Plan Zełenskiego ujawniony. Tak zareagował Kreml [RELACJA NA ŻYWO]
Środa to 966. dzień wojny w Ukrainie. - Ukraiński plan zwycięstwa to prawdopodobnie zakamuflowany plan USA, aby wykorzystać Kijów do walki z Rosją do ostatniego Ukraińca - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że plan strony ukraińskiej jest "jakimś ulotnym planem pokojowym", a "jedynym (realnym) planem pokojowym jest to, by Kijów uświadomił sobie daremność kierunku, w którym podąża i zrozumiał, że musi otrzeźwieć". Zełenski przedstawił w środę w ukraińskim parlamencie pięciopunktowy plan zwycięstwa. Zakłada on m.in. zaproszenie Ukrainy do NATO i rozmieszczenie na terytorium tego państwa kompleksowego pakietu odstraszania strategicznego o charakterze innym niż jądrowy. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w środę w Radzie Najwyższej pięciopunktowy plan zwycięstwa, który zawiera trzy niejawne załączniki. Kluczowym elementem planu jest zaproszenie Ukrainy do NATO w najbliższej przyszłości.
- Rosyjski transporter opancerzony BTR-82A z niewyjaśnionych przyczyn jechał prosto w kierunku dwóch ukraińskich czołgów. Do zdarzenia doszło w obwodzie kurskim. Transporter został trafiony, a uciekający z niego Rosjanie wpadli do niewoli.
- Rosjanie sami zestrzelili swojego drona S-70, z którym najprawdopodobniej stracili łączność - podaje brytyjskie ministerstwo obrony. "Najprawdopodobniej czekali do ostatniej chwili z decyzją o zestrzeleniu" - twierdzi Londyn.
- Moskwa utworzyła "specjalny batalion buriacki" złożony z Koreańczyków z Północy - informuje Ukraińska Prawda.18 takich żołnierzy uciekło już z pozycji na granicy obwodów briańskiego i kurskiego - podaje portal.
Alarmy w wielu regionach Ukrainy:
Alarm w Kijowie odwołany.
Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 425 mln dolarów; obiecał też dodatkowe wsparcie, w tym dziesiątki systemów obrony powietrznej - poinformował Biały Dom.
Biden zapowiedział, że w listopadzie zorganizuje wirtualny szczyt przywódców Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, tzw. grupy Ramstein.
Jak podał w komunikacie Biały Dom, Biden i Zełenski omawiali wsparcie USA dla Ukrainy oraz plan zwycięstwa w wojnie z Rosją przedstawiony przez prezydenta Ukrainy. Zlecili swoim zespołom "przeprowadzenie dalszych konsultacji w sprawie kolejnych kroków". Mimo że jednym z postulatów Zełenskiego jest danie Ukrainie większych możliwości do uderzeń wewnątrz Rosji, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że polityka USA w tej kwestii nie uległa zmianie.
Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o przekazaniu nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, w tym dodatkowych środków obrony powietrznej, rakiet ziemia-powietrze, pojazdów opancerzonych i amunicji. Według komunikatu strony ukraińskiej, w pakiecie znalazła się też broń dalekiego zasięgu.
"W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie szereg dodatkowych zdolności, w tym setki interceptorów obrony powietrznej, dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy artyleryjskie, znaczne ilości amunicji, setki transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych, które pomogą wyposażyć siły zbrojne Ukrainy" - zapowiedział Biden.
Biały Dom poinformował, że w listopadzie prezydent Biden będzie gospodarzem wirtualnego spotkania na szczeblu liderów Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy - tzw. grupy Ramstein. Do środowej rozmowy doszło po tym, jak z powodu huraganu Milton Biden odwołał planowaną na ubiegły tydzień wizytę w bazie Ramstein w Niemczech i spotkanie z Zełenskim.
Rzeczniczka Karine Jean-Pierre zapowiedziała w środę, że Biden wyruszy w czwartek z wizytą do Niemiec i choć nie ma w planach spotkania z Zełenskim, to będzie ona poświęcona w dużej mierze kwestii wsparcia dla Ukrainy. Biden ma również na początku grudnia odbyć przełożoną w ubiegłym tygodniu wizytę w Angoli, swoją pierwszą wizytę w Afryce.
Grupa wpływowych Rosjan i Niemców ma spotkać się w najbliższą niedzielę w stolicy Azerbejdżanu Baku. W jednym z hoteli zjedzą wspólnie kolację, a na poniedziałek zaplanowano rozmowy o współpracy dwustronnej - poinformowały w środę niemieckie media.
Oficjalnie niemiecko-rosyjski Dialog Petersburski uważa się od lat za zakończony, ale najwyraźniej wysocy rangą przedstawiciele Kremla w dalszym ciągu prowadzą rozmowy z wpływowymi Niemcami ze świata polityki. Tak przynajmniej wynika z rosyjskiego dokumentu z początku października, opatrzonego oficjalnym logo Dialogu Petersburskiego, który przeanalizowały tygodnik "Die Zeit" i magazyn polityczny telewizji ARD, Kontraste.
"Spotkanie byłoby politycznie wybuchowe, ponieważ podważyłoby oficjalną politykę zagraniczną Niemiec, której celem jest polityczna izolacja Rosji" - zauważył portal stacji ARD.
Żaden z nierosyjskich uczestników wymienionych w programie nie potwierdził "Die Zeit" i ARD swojego planowanego udziału w spotkaniu. "Jeden z nich wyraźnie zaprzecza, gdy jest o to pytany, niektórzy w ogóle nie odpowiadają, inni odpowiadają wymijająco" - twierdzą niemieckie media.
Władze Rosji mogą w dniu wyborów w Mołdawii organizować nielegalny dowóz wyborców do lokali wyborczych w Moskwie, by wpłynąć na wynik głosowania – oświadczyło MSZ w Kiszyniowie. Według resortu dyplomacji celem takich działań miałoby być podanie w wątpliwość legalności wyborów prezydenckich oraz referendum w sprawie członkostwa Mołdawii w UE.
"MSZ zwraca uwagę rosyjskim władzom oraz wszelkim strukturom na niedopuszczalność prób zakłócania procesu wyborczego poprzez działania, które naruszają prawo i sztucznie tworzą wrażenie zatłoczenia w lokalach wyborczych naszej ambasady w Moskwie" – oświadczył resort w środowym komunikacie.
Kolejne obwody zagrożone atakiem Rosjan:
Biały Dom poinformował, że w listopadzie Biden zorganizuje wirtualne spotkanie ukraińskiej grupy kontaktowej na szczeblu głów państw.
Rosyjskie drony nad Ukrainą:
Stany Zjednoczone ogłosiły pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 425 milionów dolarów.
Pakiet pomocowy obejmuje amunicję powietrze-ziemia, pojazdy opancerzone i "broń krytyczną mającą na celu zaspokojenie pilnych potrzeb Ukrainy".
Rosyjski transporter opancerzony BTR-82A z niewyjaśnionych przyczyn jechał prosto w kierunku dwóch ukraińskich czołgów. Do zdarzenia doszło w obwodzie kurskim. Transporter został trafiony, a uciekający z niego Rosjanie wpadli do niewoli.
Alarm także w Kijowie.
Alarm w obwodzie kijowskim - zagrożenie atakiem rosyjskich dronów.
- Prezydent Biden wkrótce – jeśli jeszcze tego nie zrobił – porozmawia z prezydentem Zełenskim i ogłosi dziś przydział Ukrainie nowego, znaczącego pakietu pomocy w sferze bezpieczeństwa - powiedziała Karin Jean-Pierre, rzeczniczka administracji prezydenta Amerykański prezydent.
Rośnie liczba rosyjskich prób sabotażu na Zachodzie, których celem są m.in. źródła wody pitnej i lotniska, jednak w obawie przed "eskalacją" rząd Niemiec nie podejmuje działań odwetowych; nadszedł czas, aby Zachód odpłacił Rosji tą samą monetą – ocenił w środę dziennik "Die Welt".
Gazeta podkreśliła, że od miesięcy obserwuje się znaczny wzrost liczby rosyjskich aktów sabotażu na Zachodzie. W artykule przypomniano m.in. doniesienia o planie zamachu na szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall oraz historię płonącej paczki, która miała trafić w Lipsku na pokład samolotu. Władze w Berlinie podejrzewają, że za te próby ataku odpowiedzialna jest Rosja.
Zdaniem "Die Welt" rosyjskie ataki udowadniają ogromną asymetrię między dwiema stronami konfliktu w Ukrainie. "Podczas gdy Zachód nadal robi wszystko, (...) aby uniknąć bezpośredniego wciągnięcia w wojnę, Moskwa ze swojej strony nie wykazuje żadnej powściągliwości i od dawna prowadzi prawdziwą +wojnę cieni+ przeciwko Europie" – czytamy w dzienniku.
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) opowiedział się w Bundestagu za rozmowami dyplomatycznymi z udziałem Rosji w celu zakończenia wojny w Ukrainie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w środę w Radzie Najwyższej pięciopunktowy plan zwycięstwa, który zawiera trzy niejawne załączniki. Kluczowym elementem planu jest zaproszenie Ukrainy do NATO w najbliższej przyszłości.
Alarm utrzymany tylko w obwodzie charkowskim.
Nowy sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Brukseli, że plan zwycięstwa, przedstawiony tego samego dnia przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, to "silny sygnał", ale nie jest w stanie "poprzeć go jako całości".
"To oczywiście silny sygnał od Zełenskiego i jego zespołu, że opracowali ten plan. (...) To nie znaczy, że mogę tutaj powiedzieć, że popieram cały plan. Byłoby to trochę trudne, ponieważ jest wiele kwestii, które musimy lepiej zrozumieć" - przyznał Holender.
Dodał jednocześnie, że Ukraina znajduje się bliżej NATO, niż kiedykolwiek wcześniej. Poinformował, że temat planu Zełenskiego pojawi się na czwartkowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w środę w Radzie Najwyższej (parlamencie) plan zwycięstwa, który składa się z pięciu punktów i trzech niejawnych załączników. Jednym z punktów wyjścia do planu zwycięstwa jest zaproszenie Ukrainy do NATO w najbliższej przyszłości.
Aktualna mapa alarmów: