Twarde stanowisko Tuska po rozmowach z Zełenskim. "Bezdyskusyjnie" [RELACJA NA ŻYWO]
Zakończyło się spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i premiera Donalda Tuska. Trwa konferencja prasowa. - Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach to nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale też bezdyskusyjny warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - powiedział premier Tusk. Po południu Zełenski porozmawia z prezydentem Andrzejem Dudą. Jest to jego trzecia wizyta w Warszawie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Rosyjskie siły przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę energetyczną w obwodzie lwowskim, graniczącym z Polską. Mer Lwowa, Andrij Sadowy, poinformował o zakończeniu alarmu powietrznego.
- Nikołaj Patruszew, doradca prezydenta Rosji, w wywiadzie dla "Komsomolskiej Prawdy" stwierdził, że Federacja Rosyjska nie jest obojętna na to, co dzieje się na Ukrainie. Jednak nie wykluczył, że w przyszłym roku Ukraina w ogóle przestanie istnieć.
- Korea Południowa wyraziła chęć repatriacji żołnierzy z Korei Północnej, schwytanych przez ukraińskie wojska na froncie. Rząd w Seulu planuje rozpocząć konsultacje w tej sprawie z Kijowem. O tych zamiarach poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
Konferencja prasowa Donalda Tuska oraz Wołodymyra Zełenskiego:
Za pięć dni inauguracja prezydentury Donalda Trumpa, liczymy na aktywną współpracę w duchu pokoju dzięki sile, liczymy na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję - powiedział w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem, Zełenski podkreślił, że czas polskiej prezydencji w Radzie UE "jest czasem, w którym wchodzimy z wielkimi ambicjami, która na pewno zakończy się wspaniałymi skutkami, zarówno dla Polski, Ukrainy jak i całej Europy".
Zełenski zwrócił też uwagę, że już za pięć dni w Stanach Zjednoczonych dojdzie do inauguracji prezydentury Donalda Trumpa. - Liczymy na aktywną współpracę w duchu pokoju dzięki sile, liczymy na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję. Liczymy także na wsparcie Polski - powiedział prezydent.
Zwrócił uwagę, że przygotowany jest kolejny, 16. pakiet sankcyjny.
Nie możemy w żaden sposób pozwolić, aby w Polsce czy w Europie narracja rosyjska i próba szantażowania Ukrainy były metodą na jakiekolwiek rozmowy, negocjacje dotyczące na przykład przyszłości europejskiej Ukrainy. Rozwiążemy - bo właśnie jesteśmy w trakcie - problem upamiętnienia i godnego pochowania tych, którzy stali się ofiarami zbrodni wołyńskiej. My musimy doprowadzić do tego, żebyśmy to robili razem, w pełnym zrozumieniu. Nie chcę, żeby ktokolwiek w Polsce czy gdziekolwiek robił mi z tego warunki polityczne wsparcia dla Ukrainy w jej konfrontacji z Rosją - powiedział Donald Tusk.
Premier odniósł się w ten sposób do słów kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:
Odrzućmy też wreszcie to przekonanie, że Europa w konfrontacji z Rosją, a podkreślmy to, że to Rosja idzie na konfrontację. To nie jest plan Europy. To my jesteśmy obiektem tej konfrontacji czy agresji ze strony Rosji. Ale wszystkie obiektywne dane mówią, że Europa jest silniejsza od Rosji w każdym wymiarze. Gdyby Unia Europejska, gdyby państwa Unii Europejskiej członkowie nadal wydawali tyle na obronność, ile dzisiaj wydaje Polska procentowo, to oznaczałoby, że wydajemy na obronność 10 razy więcej niż Rosja. Trzeba determinacji, wyobraźni politycznej, ale niewiele trzeba, żeby potencjał obronny dziś Ukrainy, bo ona jest w pierwszej potrzebie, ale Polski i Europy, jutro, pojutrze był wielokrotnie większy niż potencjał Rosji - zaznaczył premier Tusk.
Prezydent Zełenski powiedział de facto to samo, pomoc amerykańska jest bezcenna. I dla Ukrainy jest absolutnie jednym z kluczowych warunków, żeby skutecznie przeciwstawić się rosyjskiej agresji. Natomiast państwa europejskie, Polska i cała Unia Europejska nie powinny skupiać się na interpretacjach i spekulacjach na temat tej czy innej wypowiedzi, czy zapowiedzi prezydenta Trumpa, tylko stanąć na wysokości zadania. Ameryka, niezależnie od tego, kto jest prezydentem, ale szczególnie Ameryka prezydenta Trumpa, będzie współpracowała z Ukrainą i z Unią Europejską na rzecz naszego bezpieczeństwa, jeśli my wszyscy będziemy serio traktować to wyzwanie - zaznaczył premier Tusk.
Jak państwo wiecie, miałem okazję wiele lat dość blisko współpracować w poprzedniej roli z prezydentem Trumpem. W czasie pierwszej kadencji. Nie chcę się przedstawiać jako ekspert od polityki prezydenta Trumpa, ale moje doświadczenie mówi mi bardzo jednoznacznie, że powinniśmy. Serio traktować zapowiedzi nowej administracji amerykańskiej, ale powinniśmy przede wszystkim serio traktować samych siebie. Pomoc amerykańska dla Ukrainy. Obecność Stanów Zjednoczonych w NATO. Przyjaźń i współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi to są filary bezpieczeństwa globalnego porządku i naszego polskiego bezpieczeństwa - powierdział premier Tusk.
Zełenski na pytanie o kwestie zbrodni wołyńskiej:
Dla nas wsparcie Polski jest bardzo ważne. Powinniśmy w naszych stosunkach iść do przodu, patrzeć do przodu. Nasze Ministerstwa Kultury odpowiadające za odpowiednie kwestie już działają. Powinniśmy do przodu iść. Razem. Jesteśmy sąsiadami, a największym zagrożeniem jest Rosja i jest to dzisiejsze zagrożenie. I powinniśmy robić wszystko, by wzmocnić naszą współpracę. Nasz sojusz między nami, pomiędzy Polską a Ukrainą.
Zełenski: im szybciej Ukraina stanie się członkiem UE i NATO, tym szybciej wszyscy uzyskamy geopolityczną stabilność.
Zełenski: za pięć dni inauguracja prezydentury Donalda Trumpa, liczymy na aktywną współpracę w duchu pokoju dzięki sile, liczymy na utrzymanie sankcji nałożonych na Rosję.
Zełenski wspomniał o porannym, zmasowanym ataku Rosji na Ukrainę. Celem były obiekty infrastruktury krytycznej m.in. w obwodzie lwowskim.
- Otwarcie mówimy, że niezależność, niepodległość Ukrainy to jest droga do wolności i niepodległości Polski i Europy. Jestem wdzięczny Polsce za gotowość wsparcia dla Ukrainy, pomocy za gotowość importu energii elektrycznej do Ukrainy. Dziś też rozmawialiśmy o naszej obronie, o dostarczaniu broni, o produkcji broni. Mamy duże możliwości, jeśli chodzi o produkcję wszystkich rodzajów dronów oraz artylerii. To wszystko może wzmocnić nie tylko nasz naród. Ale mówiliśmy też o inwestycjach, których tak bardzo potrzebujemy. Bez których bardzo ciężko jest utrzymać front. Ale zdaję sobie sprawę, że produkcja broni na Ukrainie dzisiaj poważnie wzrasta i może już wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszego wojska - powiedział Zełenski.
Zełenski: pragnę podziękować Polsce. Wszystkim Polakom za niezachwiane wsparcie Ukrainy od pierwszych dni wojny, za to, że są Państwo z Ukrainą, z nami. Wspierają nas, pomagają nam się bronić. Zapewniają Państwo stabilność Ukrainie, naszym obywatelom. Dziękuję za wsparcie dla Ukraińców, którzy tu przebywają. Dla dzieci ukraińskich, które tutaj się uczą.
Głos zabiera prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Tusk po spotkaniu z Zełenskim: odnajdujemy wspólny język i metody działania w kwestii zbrodni wołyńskiej i drażliwych kwestiach naszej historii; nie pozwolę, żeby w Polsce wykorzystywano tę trudną historią w politycznych grach.
Unia Europejska, chociaż coraz bardziej staje się wspólnotą bezpieczeństwa, jest jednak także wspólnotą interesów. W tej wspólnocie interesów każdy musi umieć zadbać o swoje interesy. I jest to oczywiste dla obu stron. Bardzo dziękuję, panie prezydencie, za tę deklarację, na którą na pewno wiele polskich firm i polska opinia publiczna też czekały, że będziemy razem współpracować. Ręka w rękę nad tym, aby polskie firmy, polskie przedsiębiorstwa uczestniczyły, tak jak na to zasługują nasze relacje, w odbudowie Ukrainy. Bo to jest ważny proces. I oczywiście wszyscy będziemy chcieli jak najszybciej pomóc Ukrainie odbudować po wojnie - powiedział Tusk.
Premier Tusk powiedział, że kiedy "przyjdzie ten moment, kiedy będziemy już po tych biurokratycznych działaniach, będziemy także rozmawiali językiem konkretów, a nie sentymentów".
- Także o naszych interesach. Dziękuję za to, że mogliśmy dzisiaj też otwarcie opowiedzieć sobie o tym, gdzie trzeba będzie nazwać interesy sprzeczne i umieć rozwiązywać ten problem. Chcę to też bardzo wyraźnie podkreślić, że nie będzie tak jak w przeszłości. Nasze relacje, nasza przyjaźń będą zbudowane na prawdziwych argumentach - podkreślił szef polskiego rządu.
Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach i będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami europejskimi, i to bezwarunkowo, nad przyspieszeniem tak jak to tylko możliwe procesu akcesyjnego Ukrainy - powiedział premier Tusk.
Zawsze to podkreślałem, że dzisiaj Polska i Ukraina potwierdzają, że jednym z kluczowych warunków dobrego finału tej historycznej drogi jest możliwie najbliższa współpraca. Współpraca, która bazuje na przyjaźni, wspólnych doświadczeniach, wspólnych przyjaźniach i wspólnych wrogach. My w czasie naszej rozmowy w cztery oczy nie musieliśmy używać żadnych dyplomatycznych formułek. W relacji między Polską a Ukrainą w czasie brutalnej wojny rozpoczętej przez Rosję te podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie. Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i polską pomoc - zadeklarował premier Tusk.
Drogi Władimirze, drogi przyjacielu. Niedawno spotkaliśmy się we Lwowie. I wtedy jedną z oczywistych konkluzji naszego spotkania była twoja propozycja spotkania w Warszawie na początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. To jest dla Ukrainy i dla Polski ważny moment. To potwierdzenie tej pięknej, dramatycznej, wymagającej odwagi, poświęcenia i wyobraźni. Drogi Ukrainy. Do wspólnoty. Wspólnoty, wartości, wspólnoty interesów - powiedział premier Donald Tusk.
Rozpoczyna się konferencja prasowa.
Dzielące dwa kraje bolesne problemy historyczne mogą być rozwiązane tak, by odpowiadały obopólnym interesom – oświadczył szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha. Dodał, że Polska jest jednym z największych lobbystów i zwolenników przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.
Z polskimi przyjaciółmi powołaliśmy grupę roboczą składającą się z renomowanych, znanych historyków z obu stron, koordynowaną przez ministerstwa kultury. Ukraińska i polska część tej grupy przekazały sobie nawzajem listy miejsc pamięci, których upamiętnienieniem zainteresowane są obie strony – powiedział Sybiha w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu Europejska Prawda. Na porządku dziennym pozostaje również renowacja (ukraińskiego) pomnika na Górze Monastyr (w Polsce) – podkreślił.
Sybiha zapewnił, że wszystkie sprawy związane z historią, rozwiązywane są stopniowo.
Nasze podejście jest takie, że domagamy się uhonorowania i godnego poszanowania ukraińskiej pamięci również w Polsce. Teraz poczekajmy na decyzje strony polskiej – podkreślił.
Mówiąc o przyszłym członkostwie jego kraju w UE minister podkreślił, że Warszawa jest jednym z jego największych zwolenników.
(...) Polska zdaje sobie sprawę, że Ukraina będzie w UE. Jest jednym z największych lobbystów i orędowników członkostwa Ukrainy zarówno w UE, jak i NATO. Ponieważ istnieje publiczna retoryka i są prawdziwe działania - zaznaczył Sybiha.