Wszystko policzone. PKW podała wyniki głosowania [RELACJA NA ŻYWO]
21.04.2024 | aktual.: 22.04.2024 10:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podliczono już 100 proc. danych w II turze wyborów samorządowych. PKW czekała na brakujące wyniki z jednej komisji obwodowej. - Jedna z komisji obwodowych z Legionowie (województwo mazowieckie) nie mogła doliczyć się wszystkich głosów i de facto trzykrotnie dochodziło do sporządzania protokołów. Stąd to opóźnienie - przekazał rano szef PKW Sylwester Marciniak. Mimo to - jak dodał - czas podliczenia wszystkich głosów w drugiej turze można uznać za "rekordowy". Udało się to w dziewięć godzin od zamknięcia lokali wyborczych. Śledź naszą RELACJĘ NA ŻYWO.
- W niedzielę wieczorem zakończyły się wybory samorządowe. Do późnych godzin nocnych trwało liczenie głosów. PKW czekało jedynie na 10 kart z komisji obwodowej w Legionowie. Jacy są najwięksi wygrani i przegrani II tury wyborów? Różnica poparcia między niektórymi kandydatami była w niektórych przypadkach wręcz minimalna.
- Poseł KO Aleksander Miszalski zwyciężył w wyborach na prezydenta Krakowa z poparciem 51,04 proc. - wynika z danych PKW po przeliczeniu 100 proc. obwodowych komisji wyborczych. Jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała, zdobył 48,96 proc. głosów.
- - Byłem pełen pokory wobec sytuacji, która mogła nastąpić. Nie spodziewałem się, że wygram z aż taką przewagą - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Jacek Sutryk. Wspierany przez Koalicję Obywatelską i Nową Lewicę, pokonał w drugiej turze kandydatkę Trzeciej Drogi Izabelę Bodnar. Pozostaje więc na stanowisku prezydenta Wrocławia.
- Zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej prezydentem Rzeszowa został Konrad Fijołek, uzyskując 54,90 proc. poparcia. Został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia – podała PKW. W drugiej turze Fijołek pokonał Waldemara Szumnego z PiS, który zdobył 45,10 proc. głosów.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji na żywo.
Posiedzenie komisji śledczych ds. afery wizowej. W poniedziałek przesłuchany ma być były szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Aleksander Miszalski, który wygrał wybory prezydenta Krakowa pojawił się w poniedziałek rano na rondzie Mogilskim, aby podziękować mieszkańcom za głosy. Zadeklarował, że chce budować miasto oparte na "dialogu, współpracy i rozmowie ze wszystkimi".
- 24 maja kończymy przesłuchania i wydaje mi się, że raport powinien być gotowy w ciągu miesiąca po zakończeniu przesłuchania - podkreślił przewodniczący komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych Dariusz Joński. - Wnioski do prokuratury wydają mi się absolutnie konieczne po tym, co już usłyszeliśmy - dodał.
Po godz. 10 sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej rozpocznie przesłuchanie byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.
Jeden głos zdecydował o wynikach wyborów na wójta podlaskiej gminy Korycin. Właśnie jednym głosem ze swoją kontrkandydatką wygrał wieloletni wieloletni wójt Mirosław Lech.
Zobacz także
Izabela Leszczyna: Dla mnie naturalnym kandydatem na prezydenta jest RafałTrzaskowski.
W najnowszym wywiadzie dla "Super Expressu" Andrzej Duda odniósł się do słów Donalda Tuska, który skomentował spotkanie prezydenta z Donaldem Trumpem. - Spuszczę nad tym zasłonę milczenia - powiedział Duda.
Zwycięzcy II tury wyborów samorządowych w największych miastach.
- PiS jest tak budowany od lat, że nie ma szans wygrywać w miastach, bo nie buduje swoich kandydatów od lat – powiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.
- Wszyscy wygrali wybory, bo każdy ogłasza zwycięstwo, ale przegrała demokracja, bo jest niska frekwencja, ludzie nie zaangażowali się w te wybory - ocenił szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.
- Poszliśmy - w sposób fenomenalny - do wyborów 15 października, ale nie można na wysokim C utrzymywać się cały czas - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na antenie TVN24 zaprzeczyła doniesieniom o swoim starcie do Parlamentu Europejskiego.
[NA ŻYWO] Poranek Wyborczy w WP | Semeniuk-Patkowska, Motyka, Witczak
Joński (KO): wyciągamy wnioski, patrzymy na wschodnią ścianę, gdzie przegraliśmy - mówimy o wyborach do sejmiku - w tej chwili trwają silne przygotowania do wyborów do europarlamentu i chcemy te trzecie wybory wygrać.
Zapraszamy na Pasmo Poranna Wirtualnej Polski. O wynikach wyborów samorządowych porozmawiamy z Olga Semeniuk-Patkowską (Prawo i Sprawiedliwość), Miłoszem Motyką (Polskie Stronnictwo Ludowe) i Mariuszem Witczakiem (Koalicja Obywatelska).
Transmisję można śledzić na wp.pl i w mediach społecznościowych. Początek o godz. 7.45.
Zobacz także
O godz. 10 rozpocznie się posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej, która planuje przesłuchać byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego.
Były premier nie znajdzie się na listach do europarlamentu i definitywnie kończy swoją karierę w polityce. - Mam listę miejsc i osób, które chciałbym odwiedzić na emeryturze - mówi "Rzeczpospolitej" Leszek Miller.
- Jestem poważną polityczką. Umówiłam się z premierem, że biorę odpowiedzialność za sektor zdrowia. Nie wyobrażam sobie, że po to 4-5 miesiącach miałabym zrezygnować i pójść do Brukseli – zapewniła w Polskim Radiu szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna.
Katarzyna Kuczyńska-Budka została nową prezydent Gliwic. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej wygrała z popieranym przez PiS Mariuszem Śpiewokiem różnicą zaledwie 540 głosów.