RELACJA ZAKOŃCZONA

Atom na Białorusi. Jest oświadczenie Łukaszenki [NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Wtorek to 489. dzień rosyjskiej inwazji. - Znaczna część rosyjskiej broni jądrowej, która miała trafić na Białoruś, została już przewieziona - oświadczył we wtorek białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka. - Polacy i inni uważają, że wagnerowcy będą ochraniać instalacje nuklearne. Grupa Wagnera nie będzie w ogóle strzegła broni jądrowej. Pilnują jej Rosjanie i Białorusini - zapewnił. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenka
Źródło zdjęć: © East News | ALEXANDER NEMENOV
Wojciech RodakAdam Zygiel

Najważniejsze informacje
  • Kiedy Prigożyn wyruszył z grupą Wagnera na Moskwę, rosyjski dyktator zrozumiał, że to koniec "przyjaźni". - Putin nie przebacza takich rzeczy - mówi WP prof. Agnieszka Legucka z PISM. A gen. Waldemar Skrzypczak dziwi się, że Prigożyn "oddał się jako zakładnik, a nie pojechał do swoich wojsk do Afryki".
  • Dyktator Alaksandr Łukaszenka potwierdził, że samolot, na którego pokładzie znajdował się Jewgienij Prigożyn wylądował na Białorusi. - Gwarancje bezpieczeństwa, jak obiecał wczoraj Putin, zostały zapewnione - powiedział Łukaszenka.
  • Pokłosiem buntu Jewgienija Prigożyna ma być zmiana na szczytach władz. Coraz więcej mówi się o zamianie Siergieja Szojgu na Aleksieja Diumina, człowieka i Władimira Putina, i szefa grupy Wagnera. - To oznaczałoby, że Putin poddaje się presji buntownika - komentuje dla WP prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Relacja zakończona

Śledź dalej relację Wirtualnej Polski z wojny w Ukrainie TUTAJ.

Departament Skarbu USA ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na sieć podmiotów związanych z rosyjską firmą najemniczą Grupa Wagnera zaangażowanych w handel złotem wydobywanym w kopalniach kontrolowanych przez grupę w Afryce. Przedstawiciele administracji zaznaczyli, że pakiet sankcji był przygotowany jeszcze przed sobotnim buntem grupy w Rosji.


Restrykcjami objęto cztery firmy z sektora górniczego i jednego wysokiego rangą przedstawiciela Grupy Wagnera - zaznaczono w komunikacie resortu. Chodzi o dwie zarejestrowane w Republice Środkowoafrykańskiej spółki powiązane i kontrolowane przez właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna zajmujące się wydobyciem i handlem złotem w tym kraju, a także firmy z Rosji i Dubaju, które również uczestniczyły w procederze.


Dodatkowo na listę sankcyjną trafił członek władz Wagnera, Andriej Iwanow, który zajmował się m.in. handlem bronią oraz wydobyciem surowców w Mali.

Satelita Planet Labs zarejestrował nową rosyjską wojskową bazę zaopatrzeniową we wsi Szyroke na północ od Symferopola na Krymie. Znajdują się w niej koszary i setki ciężarówek, pojazdów terenowych i cystern przewożących paliwo. Według ekspertów pojawienie się bazy jest sygnałem, że Rosjanie zwiększają obecność wojskową na okupowanym półwyspie - podał serwis Radia Swoboda. 


Analiza zdjęć satelitarnych Planet Labs wskazuje, że budowa bazy w miejscowości Szyroke rozpoczęła się w marcu 2023 r. Wcześniej znajdowała się tam farma.   


Dziennikarze Radia Swoboda ustalili również, że w nowej bazie stacjonuje 101. Wydzielona Brygada Logistyczna, której macierzystym garnizon znajduje się Ussuryjsku na Dalekim Wschodzie. 

Wciąż rośnie bilans ofiar ataku rakietowego w Kramatorsku. Jest już mowa o trzech ofiarach śmiertelnych i 25 osobach rannych.

Wielka Brytania będzie nadal naciskać na szybkie zakończenie procesu przystąpienia Szwecji do NATO - zapewnił we wtorek podczas wizyty w tym kraju brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly. 

Jest aktualizacja dotycząca dzisiejszego rosyjskiego ataku rakietowego w Kramatorsku. Według ukraińskiego MSW, w jego wyniku zginęły co najmniej dwie osoby, a 22 zostały ranne. Dwie rakiety S-300 spadły na popularną pizzerię w centrum miasta.  

W ostrzale Kramatorska, który miał miejsce we wtorek wieczorem, zostało rannych 15 osób, w tym jedno dziecko - podał serwis Ukraińska Prawda.

Rozpoczęcie dostaw amerykańskich myśliwców F-16 na Ukrainę do końca 2022 roku jest "absolutnie realistyczne" – ocenił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, cytowany we wtorek przez telewizję Sky News.


Wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow mówił, że ukraińscy piloci mogą rozpocząć szkolenia na samolotach F-16 już w lipcu.

Rosyjska maszyna do kopania okopów BTM-3 w akcji.

Kolejne nagranie ostrzelanej przez Rosjan rakietami S-300 restauracji w Kramatorsku. Trwa akcja ratunkowa. Póki co nie ma informacji o liczbie ofiar i rannych.  

“Siły rosyjskie ostrzelały popularne centrum handlowe obok hotelu Kramatorsk w centrum miasta. Mieściła się tam RIA Pizza, w której stołował się prawdopodobnie każdy korespondent relacjonujący wojnę, a także sklepy takich marek jak Adidas, Reebok i inne. Lokalne władze mówią o ofiarach śmiertelnych, ale ich liczba nie jest znana” - napisał Christopher Miller, korespondent Financial Timesa w Ukrainie.   

Departament Obrony USA ogłosił dziś ogłosił dziś kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln dolarów. Zawiera on m. in.:  dodatkową amunicję dla systemów obrony powietrznej Patriot, systemy przeciwlotnicze Stinger, dodatkową amunicję do systemów rakietowych HIMARS, 30 bojowych wozów piechoty Bradley, 25 transporterów opancerzonych Stryker.  

Kiedy Prigożyn wyruszył z grupą Wagnera na Moskwę, rosyjski dyktator zrozumiał, że to koniec "przyjaźni". - Putin nie przebacza takich rzeczy - mówi WP prof. Agnieszka Legucka z PISM. A gen. Waldemar Skrzypczak dziwi się, że Prigożyn "oddał się jako zakładnik, a nie pojechał do swoich wojsk do Afryki". 

Ukraińska 3. Brygada Szturmowa opublikowała nagrania z walk nad kanałem Doniec-Donbas.

"Obecna ofensywa na kierunku bachmuckim trwa od czterech dni. Nasi żołnierze codziennie robią postępy na flankach. Stopniowo i systematycznie. Na dzień dzisiejszy nie weszli jednak do Bachmutu" - napisała wiceminister Ukrainy Hanna Malar na Telegramie. 


"Bachmut wraz z przedmieściami ma dobrze rozwinięty system umocnień inżynieryjnych i rozległą sieć punktów oporu. Wszystko to zostało kiedyś przygotowane przez nasze wojsko i lokalne władze do obrony, co pomogło utrzymać miasto przez tak długi czas. Ale teraz te umocnienia i punkty oporu są okupowane przez wroga, więc ich wyzwolenie będzie wymagało nieco więcej wysiłku i cierpliwości" - dodała. 

Ukraińskie siły specjalne manewrują pomiędzy wyspami na Dnieprze w obwodzie chersońskim. 

Oto załoga Iła-22, który został zestrzelony przez wagnerowców w sobotę. Składała się m.in. z podpułkownika, dwóch majorów, trzech kapitanów. 

Alaksandr Łukaszanka wspomniał również we wtorek, że na Białorusi nie będa otwierane biura rekrutacyjne grupy Wagnera.

Pojawiły się informacje o eksplozjach w okupowanym Primorśku, na zachód od Berdiańska w obwodzie zaporoskim. 

Rosyjska armia straciła dotąd na Ukrainie co najmniej 36 najnowocześniejszych śmigłowców szturmowych Ka-52. Oznacza to straty na poziomie ponad 25 proc., ale ich faktyczna skala może być nawet dwa razy większa - ujawnił we wtorek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. 


Według oficjalnych danych z 2022 r. rosyjskie siły powietrzne miały na stanie 133 maszyny Ka-52. Tymczasem według serwisu militarnego Oryx, który zlicza potwierdzone wizualnie straty Rosji, lotnictwo Putina straciło dotychczas w Ukrainie co najmniej 36 tych maszyn.