"Wysyłają żołnierzy na rzeź". Dramatyczna sytuacja pod Pokrowskiem [RELACJA NA ŻYWO]
Czwartek to 1023. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie zbliżają się do Pokrowska w obwodzie donieckim. Pod miastem trwają zacięte walki. - Wróg rzucił wszystkie swoje siły, aby zbliżyć się do Pokrowska. Jest już bardzo blisko. Pozostało niecałe 10 kilometrów - przekazał Mykoła Kowal, rzecznik brygady "Czerwona Kalina". Jak dodał, "wróg nieustannie wysyła żołnierzy na rzeź", przeprowadzając nawet 50 ataków dziennie. - Podczas każdego z nich ukraińska armia zabija od 5 do 10 Rosjan, ale te straty ich nie powstrzymują – powiedział Kowal Jego słowa cytuje agencja Unian. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Ukraińskie drony zaatakowały koszary pułku specjalnego MSW w stolicy Czeczenii, Groznym. Na wydarzenia zareagował Ramzan Kadyrow, zapowiadając odwet.
- Rosyjskie oddziały są już zaledwie 3 km od Pokrowska - informuje CNN, powołując się na serwis DeepState, który śledzi sytuację na froncie w Ukrainie i odwzorowuje ją na swoich mapach. Doniesienia te potwierdza ukraińska armia.
- Rozważając perspektywę przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w rozmowie ze stacją CBN News, że członkostwo to mogłoby odnosić się wyłącznie do obszaru kontrolowanego przez ukraińskie władze. Jednocześnie podkreślił, że Kijów nie ma zamiaru angażować innych krajów w konflikt zbrojny.
- Eksperci ukraińskiego Sztabu Generalnego ostrzegli w mediach, że obecne tempo mobilizacji nie pokrywa strat ponoszonych na froncie. To jeden z argumentów za obniżeniem wieku osób podlegających mobilizacji do 18 lat. W kraju zawrzało, gdy urzędnicy USA postawili prezydenta Zełenskiego przed tym dramatycznym wyborem.
- Nie ma dzisiaj planu wysłania polskich wojsk na Ukrainę - zadeklarował w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że Ukraina musi brać udział w dyskusji o pokoju.
Fińskie wojsko nakazało w różnych częściach kraju opuszczenie przez lokatorów domów mieszkalnych sąsiadujących ze strategicznie ważnymi obiektami wojskowymi. Tylko na obszarach przy lotniskach w Laponii, a także w środkowej Finlandii nakaz wyprowadzki otrzymało kilkadziesiąt rodzin. Domy zostaną rozebrane – podało w czwartek radio Yle.
Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzegł w czwartek, że Zachód nie jest gotowy na to, co go czeka "za cztery do pięciu lat". W związku z tym wezwał do "przełączenia się na tryb wojenny" i "zwiększenia produkcji oraz wydatków na obronność".
- Rozmieszczenie europejskiego kontyngentu wojskowego w Ukrainie może być "jedną z gwarancji" przyszłego pokoju z Rosją - oświadczył w czwartek wysoki rangą przedstawiciel władz ukraińskich w rozmowie z AFP.
Rosja uważa, że ma nieformalne porozumienie z syryjskimi rebeliantami z grupy Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które pozwala jej na obecność w bazach wojskowych w Humajmim i Tartusie - podał w czwartek Bloomberg.
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oświadczył, że "Ukraina nie jest jeszcze gotowa na negocjacje pokojowe z Rosją". Według niego, w momencie rozpoczęcia rozmów "Ukraina powinna być silna, by móc rozmawiać z Rosją jak równy z równym".
W ocenie doradcy Zełenskiego, Ukraina zyskałby taką pozycję, gdyby otrzymała więcej zachodniej broni, zaproszenie do NATO oraz "jasne gwarancje bezpieczeństwa, które dałyby pewność, że Putin nie wróci za dwa, trzy lata".
Szef MSZ został spytany w czwartek, czy powstanie konsulat Ukrainy w Poznaniu. - To zależy od strony ukraińskiej, jeśli Ukraina zwróci się do mnie z prośbą o zgodę na funkcjonowanie konsulatu w Poznaniu, taka zgoda będzie wydana, a w jakich warunkach lokalowych i gdzie konkretnie i w ilu etatach ten konsulat miałby funkcjonować, to już są sprawy do decyzji ukraińskich i do negocjacji Ukrainy z miastem Poznań - odparł Radosław Sikorski.
Dziewięciu ukraińskich żołnierzy, obrońców Mariupola, zostało skazanych przez sąd rosyjski w okupowanym Doniecku na kary od 24 lat do dożywotniego więzienia - powiadomiła w środę działająca na terenach Ukrainy Rada Miejska Mariupola.
- Armie krajów UE są tak dalece niedoinwestowane, że samodzielnie nie utrzymają zawieszenia broni podczas ewentualnej misji pokojowej w Ukrainie. Gwarantem bezpieczeństwa musiałyby być Stany Zjednoczone - mówi WP gen. Roman Polko. Francja chce wpłynąć na zakończenie wojny w Ukrainie, wysyłając tam koalicję sił pokojowych.
Stała przedstawicielka Polski przy UE Agnieszka Bartol powiedziała w czwartek w Brukseli, że planowane podniesienie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy nie jest częścią reżimu sankcyjnego. To oznacza, że decyzja o wyższych taryfach nie będzie wymagała jednomyślności wśród krajów członkowskich.
Upadek syryjskiego reżimu Baszara al-Asada sprawi, że Rosja szybko zacznie zakładać nowe bazy na kontynencie afrykańskim, przede wszystkim we wschodniej części Libii - takie sugestie zamieścił w swoim najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Prezydent elekt USA Donald Trump skrytykował w udzielonym tygodnikowi "Time" wywiadzie ukraiński ostrzał celów w Rosji za pomocą amerykańskich rakiet. W czwartek "Time" przyznał Trumpowi tytuł Człowieka Roku.
- Nie rozważamy jakiegokolwiek wysyłania sił do Ukrainy; Polska ma 600 km granicy z Białorusią, granicę z Rosją i wspiera całą logistykę dla Ukrainy; być może tutaj jest nasza rola - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski, pytany w Berlinie o doniesienia o możliwym wysłaniu do Ukrainy sił międzynarodowych.
Michaił Szatski, zastępca głównego projektanta Biura Projektowego Mars, został zabity w Moskwie. Ukraińskie media wskazują, że doszło do zamachu. Więcej w materiale WP.
Trwają zacięte walki o Pokrowsk w obwodzie donieckim. - Wróg rzucił wszystkie swoje siły, aby zbliżyć się do Pokrowska. Jest już bardzo blisko. Pozostało niecałe 10 kilometrów - przekazał Mykoła Kowal, rzecznik brygady "Czerwona Kalina". Jak dodał, "wróg nieustannie wysyła swoje siły na rzeź", przeprowadzając nawet 50 ataków dziennie. – Podczas każdego z nich ukraińska armia zabija od 5 do 10 Rosjan, ale te straty ich nie powstrzymują – powiedział Kowal. Jego słowa cytuja agencja Unian.
Rosyjski przywódca Władimir Putin nie otrzymał zaproszenia na uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, zaplanowaną na 20 stycznia - przekazał w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
- Ministrowie spraw zagranicznych tzw. unijnej Wielkiej Piątki oraz szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii i UE zgadzają się, że Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i omówią tę kwestię na spotkaniu w Berlinie w czwartek - poinformowała ministra spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock przed rozpoczęciem rozmów.
- Europejczycy muszą umocnić swoje inwestycje w obszarze bezpieczeństwa i inwestować, by rozwinąć europejską bazę sektora obronnego - podkreślił w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Dodał, że wie, iż Polska podpisuje się pod takim podejściem.
Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił konieczność współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu ochrony "interesów i suwerenności Ukrainy". Dodał, że w ciągu najbliższych miesięcy "Stany Zjednoczone będą odrywać nową rolę". Więcej w materiale WP.