Ostra reakcja Zełenskiego. "Haniebna obojętność" [RELACJA NA ŻYWO]
09.06.2023 | aktual.: 10.06.2023 21:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 472. dzień inwazji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro wypowiada się na temat reakcji "organizacji międzynarodowych" na wysadzenie w powietrze zapory w Nowej Kachowce. - Teraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach świata panuje po prostu haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym - grzmi Zełenski w najnowszym przemówieniu. - Terroryści po prostu napędzają się tą słabością świata, tą obojętnością - to ich zachęca" - dodaje. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami różnych kierunków (...). Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu premierem Kanady Justinem Trudeau.
- Zachodni analitycy, w tym Instytut Badań nad Wojną (ISW), podają, że w przeciągu ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły "znaczące operacja" na wschodzie i południu, posuwając się w głąb linii wroga na trzech z czterech kierunków natarcia.
- 11 ukraińskich jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji trafiło na Węgry. Media wskazują, że przekazanie żołnierzy miało być koordynowane przez wicepremiera Węgier ds. kościelnych Zsolta Semjéna.
- - Mamy informacje, że Rosja otrzymuje materiały z Iranu, by zbudować fabrykę bezzałogowców - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
- Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się - podał w piątek "New York Times", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Podczas gaszenia pożaru w obwodzie charkowskim, spowodowanego ostrzałem nieprzyjaciela, Rosjanie wielokrotnie strzelali w miejsce, w którym pracowali ratownicy. Zginął jeden strażak, drugi został ranny - podaje Ukrinform.
Jak poinformowała Państwowa Służba ds. Nadzwyczajnych, zmarły strażak to Mychajło Piskun z 12. Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Oddziału Głównego Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy. Miał 29 lat.
„Wszyscy chcemy zwycięstwa Ukrainy i jak najszybszego zakończenia tej wojny. Wszyscy chcemy pokoju 0 pokoju dla Ukraińców, ale pokoju na ukraińskich warunkach… - powiedział premier Kanady Justin Trudeau podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Podkreślił, że Rosja powinna „całkowicie, natychmiast i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne z terytorium Ukrainy”.
„Wróg nadal ponosi ciężkie straty, które stara się ukryć. Na przykład w zajętym czasowo Berdiańsku w obwodzie zaporoskim okupanci zamknęli dla zwiedzających teren w zachodniej części miasta wokół miejskiej kostnicy” - informuje w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Prezydent Emmanuel Macron w sobotę, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim, wezwał Iran do „natychmiastowego zaprzestania wspierania” Rosji w wojnie na Ukrainie dostawami dronów - poinformował Pałac Elizejski.
Prezydent Francji „ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i humanitarnymi, jakie niesie za sobą dostarczanie przez Iran dronów Rosji. Wezwał Teheran do natychmiastowego zaprzestania wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę” - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.
Niektóre rodziny z okolic Chersonia mieszkają w namiotach na wzgórzach i czekają, aż poziom wody spadnie.
W związku z zanieczyszczeniem wód w obwodzie chersońskim wprowadzono zakaz kąpieli w wodach otwartych oraz połowu i sprzedaży ryb - informuje serwis RBK-Ukraina.
W ciągu roku reżim dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki przekazał Rosji 131 tys. ton amunicji - podaje Ukraińska Pravda, cytując białoruskiego dziennikarza i analityka Antona Motolko. Dziennikarz opierał się na danych białoruskich kolejarzy.
Polscy strażacy ruszają na pomoc zalanej Ukrainie. Naczelnik ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Serhij Kruk napisał dziś o pomocy polskiej straży pożarnej: "Otrzymamy 10 cystern, 10 pomp wysokiej wydajności i kontener przeciwpowodziowy z dwoma łodziami. Cały sprzęt zostanie rozdysponowany w regionach zgodnie z ich potrzebami." "Z takimi przyjaciółmi - zwycięstwo jest nieuniknione" - dodał Kruk.
"Naciskamy i zachęcamy, aby międzynarodowe organizacje i wsparcie międzynarodowe dotarły do tej części obwodu chersońskiego, gdzie obecnie znajdują się okupanci" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu.
Serwis Nexta publikuje nowe zdjęcia zalanego przez Dniepr obwodu chersońskiego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro wypowiada się na temat reakcji "organizacji międzynarodowych" na wysadzenie w powietrze zapory w Nowej Kachowce.
„Teraz niestety widzimy, że na niektórych poziomach na świecie panuje haniebna obojętność wobec ekobójstwa i ludzkiej tragedii spowodowanej rosyjskim atakiem terrorystycznym" - powiedział Zełenski w najnowszym przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Jego słowa cytuje serwis RBK-Ukraina.
"Organizacje międzynarodowe, które powinny chronić życie, nie mają nawet czasu, by sformować i wysłać misję ratunkową na terytorium okupowane” - powiedział Zełenski.
"Terroryści są po prostu napędzani przez tę słabość, tę obojętność. To im dodaje odwagi. I musimy to przezwyciężyć" - powiedział prezydent.
Bliscy nie mogą skontaktować się z prawie 400 osobami z podtopionych miejscowości na lewym brzegu Dniepru na południu Ukrainy, które okupowane są przez siły rosyjskie - pisze w sobotę rosyjska redakcja BBC, powołując się na wolontariuszy.
Sytuacja na zatopionym terytorium na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru, kontrolowanym przez Rosję, jest trudna - podkreślają wolontariusze.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukraina przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.
W skardze, złożonej przez Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego ataku przez Rosję, zarzucono Moskwie złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdzono, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji na ten kraj.
W marcu 2022 r. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oznajmił, iż atak Rosji na Ukrainę był nielegalny, i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej. Rosja przesłała do sądu pismo, w którym oświadczyła, że trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą.
Ostatecznie MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest on wiążący.
Szacunkowa wartość szkód środowiskowych spowodowanych wysadzeniem elektrowni wodnej w Nowej Kachowce przez Rosję wynosi już ponad 55 miliardów hrywien (6,1 mld złotych), 62 proc. wody wyciekło ze Zbiornika Kachowskiego. Poinformował o tym minister środowiska Rusłan Striłeć - podaje ukraińska agencja UNN.
Emerytowany pułkownik Roman Switan, były pilot i instruktor Sił Zbrojnych Ukrainy, w sobotę w wywiadzie dla Radia NV 9 powiedział, że Rosjanie wysadzając tamę w Kachowce, opóźnili natarcie ukraińskich wojsk na lewy brzeg Dniepru co najmniej o miesiąc.
Roman Switan zauważył, że Rosjanie stanęli przed wyborem między przekroczeniem Dniepru przez siły ukraińskie a zniszczeniem własnych fortyfikacji i spowodowaniem powodzi. Ze swego punktu widzenia „wybrali mniejsze zło, a przynajmniej tak to postrzegają” - powiedział.
- Niszcząc własne fortyfikacje, udało im się opóźnić natarcie naszych wojsk na lewy brzeg Dniepru o co najmniej miesiąc - stwierdził.
- Z militarnego punktu widzenia utrudnili działania naszym siłom, ale tylko na froncie chersońskim - zaznaczył. Obecnie, zdaniem eksperta, „siły rezerwowe, które umieściliśmy na froncie chersońskim, gotowe do przekroczenia Dniepru i posuwania się bezpośrednio w kierunku Armiańska i Krymu, mogą zostać rozmieszczone na frontach: zaporoskim, donieckim i ługańskim. To zintensyfikuje walki w tych rejonach”.
Wojska rosyjskie ostrzelały domy położone w pobliżu frontu w obwodzie zaporoskim. Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko.
Po podpisaniu w sobotę deklaracji o poparciu Kanady dla przystąpienia Ukrainy do NATO liczba państw, które oficjalnie poparły przystąpienie Ukrainy do NATO, sięgnęła 20 - poinformował zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Igor Żółkiew, podaje serwis Europejska Pravda.
Prezydent Chin Xi Jinping pochwalił nadchodzącą misję pokojową sześciu krajów afrykańskich w sprawie wojny w Ukrainie. Samą inicjatywę nazwał „dobrą” - podaje agencja Unian.
Według chińskiego serwisu CGTN, Xi Jinping rozmawiał telefonicznie z prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą. Mówił także o planach wysłania delegacji z przywódcami sześciu krajów afrykańskich do Rosji i na Ukrainę.
W czterech regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy - podaje serwis RBK-Ukraina.
Źródło: PAP, Ukrinform, Meduza, Unian, Ukraińska Pravda, RBK-Ukraina, Interfax Ukraina