RELACJA ZAKOŃCZONA

Pentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja" [RELACJA NA ŻYWO]

Pentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja". Na zdjęciu wiceszef Pentagonu Colin Kahl
Pentagon przejrzał plany Kremla. "Wiemy, jaka jest koncepcja". Na zdjęciu wiceszef Pentagonu Colin Kahl
Źródło zdjęć: © Forum
Marek MikołajczykMateusz Czmiel

18.11.2022 | aktual.: 19.11.2022 22:03

Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 269. dzień rosyjskiej inwazji. Departament Obrony USA poinformował, że intensyfikacja rosyjskich ataków rakietowych w Ukrainie ma na celu wyczerpanie zasobów obrony powietrznej kraju. Władze na Kremlu mają nadzieję, że w ten sposób osiągną dominację powietrzną nad Ukrainą. - Oni naprawdę próbują obezwładnić i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej. Wiemy, jaka jest rosyjska koncepcja zwycięstwa i jesteśmy zdecydowani, aby zapewnić, że to się nie uda - przekazał wiceszef Pentagonu Colin Kahl. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Rankiem 19 listopada dwa rosyjskie samoloty myśliwskie wykonały niebezpieczne i nieprofesjonalne podejście do Stałej Grupy Morskiej NATO 1 (SNMG1), która prowadziła rutynowe operacje na Morzu Bałtyckim - przekazał Sojusz Północnoatlantycki w specjalnym komunikacie. NATO uznało interakcję za "niebezpieczną i nieprofesjonalną"
Relacja zakończona

Estonia wysyła autobusy, aby pomóc Ukrainie "przywrócić usługi transportowe", a także generatory elektryczne, aby "pomóc szkołom i instytucjom zajmującym się dziećmi, które działają w ukraińskich schronach", poinformował w sobotę estoński nadawca publiczny ERR, którego cytuje portal "The Kyiv Independent".

Estonia wysyła autobusy, aby pomóc Ukrainie "przywrócić usługi transportowe", a także generatory elektryczne, aby "pomóc szkołom i instytucjom zajmującym się dziećmi, które działają w ukraińskich schronach" - poinformował w sobotę estoński nadawca publiczny ERR.

Tallinn do Ukrainy wysyła łącznie 27 autobusów, 13 generatorów elektrycznych i dwie karetki pogotowia. 

W październiku Estonia zatwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje sprzęt zimowy, wyposażenie i amunicję.

- Ukraińcy są już w stanie kontrolować to, co dzieje się na lewym brzegu Dniepru. Moim zdaniem będą robili wszystko, by jak najszybciej uchwycić przyczółki i zdezorganizować przygotowania rejonu obronnego przez żołnierzy rosyjskich - mówił gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski, pytany o dalsze działania wojenne w Ukrainie.

Bojowe wozy piechoty ukraińskiej 28. Brygady w akcji.

Rosja przygotowuje kolejne ćwiczenia wojskowe. Tym razem bliżej Polski. Rosyjska Flota Bałtycka przeprowadzi kilkadziesiąt dużych ćwiczeń w obwodzie kaliningradzkim - podaje agencja Interfax.

Dobrowolna ewakuacja z okupowanych terytoriów obwodów chersońskiego i mikołajowskiego już się rozpoczęła. Państwo poniesie wszelkie związane z tym koszty - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. 

- Każdy może wyjechać do bezpieczniejszych regionów, jeśli sobie tego życzy, a państwo zapewni im przejazd, zakwaterowanie i opiekę lekarską - podkreśliła ukraińska polityk.

System HIMARS w akcji.

W Chersoniu, wyzwolonym spod rosyjskich najeźdźców, mieszkańcy otrzymali dziś prawie 1000 zestawów żywnościowych - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Obraz
© Telegram

Mariusz Błaszczak zapowiedział na początku listopada budowę zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim. Pojawiają się pierwsze szczegóły, dotyczące tej inwestycji. Ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku - wynika z deklaracji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.

"Zapanuje pokój, gdy na ukraińskiej ziemi nie pozostanie ani jeden rosyjski żołnierz. Istnieją dwa sposoby, aby to osiągnąć: albo ją opuszczają, albo w niej spoczną. Wybór pozostawiamy im. Ukraina jest wolnym krajem" - przekazał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Nina Szewczenko, lat 65, po odebraniu pomocy humanitarnej w niedawno wyzwolonym mieście Izium w obwodzie charkowskim w Ukrainie.

- Po jednym z budynków zakładu nie został nawet kawałek fundamentu, jakby tam nigdy nic nie było - powiedział wiceprezes gospodarstwa rolnego Agrocom w Setnikach (Lubelskie) Federico Viola, którego suszarnie zbóż znajdują się w Przewodowie. Nawiązując do ofiar, podkreślił, że to zaufani pracownicy, którzy byli związani z firmą od chwili jej powstania. To właśnie na suszarnię zboża spadła we wtorek rakieta i spowodowała eksplozję, w wyniku której zginęły dwie osoby.

- Pracujemy, aby ustabilizować sytuację w całym kraju. Obecnie największe problemy z elektrycznością mamy w obwodach kijowskim, odeskim i charkowskim - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył w sobotę, że niepowodzenie we wspieraniu Ukrainy przy zabezpieczeniu jej przyszłości może doprowadzić do "świata tyranii i chaosu".

Szef Pentagonu, przemawiając na Międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w kanadyjskim Halifaxie, ostrzegł również przed ryzykiem globalnego rozprzestrzeniania broni jądrowej.

- Koledzy Putina, autokraci, obserwują. I mogą dojść do wniosku, że zdobycie broni jądrowej da im własną licencję na polowanie. A to może napędzić niebezpieczną spiralę proliferacji nuklearnej - ostrzegł Austin, którego wypowiedź cytuje agencja Reutera.

Amerykański wojskowy przekazał również, że USA wyciągają wnioski z Ukrainy, by pomóc sojusznikom z Azji i Pacyfiku stać się "bardziej zwinnymi i odpornymi" i dodał, że Chiny, podobnie jak Rosja, dążą do świata, w którym "siła ma rację".

Odnosząc się do wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, szef Pentagonu stwierdził, że jest to następstwem "wojny z wyboru" przeciwko Ukrainie, za którą odpowiedzialność ponosi prezydent Rosji Władimir Putin.

Paczki i listy do mieszkańców Chersonia, których miesiącami nie można było doręczyć do okupowanego przez Rosjan miasta dotarły na miejsce w sobotę. Ponad 2 tysiące przesyłek dostarczył pierwszy po wyzwoleniu Chersonia pociąg z Kijowa - podał portal Suspilne.

W składzie pierwszego od ośmiu miesięcy pociągu relacji Kijów-Chersoń, który przybył w sobotę rano, znalazł się specjalny wagon pocztowy. Dostarczył przesyłki, na które adresaci czekali od początku wojny.

Poczta ukraińska (Ukrpoczta) przekazała także do Chersonia znaczki pocztowe wyemitowane w czasie wojny, pocztówki i prenumeraty ukraińskie. 21 listopada poczta wznowi wysyłkę listów i paczek do Chersonia i z tego miasta.

O wyzwoleniu Chersonia, głównego miasta obwodu chersońskiego, władze Ukrainy poinformowały oficjalnie 11 listopada. Chersoń był jedynym miastem obwodowym Ukrainy zajętym przez wojska Rosji w trakcie inwazji, rozpoczętej 24 lutego br.

Brytyjski premier złożył niespodziewaną wizytę w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zadeklarował, że Wielka Brytania dostarczy duży nowy pakiet obrony powietrznej. Film ze spotkania politycy opublikowali w swoich mediach społecznościowych.

W okupowanym Ługańsku zwiększyła się liczba oddziałów wojsk rosyjskich, które siłą wypędzają ludność cywilną z domów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Nie popełnimy błędu. Nie damy się wciągnąć w rozpętaną przez Putina wojnę. Ale będziemy stać po stronie Ukrainy, która walczy w obronie własnej. Będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO. Będziemy nadal wzmacniać obronę zbiorową i systemy odstraszania NATO - podkreśla sekretarz obrony USA Lloyd J. Austin.

Rosyjscy urzędnicy przygotowują się do dalszej mobilizacji armii. Choć trwa jeszcze jesienny pobór, to opracowywany jest kolejny, co przełoży się na jeszcze niższą jakość wyszkolenia poborowych - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną.

Źródło: WP Wiadomości, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosyjska inwazjakadyrow