Rosjanie nacierają. Ukraiński generał: "Sytuacja jest trudna" [RELACJA NA ŻYWO]
29.10.2023 | aktual.: 30.10.2023 21:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poniedziałek to 614. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Dowódca wojsk lądowych Ukrainy napisał na swoim kanale w aplikacji Telegram, że "sytuacja na wschodzie kraju jest trudna". Gen. Ołeksandr Syrski zaznaczył, że "rosyjscy żołnierze znacznie wzmocnili swoje ugrupowanie i przeszli od obrony do aktywnych działań". "Rosjanie działają szczególnie w obwodzie kupiańskim, gdzie starają się posuwać w kilku kierunkach jednocześnie" - podkreślił. Wojskowy zaznaczył też, że obrońcy "skutecznie odpierają ataki wroga i uniemożliwiają mu realizację planów". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W sieci pojawiają się kolejne doniesienia o rzekomej śmierci Władimira Putina. Rozsiewa je m.in. kontrowersyjny politolog. - Z tymi śmierciami było tak, że miał już umierać za pół roku, za rok. Miał mieć Parkinsona, bo trzęsła mu się ręką. Kto to wie, czy tą ręką nie manipuluje specjalnie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską autorka książki o Putinie Krystyna Kurczab-Redlich.
- Mieszkanie na Krymie należące do Ołeny Zełenskiej, żony prezydenta Ukrainy, miało zostać znacjonalizowane i sprzedane przez rosyjskie władze za 44 mln rubli (około 2 mln zł). Trafiło do prywatnego nabywcy z Moskwy - podał rosyjski dziennik "Izwiestia", publikując skany rzekomo oficjalnych dokumentów poświadczających sprzedaż.
- W Siłach Zbrojnych Ukrainy utworzono "Batalion Syberyjski", składający się wyłącznie z obywateli pochodzących z Rosji. To między innymi Tatarzy, Jakuci i Buriaci. - Postanowiłem tu przyjechać i pomóc - żeby móc spojrzeć sobie w lustro i powiedzieć, że coś zrobiłem - mówi jeden z rekrutów.
- Mimo obowiązywania sankcji, Rosjanie z otoczenia Władimira Putina z powodzeniem ubiegają się o prawo przebywania w jednym z krajów UE. Jak podał tygodnik "Expresso", co najmniej 16 obywateli bliskich rosyjskiemu dyktatorowi otrzymało obywatelstwo Portugalii.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.
Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu ostatniej doby na froncie doszło do 30 starć bojowych. W najnowszym raporcie wskazano, że Rosjanie wystrzelili 7 rakiet i przeprowadzili 47 nalotów oraz 43 ostrzały rakietami niekierowanymi na pozycje ukraińskich wojsk i tereny zaludnione. Podkreślono, że trwają ciężkie walki m.in. w okolicach Bachmutu, Awdijiwki, Marinki i Chersonia. "Sytuacja operacyjna we wschodniej i południowej Ukrainie pozostaje trudna" - zaznaczono.
"Podczas wizyty w Chinach Szojgu (szef MON w Moskwie - przyp. red.) powiedział, że 'Rosja jest otwarta na dyskusję i rozwiązanie wszelkich kwestii bezpieczeństwa'. To nie pierwszy raz w ostatnim czasie, gdy kremlowskie władze mówią, że Rosja jest gotowa do negocjacji" - zauważył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.
"Ex szwedzki Strv.122 trafiony w niszę wieży na odcinku kupiańskim. na 10 czołgów tego typu dostarczonych ze Szwecji to trzecia potwierdzona strata (powrotna tym razem) w okresie kwartału" - napisał na Twitterze ekspert ds. wojskowości Jarosław Wolski.
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z delegacją amerykańskich kongresmenów. Jednym z tematów dyskusji były potrzeby obronne ukraińskiej armii.
Jak zaznacza gazeta, od miesięcy spada publiczne poparcie dla wspierania Ukrainy w USA, a wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie nie zmieniła tego.
Ukraińska kontrofensywa przebiega powoli i skutkuje ogromnymi stratami, więc przekonywanie przez Zełenskiego partnerów, że zwycięstwo jest tuż za progiem, staje się coraz trudniejsze. W związku z wybuchem wojny w Izraelu dużym wyzwaniem jest nawet utrzymanie uwagi świata na Ukrainie.
Jeden ze współpracowników Zełenskiego, pytany o samopoczucie prezydenta po powrocie z Waszyngtonu, bez wahania przyznał, że szef państwa był zły.
- Nikt nie wierzy tak w nasze zwycięstwo jak ja. Nikt - powiedział gazecie Zełenski po zakończeniu swojej wrześniowej wizyty w Waszyngtonie. Jak przyznał, zaszczepianie u sojuszników wiary w to, że dzięki ich pomocy Kijów może wygrać, "pochłania wszystkie siły, całą energię".
Po 20 miesiącach wojny na pełną skalę pod rosyjską okupacją pozostaje ok. 20 proc. ukraińskiego terytorium, wskutek agresji zginęły dziesiątki tysięcy cywilów i wojskowych - podkreśla "Time".
Podczas swoich zagranicznych wizyt Zełenski odczuwa, że światowe zainteresowanie wojną na Ukrainie spadło. Zmniejszył się też poziom wsparcia zagranicznego - wskazuje gazeta. - Najstraszniejsze jest to, że część świata przyzwyczaiła się do wojny na Ukrainie - oświadczył prezydent.
Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu coraz trudniej jest przekonywać partnerów, że zwycięstwo w wojnie z Rosją jest tuż za progiem, a w związku z wybuchem konfliktu w Izraelu dużym wyzwaniem jest nawet utrzymanie uwagi świata na Ukrainie - pisze w poniedziałek amerykański "Time".
Władimir Putin zabrał głos ws. konfliktu na Bliskim Wschodzie. Stwierdził, że USA "nie potrzebują trwałego pokoju w Ziemi Świętej, potrzebują ciągłego chaosu".
Według niego "ONZ jest prześladowana przez Zachód za swoje stanowisko ws. konfliktu"
Rosyjski dyktator stwierdził, że "wydarzenia w Dagestanie zostały sprowokowane m.in. przez treści publikowane w ukraińskich portalach społecznościowych".
Rozpoczęło się spotkanie Władimira Putina z kremlowskimi oficjelami ws. sytuacji w Degestanie.
W sieci pojawiły się nagrania z Awdijiwki.
"Rosyjski bloger dyskutował o rzekomej cenzurze w ukraińskiej telewizji. Mały szczegół: zamiast tego pokazał fragment wideo z rosyjskiego programu telewizyjnego" - zauważył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.
Akcja służb w Ambasadzie Rosji w Warszawie. Do palcówki dostarczono podejrzaną przesyłkę.
"Zarówno w dzień, jak i w nocy, nasi żołnierze wyzwalają ziemię od zła" - czytamy na Twitterze Ministerstwa Obrony Ukrainy. Do wpisu załączono wideo, na którym zarejestrowano serię skutecznych ataków obrońców.
Kanał24 opublikował na Telegramie zdjęcie, na którym udokumentowano nauczycielkę języka ukraińskiego ewakuowaną z Awdijiwki.
Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.
"Walki o Awdijiwkę dalej trwają. Według brytyjskiego wywiadu w ciągu trzech tygodni walk o miasto Rosjanie ponieśli prawdopodobnie największe straty w całym 2023 r. Po tym, jak ukraińskiej armii udało się wyzwolić wsie Kliszczijiwka i Andrijiwka, rosyjskie wojsko zintensyfikowało swoje ataki, próbując odepchnąć Ukraińców od Bachmutu. Ponadto ukraińskie siły odzyskały kontrolę nad zachodnimi obrzeżami wsi Serhijiwka na kierunku kupiańskim. Od półtora tygodnia na lewym okupowanym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim również trwają walki - ukraińskie grupy szturmowe próbują zdobyć przyczółek jednocześnie na kilku odcinkach ponad 30-kilometrowego wybrzeża" -czytamy we wpisie opublikowanym przez Biełsat na Twitterze.
Mieszkanie na Krymie należące do Ołeny Zełenskiej, żony prezydenta Ukrainy, miało zostać znacjonalizowane i sprzedane przez rosyjskie władze za 44 mln rubli (około 2 mln zł) prywatnemu nabywcy z Moskwy - podał rosyjski dziennik "Izwiestia", publikując skany rzekomo oficjalnych dokumentów poświadczających sprzedaż.
Czytaj więcej: