Dobre dla wieści dla Kijowa. Dostaną spory arsenał [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 588. dzień rosyjskiej inwazji. Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie arsenał przejętej irańskiej broni - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na waszyngtońskich urzędników. Chodzi o tysiące karabinów i pół miliona sztuk amunicji pierwotnie przeznaczonych dla wspieranych przez Teheran jemeńskich bojowników Huti, które zostały zarekwirowane przez flotę USA w cieśnienie Ormuz na początku roku. Według informatorów stacji decyzja Waszyngtonu w tej sprawie ma być ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Ukraińska kontrofensywa na południu kraju napotyka ogromny opór. Według "New York Timesa" jest to między innymi skutek stosowania przez Rosjan taktyki tzw. elastycznej obrony, którą Armia Czerwona efektywnie używała podczas walk z Niemcami podczas II wojny światowej.
- Rosyjscy okupanci w panice ewakuują się z Tokmaku w obwodzie zaporoskim, które może stać się celem ukraińskiej kontrofensywy; w mieście nie funkcjonują już nawet sklepy - poinformował w środę na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
- Unia Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej przyszłego przystąpienia do bloku, a oficjalne rozpoczęcie rozmów spodziewane jest już w grudniu - podaje Politico. - Wojna rosyjska nie powstrzyma Brukseli i Kijowa od rozpoczęcia rozmów - mówią dyplomaci.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Niemcy wyślą na Ukrainę jeden dodatkowy system obrony powietrznej IRIS-T i ponad 12 samobieżnych działek przeciwlotniczych Gepard. Mają one pomóc w ochronie ładunków przewożonych do Rumunii wzdłuż południowej granicy Ukrainy.
Prezydent USA odniósł się także do innej kwestii dotyczącej wsparcia dla Kijowa. Pytany przez dziennikarzy, czy podczas wrześniowej wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu obiecał wysłać Ukrainie rakiety ATACMS o zasięgu 300 km, Biden nie odpowiedział wprost, lecz zdawał się potwierdzać doniesienia mediów w tej sprawie.
- Rozmawiałem z Zełenskim i wszystko, o co prosił, załatwiliśmy - oświadczył.
Jeśli Kongres nie uchwali dodatkowych środków na pomoc Ukrainie, jest sposób, dzięki któremu możemy być w stanie znaleźć fundusze na ten cel - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden.
Biden odpowiedział w ten sposób na pytanie dziennikarzy, jak długo USA mogą wspierać Ukrainę, jeśli Kongres nie przyjmie pakietu 24 mld dol. na ten cel, o który wnioskował Biały Dom. Jak stwierdził, administracja ma wystarczające fundusze na kolejną transzę pomocy, ale dodał, że "są inne środki, za pomocą których możemy być w stanie znaleźć fundusze". Odmówił jednak podania dalszych szczegółów na ten temat.
Prezydent przyznał, że martwi go, że chaos powstały w Izbie Reprezentantów po usunięciu spikera Kevina McCarthy'ego może zagrozić dalszemu wsparciu dla Ukrainy, i dodał, że wie, iż McCarthy współpracował z demokratami i z Senatem, by przygotować nową transzę. Zaznaczył, że wciąż większość deputowanych w obydwu partiach i w obydwu izbach Kongresu popiera utrzymanie pomocy dla Ukrainy. Zapowiedział też, że wkrótce wygłosi ważne przemówienie w tej sprawie, wyjaśniając Amerykanom, "dlaczego krytyczne ważne jest, by Stany Zjednoczone podtrzymały nasze zobowiązanie".
Rosjanie wystrzelili z poligonu Czauda na Krymie kilka grup dronów-kamikadze w kierunku południowych regionów Ukrainy - alarmują Siły Powietrzne Ukrainy.
Niemcy nie dostarczą Ukrainie pocisku manewrującego Taurus w najbliższym czasie – informuje niemiecki dziennik "Bild", powołując się na różne źródła w niemieckim rządzie.
Według gazety Berlin obawia się między innymi o to, że Ukraina mogłaby zniszczyć nielegalnie zbudowany most między Rosją a okupowanym Krymem za pomocą niemieckiej broni.
Amerykański departament obrony poinformował w środę, że przekazał Ukrainie 1,1 miliona sztuk amunicji do karabinów produkcji radzieckiej/rosyjskiej. USA przejęły ją w 2022 r. ze statku, który transportował ją z Iranu do Jemenu - dla tamtejszych bojowników Huti - łamiąc rezolucję ONZ.
Rosjanie zaatakowali dziś Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego i uderzenia drona ranna została 75-letnia kobieta. Uszkodzonych zostało także kilkanaście budynków.
Kolejny rosyjski czołg zniszczony przez ukraińskiego drona-kamikadze. Lokalizacja nieznana.
Do końca tego roku Wielka Brytania przeszkoli około 30 tys. ukraińskich żołnierzy różnych rodzajów wojsk, w tym pilotów - poinformował brytyjski ambasador w Kijowie Martin Harris cytowany przez agencję Ukrinform.
Po akcesji do Unii Europejskiej Ukraina powinna otrzymać 186 mld euro dotacji w ciągu siedmiu lat, co oznacza, że pewna grupa krajów unijnych musiałaby stać się płatnikami netto do budżetu Wspólnoty - wynika z obliczeń Sekretariatu Generalnego Rady UE, do których dotarł "Financial Times".
To pierwsze takie modelowanie finansowe, uwzględniające ewentualną akcesję do Wspólnoty dziewięciu krajów, jakie przeprowadzono w Brukseli - przekazuje w środę "FT". Brytyjski dziennik zastrzega, że absolutnym priorytetem dla przywódców Unii, zadeklarowanym w dokumencie, jest "przygotowanie drogi dla członkostwa Ukrainy".
Szacunkowe obliczenia dotyczące rozszerzenia UE przeprowadzono latem tego roku w oparciu o zasady, jakie obowiązują w unijnym długoletnim budżecie na lata 2021-2027.
W dokumencie przedstawiającym te szacunki napisano, że "wszystkie państwa członkowskie musiałyby płacić więcej i otrzymywać mniej z budżetu UE". "Wiele krajów, które są teraz odbiorcami netto (unijnych funduszy – red.) stanie się płatnikami netto" - czytamy w artykule "FT".
Koszty związane z rozszerzeniem Unii oznaczałyby również, że do wspólnej kasy musiałyby wpłacać więcej najbogatsze państwa, jak Francja, Niemcy, czy Holandia.
Grecja chce udostępnić alternatywne trasy eksportu ukraińskiego zboża przez swoje porty w Salonikach i Aleksandropolis – poinformował w środę grecki serwis Kathimerini.
Jak donosi grecki serwis, już w poniedziałek minister spraw zagranicznych Grecji Jorgos Jerapetritis stwierdził na nieformalnym spotkaniu szefów MSZ państw UE w Kijowie, że jego kraj jest gotów zapewnić alternatywne trasy dla ukraińskiego zboża.
Według Kathimerini propozycja nie pojawiła się znikąd, a rząd w Atenach omawiał ją wcześniej w Brukseli. Plan zakłada transport produktów pociągiem przez Rumunię i Bułgarię do greckich portów w Salonikach i Aleksandropolis.
"Greckie statki handlowe będą odgrywać bardzo ważną rolę w transporcie zboża, tak jak miało to miejsce w przypadku eksportu przez Morze Czarne" – komentuje serwis.
Problemem może być przepustowość greckich kolei na północy kraju, ale wdrożenie planu eksportu ukraińskiego zboża ma być traktowane jako potrzebny bodziec do przyspieszenia niezbędnych modernizacji linii kolejowych.
Ukraińskie natarcie w okolicach Werbowego w obwodzie zaporoskim.
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie tysiące sztuk przejętej irańskiej broni i amunicji - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na waszyngtońskich urzędników. Chodzi o tysiące karabinów i pół miliona sztuk amunicji, jakie marynarka wojenna USA przejęła w cieśninie omańskiej w styczniu tego roku. Militaria miał trafić do wspieranych przez Teheran jemeńskich bojowników Huti.
Według informacji CNN, Centralne Dowództwo USA ma ogłosić transfer karabinów i amunicji do Ukrainy jeszcze w tym tygodniu.
Nie jest jasne, jakie zapisy prawne wykorzystają Stany Zjednoczone, aby ułatwić transfer broni Kijowowi. Organizacja Narodów Zjednoczonych – na mocy rezolucji której broń przejęto - wymaga bowiem, aby skonfiskowana broń została zniszczona lub zmagazynowana.
Większość Amerykanów nadal popiera wysyłanie uzbrojenia i zaopatrzenia dla Ukraińców. Wśród zwolenników kontynuowania wsparcia dla Kijowa dominują wyborcy Demokratów - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez amerykański think tank Chicago Council on Global Affairs.
Z badania wynika, że 63 proc. Amerykanów nadal popiera wysyłanie pomocy militarnej Kijowowi. W lipcu 2022 roku ten odsetek wynosił 72 proc.
Wśród wyborców Republikanów poparcie dla militarnego wspierania Ukrainy wynosi obecnie 50 proc. Od lipca 2022 r. spadło ono aż o 18 punktów procentowych. Natomiast poparcie wśród elektoratu Demokratów wynosi 77 procent, czyli niewiele mniej niż latem 2022 roku, gdy utrzymywało się poziomie79 proc. Wśród wyborców deklarujących się jako niezależni, w analogicznym okresie, poparcie dla wojskowego wspierania Kijowa spadło o osiem punktów procentowych, do poziomu 60 proc.
Sondaż został przeprowadzony w połowie września tego roku.
Rosyjscy żołnierze i bojownicy struktur wojskowych, którzy powrócili z wojny na Ukrainie, popełnili co najmniej 20 przestępstw, w których zginęło 27 osób - wynika z obliczeń niezależnego rosyjskiego serwisu Agentstvo. Większość z tych zbrodni popełnili byli najemnicy z grupy Wagnera – ogółem zostali oskarżeni o zamordowanie 19 osób.
Rosyjska armata przeciwpancerna MT-12 Rapira zniszczona przez ukraińskiego drona-kamikadze. Nagranie z kupiańskiego odcinka frontu (pogranicze obwodów charkowskiego i ługańskiego).
Kliszczijiwka na południe od Bachmutu (obwód doniecki). Ukraińskie wojska wyzwoliły ją przed dwoma tygodniami. Jak widać miejscowość w toku walk została właściwie zrównana z ziemią.
Francuska firma Turgis & Gaillard podpisała umowę z ukraińskimi Zakładami Lotniczymi Antonow w sprawie wspólnej produkcji bezzałogowych statków powietrznych opartych na najnowszym dronie Aarok.
Rosyjska armia straciła kolejny pojazd w wyniku uderzenia ukraińskiego drona-kamikadze. Lokalizacja nagrania nieznana.