Rośnie bilans ofiar w Połtawie. "Ludzie byli w trakcie ewakuacji" [RELACJA NA ŻYWO]
02.09.2024 | aktual.: 03.09.2024 21:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 923. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie zaatakowali Połtawę. Na ukraińskie miasto spadły dwie rakiety balistyczne. Celem ataku - według BBC - był Połtawski Wojskowy Instytut Łączności. Władze uczelni podały, że częściowemu zniszczeniu uległ jeden z gmachów Instytutu. Rakiety spadły jednak także na szkołę i szpital. "Odstęp czasu pomiędzy alarmem a przybyciem śmiercionośnych rakiet był tak krótki, że dopadły ludzi w momencie ewakuacji do schronu" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy w komunikacie. Bilans ofiar to 51 ofiar i ponad 200 rannych. Na miejscu jednak wciąż trwa akcja ratunkowa. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek w mediach społecznościowych o krwawym ataku, jaki Rosjanie przeprowadzili na liczącą blisko 300 tysięcy mieszkańców Połtawę w środkowo-wschodniej Ukrainie.
- Setki ukraiński żołnierzy może zostać okrążona przez wroga między wsią Memryk a rzeką Wowcza na południe od Pokrowska - podaje amerykański magazyn "Forbes". Decydujący odcinek frontu trzyma tam 25. Brygada Powietrznodesantowa.
- Rosjanie prowadza prace budowlane wokół mostu Krymskiego. - Może to być zarówno konstrukcja ochronna, jak i techniczna - stwierdził rzecznik Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk. Jej dokładne przeznaczenie pozostaje jak na razie zagadką.
Piotr Łukasiewicz pokieruje polską ambasadą w Kijowie. "Objąłem dzisiaj obowiązki chargé d’affaires RP w Kijowie. To honor służyć Ojczyźnie po raz kolejny - dyplomatycznie i na wojnie. Będzie mi trochę łatwiej, kiedy zobaczyłem jak dobrym i oddanym sprawie zespołem dyplomatycznym będę kierował w ambasadzie RP w Ukrainie" - napisał Łukasiewicz w mediach społecznościowych.
Ukraińscy ministrowie - ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłec, ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin i sprawiedliwości Denys Maluska - złożyli we wtorek rezygnacje - przekazał przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Rusłan Stefanczuk.
Stefanczuk zapowiedział, że parlamentarzyści w najbliższym czasie rozpatrzą wnioski ministrów.
Zełenski spotkał się z dyrektorem generalnym MAEA. W trakcie rozmowy podkreślił, że ważne jest, aby stale monitorować nie tylko stan elektrowni jądrowych, ale także podstacji kluczowych dla ich działania.
W sieci pojawiła się informacja, że Rosjanie zastrzelili trzech ukraińskich jeńców wojennych. Ukraińska prokuratura przekazała, że sprawdza tę intofmację.
Według relacji jednego z kanałów na Telegramie, trzech żołnierzy jednej z brygad Sił Zbrojnych Ukrainy wyszło z piwnicy budynku z podniesionymi rękami. Rosjanie położyli ich twarzą do ziemi, po czym niemal natychmiast strzelili im w plecy.
Co najmniej 51 osób zginęło, a 235 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na wojskową uczelnię w Połtawie w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podała ukraińska Prokuratura Generalna i władze obwodowe.
Ukraińska piechota poinformowała na Telegramie, że wśród zabitych są żołnierze. "Straciliśmy dzielnych Ukraińców, naszych rodaków i rodaczki, żołnierzy" - napisano. Jak podkreślono, dowództwo ukraińskiej piechoty prowadzi śledztwo, by ustalić, czy zrobiono wystarczająco dużo dla bezpieczeństwa życia i zdrowia żołnierzy w Instytucie.
Kijów planuje bezterminowo utrzymać przy sobie rosyjskie terytoria, które przejęła w trakcie ofensywy w obwodzie kurskim - ujawnił Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla NBC News. Oświadczył, że te terytoria, to "karta przetargowa" i chcą zmusić w ten sposób Władimira Putina do negocjacji.
Jak oceniono w brytyjskim raporcie, program dąży do i prawdopodobnie zaowocuje tym, że społeczeństwo stanie się bardziej zmilitaryzowane i skoncentrowane na bezpieczeństwie. Nowa strategia w sprawie młodzieży, która została zaaprobowana przez rząd w sierpniu tego roku, ma na celu podniesienie prestiżu służby wojskowej, wpajanie patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej, ale przede wszystkim przygotowanie mentalne i fizyczne nastolatków w wieku przedpoborowym do służby wojskowej. Dodatkowo jest także wzrost liczby letnich obozów dla dzieci, podczas których odbywają się różne aktywności wojskowe.
"Strategia zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat wartości młodzieży przesunęły się z kolektywizmu w stronę indywidualizmu i z patriotyzmu w stronę kosmopolityzmu. Twierdzi, że ideologiczny ekspansjonizm geopolitycznych konkurentów Rosji doprowadził do osłabienia tradycyjnych wartości i wzrostu indywidualizmu. Nowa strategia ma na celu odwrócenie tego procesu, a militaryzacja młodzieży jest integralną częścią tego" - napisano.
Poprzez kolejne zajęcia wojskowe w szkołach Rosja chce przygotować młodzież do służby wojskowej, ale także odwrócić proces przejmowania przez nią indywidualistycznych i kosmopolitycznych wzorców zachowań - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w Rosji wprowadzono nowy moduł szkolenia wojskowego. Jest on częścią nowego, przeznaczonego dla 15-18 latków, programu nazwanego "Podstawy Bezpieczeństwa i Obrony Ojczyzny".
Kurs ma 11 modułów, wymagających 68 godzin lekcyjnych. Będzie obejmował szereg tematów, w tym walka zespołowa i zapoznawanie się z bronią ręczną. Ma na celu "formowanie wartości, nabywanie wiedzy i umiejętności, które zapewnią gotowość do wypełnienia konstytucyjnego obowiązku obrony państwa".
Rosja ponownie uszkodziła linię energetyczną do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zapowiedział wizytę w okupowanym przez Rosję ośrodku.
W sieci pojawiają się kolejne zdjęcia z Połtawy.
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że liczba ofiar ataku na Połtawę wzrosła do 51.
Pod gruzami w Połtawie może znajdować się jeszcze około 15 osób - mówił w rozmowie z telewizją szef lokalnej administracji Filip Pronin.
MSZ potępiło we wtorek rosyjski atak na szpital i placówkę oświatową w Połtawie, wyrażając jednocześnie głębokie współczucie i solidarność z narodem Ukrainy. Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w jej obronie przed agresją - zapewnił resort dyplomacji. Podkreślił, że Rosja "musi odpowiedzieć za swoje działania".
Celem rosyjskiego ataku na Połtawę na wschodzie Ukrainy był Połtawski Wojskowy Instytut Łączności – poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Według najnowszych doniesień w ataku zginęło co najmniej 47 osób, a 206 zostało rannych.
W internecie są publikowane zdjęcia uszkodzonego budynku. Widać na nich zniszczenia na czterech górnych piętrach pięciokondygnacyjnego gmachu.
Rosyjska armia ostrzelała we wtorek dwiema rakietami balistycznymi miasto Połtawa w środkowo-wschodniej części Ukrainy, atakując placówkę edukacyjną i pobliski szpital; obecnie wiadomo o 47 osobach zabitych i 206 rannych - powiadomiła pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w komunikacie na platformie X.
"Składam najszczersze kondolencje rodzinom zabitych i rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Połtawę. To straszna tragedia dla całej Ukrainy" - przekazała Zełenska
Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał doniesienia o 41 ofiarach śmiertelnych i ponad 180 rannych.
Prezydent Rosji Władimir Putin atakuje dzisiaj nasze wolności i wartości, nasz sposób życia, musimy się temu stanowczo razem przeciwstawić – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia o wtorkowym rosyjskim ataku na Połtawę. - To pokazuje po raz kolejny, z czym mamy tutaj do czynienia i z jakiego rodzaju przeciwnikiem, który jest absolutnie wyrachowany, zdolny do wszystkiego - mówił Hołownia w trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało więcej szczegółów dotyczących ataku w Potławie. "Według dostępnych informacji wróg użył dwóch rakiet balistycznych. Odstęp czasu pomiędzy alarmem a przybyciem śmiercionośnych rakiet był tak krótki, że dopadł ludzi w momencie ewakuacji do schronu" - przekazano w komunikacie.
Izba niższa rumuńskiego parlamentu przyjęła ustawę zezwalającą na przekazanie Ukrainie systemu Patriot - pisze Reuters. W czerwcu Bukareszt oświadczył, że przeniesie na Ukrainę jednego ze swoich dwóch Patriotów pod warunkiem, że sojusznicy zastąpią go podobnym systemem obrony powietrznej.
Prezydent Zełenski nakazał pełne i szybkie dochodzenie w celu ustalenia wszystkich okoliczności tragedii w Połtawie.
- W akcję ratowniczą zaangażowane są wszystkie niezbędne służby. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy od pierwszych minut po uderzeniu niosą pomoc ludziom, którzy ratują życie – powiedział prezydent.
W obwodzie połtawskim ogłoszono trzydniową żałobę po ofiarach rosyjskiego ataku rakietowego. Decyzję ogłosił szef lokalnej administracji Filip Pronin. "Podstępne uderzenie wroga pochłonęło życie 41 osób. Rannych zostało ponad 180 osób. Szczere kondolencje dla rodziny i przyjaciół" - czytamy w komunikacie.