"Przestępcy z MSZ". Ostra wymiana zdań w Sejmie [RELACJA NA ŻYWO]
28.11.2023 | aktual.: 28.11.2023 22:00
Wieczorem Sejm zajmuje się projektami ustaw powołującymi trzy komisje śledcze: ws. inwigilacji systemem Pegasus, wyborów kopertowych oraz afery wizowej. - Nie mamy nic przeciwko ludziom, którzy legalnie przyjeżdżają do Polski do pracy. Ale mamy dużo przeciwko przestępcom, którzy zagnieździli się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i którzy dopuścili do nielegalnej migracji do Polski - mówił w Sejmie poseł KO Sławomir Nitras. Paweł Jabłoński z PiS pomysł powołania komisji śledczej ws. afery wizowej nazwał "propagandową hucpą". Śledź wydarzenia w Sejmie w relacji na żywo Wirtualnej Polski.
- Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu ustawy o finansowaniu programu in vitro z budżetu państwa. Wnioskowała o to Konfederacja. Projekt został skierowany do prac sejmowej komisji zdrowia.
- W drugim głosowaniu w kolejnym trybie Sejm powołał Karolinę Bućko na członkinię Państwowej Komisji ds. Pedofilii.
- Sejm wybrał adwokatkę Monikę Hornę-Cieślak na nową Rzeczniczkę Praw Dziecka. Jej kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat.
- - Wysoka izbo, zakasać rękawy i do roboty! - wołał premier Mateusz Morawiecki z mównicy sejmowej apelując, by Sejm zajął się projektami PiS. - Izba nie pracowała od 30 sierpnia do 15 listopada tego roku, a nie pracowała, bo ostatnie posiedzenie Sejmu zostało zamknięte przed kampanią wyborczą 30 sierpnia, a współpracujący z państwa obozem politycznym - jak sam stwierdził - prezydent zwlekał miesiąc - kontrował Szymon Hołownia.
- Drugą część dnia w Sejmie zdominowały projekty uchwał ws. powołania trzech komisji śledczych: ws. afery wizowej, wyborów kopertowych oraz inwigilacji systemem Pegasus. Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych, po pierwszym czytaniu w Sejmie, został skierowany do dalszych prac w Komisji Ustawodawczej.
Dziękujemy. To wszystko w naszej relacji z wtorkowego posiedzenia Sejmu. Ciąg dalszy w środę od godz. 9.
- Ujawnijcie wnioski, w których mnie pomawialiście i czy to, o co mnie pomawialiście się potwierdziło - mówił we wtorek w Sejmie Krzysztof Brejza (KO) podczas debaty nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. Pegasusa, zwracając się do przedstawicieli PiS-u.
- Obywatele mają prawo wiedzieć, czy rzeczywiście za rządów PiS odbywał się handel polskimi wizami, a jeśli tak, to to kto był w niego zamieszany - mówił we wtorek w Sejmie Tomasz Szymański (KO) przedstawiając projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej dotyczącej tzw. afery wizowej.
- Nie mamy nic przeciwko ludziom, którzy legalnie przyjeżdżają do Polski do pracy. Ale mamy dużo przeciwko przestępcom, którzy zagnieździli się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i którzy dopuścili do nielegalnej migracji do Polski - mówił w Sejmie poseł KO Sławomir Nitras. Trwa debata nad projektem uchwały powołującą komisję śledczą ws. afery wizowej.
- Polskie Watergate - tak Sławomir Mentzen ocenił wykorzystywanie oprogramowania Pegasus do inwigilowania przez służby podległe PiS polityków opozycji, tłumacząc poparcie Konfederacji dla stworzenia komisji śledczej w tej sprawie.
- Jeśli ktoś za to na długie lata nie pójdzie siedzieć, to jako państwo nieprędko pozbędziemy się tekturowego, kartonowego, bananowego charakteru - dodał w mocnym przemówieniu.
Zobacz także
Dariusz Joński (KO): komisja śledcza ds. afery wizowej ma Polsce dać szansę na odzyskanie wiarygodności.
Paweł Jabłoński (PiS): nie będziemy przeciwko komisji śledczej ws. afery wizowej pod jednym warunkiem: że ta komisja nie będzie hucpą propagandową, że będzie rzetelna i merytoryczna.
Projekt uchwały autorstwa KO w sprawie powołania komisji śledczej ds. Pegasusa, po pierwszym czytaniu w Sejmie, został skierowany we wtorek do dalszych prac w Komisji Ustawodawczej.
Sejm rozpoczął rozpatrywanie projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej.
Sławomir Mentzen (Konfederacja): poprzemy wniosek o komisję śledczą ds. Pegasusa; ta sprawa jest hańbą dla całego PiS-u.
- Mam do Was PiS-owskie sługi informację: polityczna bandyterka nie przejdzie. I właśnie po to powołujemy komisję ds. Pegasusa - mówiła w Sejmie Mirosława Nykiel (KO).
Tomasz Trela (Lewica) o komisji ws. Pegasusa: wydobędziemy od każdego z polityków PiS prawdę; tego oczekują obywatele.
- PiS sięgnął po metody zza wschodniej granicy, żeby utrwalać władzę - stwierdził szef klubu PSL Krzysztof Paszyk podczas sejmowej debaty o powołaniu komisji śledczej ds. wykorzystywania systemu Pegasus. Dodał, że taka komisja będzie miała walor prewencyjny.
Michał Gramatyka (Trzecia Droga): liczymy, że wynikiem prac komisji śledczej ds. Pegasusa będzie m.in. reforma prawa.
Michał Wójcik (PiS): stworzyliście obraz państwa, gdzie wszyscy są podsłuchiwani, jest to kłamstwo.
Kropiwnicki (KO): Nadużywanie kontroli operacyjnej to jedno z większych łajdactw PiS.
Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska) o inwigilowaniu Pegasusem: rozwój technologiczny wymusza zmianę techniki operacyjnej, aby państwo było bezpieczne.
Zbigniew Konwiński (PO) do posłów PiS: zachowywaliście się, jakbyście maili rządzić wiecznie.
- Trzeba przykładnie ukarać ludzi odpowiedzialnych za inwigilowanie Pegasusem i skazać ich na wieloletnie więzienie - powiedział w Sejmie Sławomir Mentzen (Konfederacja).