Negocjacje pokojowe ws. Ukrainy. Tusk wskazał termin [RELACJA NA ŻYWO]
Wtorek to 1021. dzień wojny w Ukrainie. Premier Donald Tusk oświadczył, że rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy mogą rozpocząć się już tej zimy. Jak podała agencja Reutera, Polska będzie chciała odegrać kluczową rolę w zakończeniu wojny. - Naprawdę chcę, aby Polska była krajem, który nie tylko będzie obecny, ale będzie wyznaczał ton dla tych decyzji - powiedział Tusk, cytowany przez Reutersa. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Donald Trump, prezydent elekt USA, straszy Europę. Zapowiedział możliwość wycofania się z NATO, jeśli "Europa nie będzie traktować USA uczciwie". W wywiadzie dla NBC podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy może zostać ograniczone.
- Rosja wystrzeliła na Ukrainę jesienią 2024 roku ponad 6 tysięcy pocisków. Rakiety i drony lecą na ukraińskie miasta. Agresor używa ich coraz więcej. Ostrzał jest gęstszy, niż w tamtym roku. Rosjanie mają już do dyspozycji własną linię produkcyjną w Tatarstanie, z której schodzą konstrukcje podobne do irańskich Shahedów.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że jego kraj rozważa propozycję prezydenta Francji Emmanuela Macrona, dotyczącą ewentualnego wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Macron zasugerował, że w przyszłości nie należy wykluczać takiej możliwości, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Ukrainie.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Pojazd służbowy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) został na Ukrainie uderzony przez drona i poważnie uszkodzony - poinformował we wtorek szef MAEA Rafael Grossi. Auto jechało do kontrolowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze.
"Ten atak wyraźnie pokazał, jak Rosja traktuje wszystko, co wiąże się z prawem międzynarodowym, globalnymi instytucjami i bezpieczeństwem. Rosjanie nie mogli nie wiedzieć o swoim celu; dokładnie wiedzieli, co robią" - napisał Zełenski na X i zaapelował o "jasną i zdecydowaną odpowiedź" ze strony MAEA oraz innych organów międzynarodowych.
- Mało prawdopodobne, aby Rosja dokonała teraz inwazji na kraj NATO. Jest wyczerpana wojną na pełną skalę przeciwko Ukrainie - uważa Baiba Braže, szefowa MSZ Łotwy, cytowana przez agencję Reutera.
- Nie jesteśmy bezpośrednio zagrożeni, ale bardzo poważnie podchodzimy do kwestii naszej obrony - oceniła minister, dodając, że "Rosja traci dziennie ponad 2000 żołnierzy w wyniku wojny, a 600-700 tysięcy zabitych lub poważnie rannych obciąża rosyjską gospodarkę".
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych ogłosił we wtorek, że przeznacza Ukrainie 20 miliardów dolarów w ramach wartej 50 mld dolarów pożyczki grupy G7, pokrytej dochodami z zamrożonych rosyjskich aktywów.
- Łączna kwota 50 miliardów dolarów przekazana przez G7 w ramach tej inicjatywy pomoże zagwarantować Ukrainie środki niezbędne do utrzymania służb ratunkowych, szpitali i innych fundamentów jej odważnego oporu - powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
Białoruskie wojsko przeprowadziło dziś, tj. 10 grudnia, testy nowego kierowanego pocisku rakietowego ziemia-powietrze 9M318 dla systemu obrony powietrznej Buk-MB2 w pobliżu granicy z Ukrainą. Z tego powodu ogłoszono alarm przeciwlotniczy na północy Ukrainy - podała grupa monitorująca aktywność wojsk Biełaruski Hajun.
Przemawiając 10 grudnia na uroczystości wręczenia Narodowej Nagrody im. Borysa Patona, prezydent Ukrainy ogłosił kluczowe osiągnięcia ukraińskiego przemysłu obronnego. Zełenski poinformował o pomyślnych testach nowego pocisku "Ruta" i seryjnej produkcji systemu "Paljanica". - Neptun dalekiego zasięgu wkrótce stanie się przerażającą rzeczywistością dla okupantów - podkreślił Zełenski, cytowany przez RBC-Ukraina.
Przedstawiciele UE omówią w środę pierwsze sankcje w odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji - podaje Reuters. 16 osób i 3 podmiotów może zostać dodanych do listy nowych sankcji uzgodnionych w październiku w odpowiedzi na wzrost liczby ataków cybernetycznych i aktów sabotażu w 27 państwach członkowskich od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
Rozmawiałem z premierem Polski Donaldem Tuskiem - poinformował prezydent Ukrainy. Zełenski podziękował "za stałe wsparcie przyjaznej Polski i realizację kolejnego pakietu pomocy wojskowej". Jak dodał, wraz z Tuskiem omówili kwestie postępu Ukrainy na drodze integracji europejskiej oraz priorytety półrocznego przewodnictwa Polski w Radzie UE, które rozpocznie się w styczniu.
- Główną gwarancją bezpieczeństwa dla nas dzisiaj, jeśli mówimy nie o strategii, a o taktyce, o tym, co uratuje życie Ukraińcom, są niewątpliwie systemy obrony powietrznej - podkreślił Zełenski.
- 10-12 dodatkowych systemów Patriot zapewni życie Ukraińcom i sprawi, że wojna stanie się dla Putina pozbawiona sensu - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował o spotkaniu z delegacją z Estonii pod przewodnictwem premier Kristen Michal i rozmowach na temat szkolenia i wyposażenia ukraińskiej brygady przy wsparciu estońskich sojuszników.
W trakcie pobytu w USA premier Węgier Viktor Orban spotkał się z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem, jego współpracownikiem, miliarderem Elonem Muskiem oraz z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w przyszłej administracji USA Michaelem Waltzem - podały węgierskie media. Nie są znane tematy rozmów.
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy mogą rozpocząć się już tej zimy. Przedstawił jednocześnie szereg planowanych spotkań, w ramach których Warszawa będzie zabiegać o odegranie wiodącej roli w zakończeniu konfliktu - podała agencja Reutera.
- Przeprowadzę serię rozmów, które będą dotyczyły przede wszystkim sytuacji za naszą wschodnią granicą - powiedział Tusk na posiedzeniu rządu, cytowany przez Reutersa. - Naprawdę chcę, aby Polska była krajem, który nie tylko będzie obecny, ale będzie wyznaczał ton dla tych decyzji, które mają przynieść nam bezpieczeństwo i zabezpieczyć polskie interesy - podkreślił premier.
Co najmniej trzy osoby zginęły i 14 zostało rannych po uderzeniu we wtorek rosyjskiej rakiety w prywatną klinikę w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz wojskowych obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
Zełenski porównuje główne więzienie Asada w Syrii do rosyjskich sali tortur na okupowanej Ukrainie.
- Pojawienie się na uzbrojeniu Rosji systemu rakietowego "Oresznik" do minimum ogranicza potrzebę użycia broni nuklearnej - powiedział Władimir Putin na posiedzeniu Rady Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka, cytowany przez Ria Novosti.
Rosja zgodziła się dostarczyć Korei Północnej myśliwce MiG-29 i Su-27 w zamian za wsparcie na froncie Ukrainie, poinformował dowódca sił zbrojnych USA na Indo-Pacyfiku, admirał Samuel Paparo, donosi EurAsian Times.
Friedrich Merz, lider niemieckiej opozycji CDU/CSU i kandydat na kanclerza, powiedział, że dostarczy Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu Taurus wyłącznie po konsultacji ze Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent Polski Andrzej Duda i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen cieszą się największym zaufaniem Ukraińców spośród zagranicznych polityków - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie kijowskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
W związku z pogorszeniem się sytuacji w Pokrowsku w obwodzie donieckim (znacznych uszkodzeń gazociągów i ciągłych ataków wroga) dostawy gazu ziemnego dla mieszkańców zostają wstrzymane od 12 grudnia - podał Donetskoblgaz na Facabooku.