RELACJA ZAKOŃCZONA

Ukraiński wywiad ma nowe informacje. Tam zaatakują Rosjanie [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 348. dzień rosyjskiej inwazji Moskwy na Ukrainę. Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) twierdzi, że Rosjanie niebawem mogą ruszyć do ataku w obwodach donieckim i ługańskim, a być może również zaporoskim. Ponadto uważa, że Putin planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do udziału w operacjach ofensywnych wiosną i latem tego roku. HUR podał, że nowa fala mobilizacji w Rosji będzie trwać ok. dwóch miesięcy. Z kolei Sierhij Hajdaj, szef administracji obwody ługańskiego, twierdzi, że Rosjanie mogą ruszyć do ataku na region już w połowie lutego. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir Putin na spotkaniu z żołnierzami
Władimir Putin na spotkaniu z żołnierzami
Źródło zdjęć: © PAP
Wojciech RodakMaciej Zubel

Najważniejsze informacje
  • Szykuje się kolejne trzęsienie ziemi na szczytach ukraińskiej władzy? Nie milkną echa wokół akcji ukraińskich służb wśród ministrów, urzędników i biznesmenów, którzy mogli mieć związek z korupcją przy zakupach dla wojska. Nieoficjalne informacje wskazywały, że ze stanowiskiem pożegna się minister obrony Ołeksij Reznikow, ale jego dymisja nie jest przesądzona. - Putin, jako były oficer KGB, próbuje wygrać jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy - mówi WP o rosyjskich metodach korupcyjnych prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
  • W Chersoniu dudni niemal bez przerwy, w dzień i w nocy. Rosyjska artyleria mści się na wyzwolonym mieście. Do miejscowości bardziej oddalonych od Dniepru przestały dolatywać pociski i rakiety. Ale tam też nie da się żyć - reportaż Mariusza Kowalczyka z południa Ukrainy.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ. 

"Financial Times" informuje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje osobiście spotkać się z przywódcami Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w Brukseli 10 i 11 lutego. Jednak podróż może zostać odwołana, jeśli pojawi się ryzyko.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina może wysłać do Turcji kilkudziesięciu ratowników, którzy pomogą w usuwaniu gruzów po trzęsieniu ziemi. -  Nigdy nie robimy niczego, co szkodzi interesom Ukrainy. Dlatego taka kilkudziesięcioosobowa liczba ukraińskich ratowników będzie w stanie pomóc Turcji, naszemu sąsiadowi, naszemu przyjacielowi, bez uszczerbku dla możliwości służb ratowniczych na Ukrainie - zapewnił Kułeba.

Przypomnijmy, że samolot z ratownikami i sprzętem wysłała już do Turcji Rosja.

Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. "Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy" - powiedział na nagraniu, dziękując bohaterskim żołnierzom, dzięki którym obrona wciąż trwa.

Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.

Szef grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn opublikował w internecie nagranie z kokpitu samolotu wojskowego. Wzywa w nim prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na pojedynek powietrzny. "Zbombardowaliśmy Bachmut. Jutro będę latał MiG-29. Jeśli chcesz, spotkajmy się w przestworzach. Jeśli wygracie, zajmiecie Artiomowsk (Bachmut) Jeśli nie, posuwamy się do (rzeki) Dniepr - mówi na nagraniu Prigożyn.


"Przewodniczący Rady Europejskiej zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego do osobistego udziału w szczycie  Rady Europejskiej.  Ze względów bezpieczeństwa dalsze informacje nie będą podawane" - poinformował na swoim koncie na Twitterze Barend Leyts, rzecznik Rady Europejskiej.


Nowoseliwśke - osiedle na Ukrainie, w obwodzie ługańskim, w rejonie swatowskim. W 2001 liczyło 736 mieszkańców. W styczniu rosyjski snajper zastrzelił ostatniego z nich. Przerażające wideo z tej doszczętnie zniszczonej przez Rosjan miejscowości zamieścił na swoim kanale na Telegramie Serhij Hajdaj, szef ługańskiej administracji.


Produkcja pocisków artyleryjskich dla Ukrainy w USA na nagraniu opublikowanym przez "The New York Times".


- W tym roku będziemy promować priorytetowe sprawy Ukrainy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Kluczowa jest dostawa rakiet dalekiego zasięgu i rozpoczęcie dostaw samolotów bojowych, ponieważ samoloty są ostatnim typem broni do odblokowania - zapowiedział szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. - Będziemy też rozmawiać o członkostwie Ukrainy w NATO i w ogóle o przyszłości Rosji - dodał minister.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbędzie się 17-19 lutego, niemal w przededniu rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. W tym roku nie został na nią zaproszony ani jeden przedstawiciel rosyjskiego rządu. 

Z pisma szefowej holenderskiego resortu obrony wynika, że wojskowa pomoc zaatakowanemu przez Rosję krajowi "ma konsekwencje dla gotowości holenderskich sił zbrojnych”, jednak są one "akceptowalne”.

Minister przekazała także informację, że Holandia otrzymała dotychczas 63 mln euro zwrotu za udzieloną pomoc z Unii Europejskiej.

W budżecie Niderlandów na 2023 r. zabezpieczona została kwota 2,5 mld euro z przeznaczeniem na pomoc wojskową Ukrainie.

Holandia udzieliła Ukrainie już ponad 1 mld euro pomocy wojskowej - poinformowała w poniedziałek minister obrony Kajsa Ollongren. Jednocześnie Niderlandy otrzymały 63 mln euro rekompensaty z tego tytułu z budżetu Unii Europejskiej.

Ollongren powiadomiła członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer), że około 0,5 mld euro przekazano stronie ukraińskiej w postaci sprzętu.

Niezależny rosyjski serwis "The Moscow Times" informuje, że w Rosji trwa od wiosny ubiegłego roku przegląd schronów . Choć oficjalnie władze tego nie potwierdzają, to jak twierdzą rozmówcy serwisu,  na polecenie Kremla trwa modernizacja tych obiektów, w większości pamiętających czasy ZSRR. " Wiele z tysięcy rosyjskich bunkrów, wzmocnionych piwnic i innych bezpiecznych kryjówek było zaniedbanych przez dziesięciolecia. Ale w miarę jak wojna na Ukrainie się przeciąga, władze lokalne wydają setki milionów rubli, aby ponownie nadawały się do użytku" - czytamy w serwisie.

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.

Jak podała agencja, 200-proc. cło w praktyce będzie oznaczać koniec importu rosyjskiego aluminium do USA. Według źródeł Bloomberga, ruch miał być rozważany od miesięcy i ma na celu nie tylko zwiększenie presji na Rosję w okolicach rocznicy jej inwazji, lecz także ukrócenie dumpingu metalu przez Rosję, co miało mieć szkodliwy wpływ na amerykańskie firmy.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

- Dużą rolę w tej dyskusji odegrało hasło "Precz od Moskwy!”, które oznaczało, że nie chcemy obchodzić, na przykład Bożego Narodzenia w tym samym czasie, co w Rosji – powiedział.

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. 

Węgry nałożą bardzo ścisłe kontrole jakości i bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego na napływające do kraju zboże z Ukrainy - zapowiedział w poniedziałek minister rolnictwa Istvan Nagy.


Polityk oskarżył Komisję Europejską o brak pomocy dla Węgier w warunkach zwiększonego napływu ukraińskiego zboża do kraju. - Bruksela jednak nie pomaga i nie robi nic, by wyeliminować niekorzystną sytuację konkurencyjną, w jakiej znajdują się węgierscy rolnicy – stwierdził minister.


- Węgierskie przedsiębiorstwa wykorzystujące ukraińskie zboże mają bezpośredni obowiązek stosowania wyłącznie ziarna zgodnego z przepisami unijnymi i krajowymi – powiedział Nagy. - Obecna sytuacja jest nie do utrzymania, ponieważ sprzedaż zboża na Węgrzech i w całej Europie stanęła w miejscu – dodał.

Od początku inwazji Rosjanie stracili w Ukrainie co najmniej 2 tysiące wozów bojowych piechoty - wynika z danych bloga militarnego Oryx, który zlicza wizualnie potwierdzone straty obu stron konfliktu.

W Chersoniu dudni niemal bez przerwy, w dzień i w nocy. Rosyjska artyleria mści się na wyzwolonym mieście. Do miejscowości bardziej oddalonych od Dniepru przestały dolatywać pociski i rakiety. Ale tam też nie da się żyć - reportaż Mariusza Kowalczyka z południa Ukrainy. 

Szykuje się kolejne trzęsienie ziemi na szczytach ukraińskiej władzy? Nie milkną echa wokół akcji ukraińskich służb wśród ministrów, urzędników i biznesmenów, którzy mogli mieć związek z korupcją przy zakupach dla wojska. Nieoficjalne informacje wskazywały, że ze stanowiskiem pożegna się minister obrony Ołeksij Reznikow, ale jego dymisja nie jest przesądzona. - Putin, jako były oficer KGB, próbuje wygrać jeszcze przed rozpoczęciWP o rosyjskich metodach korupcyjnych prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennejem ofensywy - mówi.

Siły ukraińskie prowadzą ćwiczenia wojskowe w okolicach Czarnobyla przy granicy z Białorusią. Przygotowują się na wypadek rosyjskiej inwazji z północy.