zaproszenia do Sojuszu podczas spotkania w Brukseli w przyszłym tygodniu – wynika z tekstu listu, do którego uzyskała dostęp agencja Reutera.
Sybiha podkreślił, że w ocenie władz Ukrainy "zaproszenie powinno zostać skierowane już teraz". "Będzie to adekwatna odpowiedź sojuszników na ciągłe eskalowanie przez Rosję wojny, którą wywołała, czego najnowszym przykładem jest udział dziesiątek tysięcy żołnierzy północnokoreańskich oraz traktowanie Ukrainy jako poletka doświadczalnego nowej broni" – oznajmił szef dyplomacji.
"Apeluję do was o poparcie decyzji, by zaprosić Ukrainę do Sojuszu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w dniach 3-4 grudnia 2024 r." – napisał Sybiha.
Wicepremierka Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna powiedziała agencji Reutera, że Ukraina zdaje sobie sprawę z tego, iż między sojusznikami nie ma jeszcze zgody w kwestii zaproszenia Kijowa do NATO, ale - wysyłając list - władze kraju przesłały "sojusznikom komunikat, że (to) zagadnienie jest wciąż na stole mimo różnych manipulacji i spekulacji wokół tego tematu".
Zaproszenie do NATO jest jednym z elementów "planu zwycięstwa", przedstawionego w ubiegłym miesiącu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraina twierdzi, że akceptuje fakt, iż nie może przystąpić do Sojuszu, dopóki trwa wojna, ale argumentuje, że formalne zaproszenie do NATO pokazałoby Władimirowi Putinowi, iż jeden z jego celów – przeszkodzenie Ukrainie w przystąpieniu do tej organizacji – jest nieosiągalny.
NATO zadeklarowało, że Ukraina stanie się państwem członkowskim Sojuszu i jej droga do akcesji jest "nieodwracalna", ale nie skierowało do Kijowa oficjalnego zaproszenia ani nie wyznaczyło ram czasowych.
Dyplomaci z państw NATO uważają, że na obecnym etapie nie ma konsensu w sprawie zaproszenia Ukrainy. Taka decyzja wymagałaby zgody wszystkich 32 krajów Sojuszu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, podczas której omówili wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, a także kontynuację szkolenia ukraińskich obrońców przez kraje partnerskie.
Rosjanie planowali zabójstwa określonych dziennikarzy na terenie zachodniej Europy. Za przynętę miały służyć im piękne kobiety. Pierwszym celem miał być znany bułgarski reporter Christo Grozev - podaje brytyjski "The Times".
Korea Północna przekazała Rosji ponad 100 systemów artyleryjskich i rakiet balistycznych - informuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Zobacz także
Eksplozje w Mikołajewie - podaje Kanał24.
Rosyjski bloger wojskowy zestrzelił wartego prawie 95 tys. dolarów rosyjskiego drona. Rosjanin myślał, że oddaje strzały do ukraińskiego bezzałogowca - podaje Anton Heraszczenko.
- Od 1010 dni Ukraina stawia opór agresywnej Rosji, a jej obrona stoi – nie została złamana, pomimo wszystkich trudności - powiedział Szef wydziału operacyjnego Sztabu Generalnego Estońskich Sił Obronnych Toomas Viali.
Wywiad: Rosja otrzymała od Korei Płn. ponad 100 rakiet i 100 systemów artyleryjskich
Władze Korei Północnej dostarczyły Rosji ponad 100 systemów artyleryjskich i 100 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu typu Kn-23/24 – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Według Kijowa reżim w Pjongjangu od października przekazuje Moskwie sprzęt wojskowy.
"(Do Rosji) przewieziono już łącznie ponad 100 sztuk sprzętu różnego typu, w tym samobieżne haubice dalekiego zasięgu M-1989, kalibru 170 mm i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M-1991, kalibru 240 mm" - poinformował w komunikacie ukraiński wywiad wojskowy.
Według informacji HUR w Rosji ma znajdować się już ponad 60 haubic M-1989 Koksan. Część z nich miała trafić do Wyższej Szkoły Dowodzenia Artylerii w Saratowie, prawdopodobnie w celach szkoleniowych. Nie ma informacji na temat stanu technicznego tych systemów artyleryjskich - przekazał HUR.
Ukraiński wywiad powiadomił też, że Korea Północna kontynuuje dostawy do Rosji amunicji artyleryjskiej dużego kalibru i rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Kn-23/24. Według HUR tylko do listopada br. przekazano ich odpowiednio ponad 5 mln oraz 100 sztuk.
W ocenie służb wywiadowczych USA i Korei Płd. Pjongjang dostarczył dotychczas Moskwie 20 tys. kontenerów, które mogły pomieścić około 9,4 mln pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm. W tym roku Korea Płn. wsparła ponadto Rosję wysłaniem ponad 12 tys. żołnierzy. Rozmieszczono ich w obwodzie kurskim, gdzie w sierpniu br. siły ukraińskie przeprowadziły ofensywę i zajęły znaczną część terytorium.
Ukraina ma nowego dowódcę sił lądowych.
Zobacz także
- Jeśli wszystko będzie tak dalej wyglądać, wojnę przegramy - powiedział Dmytro Kułeba, były szef ukraińskiego MSZ.
Do Ukrainy wróciły ciała 502 żołnierzy, którzy polegli w obronie kraju.
- Jeśli Władimir Putin zwasalizuje Ukrainę, zagrożone będzie bezpieczeństwo całej Europy a nawet bezpieczeństwo transatlantyckie - ostrzegł Richard Moore, szef MI6. Szef brytyjskiego wywiadu przyznał także, że odkryta została rosyjska kampania sabotażowa w Europie.
Zobacz także
Zniszczenie rosyjskiego systemu Buk.
Rosjanie podjęli ponad 100 prób. Tyle razy minionej doby wojska Putina usiłowały przedrzeć się przez ukraińską obronę m.in. w rejonie Pokrowska.
Polska po raz pierwszy uczestniczyła w forum NB8, co może oznaczać nowy kierunek w polityce zagranicznej. "Le Monde" podkreśla, że Warszawa szuka sojuszników w regionie, by stworzyć blok przeciw Rosji.
Zobacz także
Od rana 29 listopada większość obwodu mikołajowskiego pozostaje bez prądu. Pracownicy energetyki pracują, aby przywrócić zasilanie. W czasie przerw w dostawie prądu swoją pracę dostosowały także miejskie służby komunalne.
Poinformował o tym burmistrz Ołeksandr Sienkowycz na swoim kanale Telegram.
Żniwa na Ukrainie dobiegają końca. Do tej pory wymłócono 73,6 mln ton nowego plonu zbóż i roślin oleistych, który zebrano na obszarze 19,5 mln hektarów.
Jak podaje Ukrinform, o tym poinformowało Ministerstwo Zywności.