"Proszę zejść z mównicy". Hołownia odebrał głos posłance [RELACJA]
Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Posłowie nie zgodzili się także na pozbawienie Krzysztofa Bosaka funkcji wicemarszałka Sejmu, ale uchylili immunitet Grzegorza Brauna. Z wyniku głosowań niezadowolona jest m.in. Lewica. Anna Maria Żukowska zarzuciła koalicjantom, że "biorą odpowiedzialność za wszystko, co jeszcze Braun wywinie w Sejmie w przyszłości".
- Grzegorz Braun stracił immunitet. Sejm przegłosował wszystkie wnioski prokuratury.
- Posłanka PSL Agnieszka Kłopotek oskarżyła polityczkę PiS Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom o skandaliczne słowa pod adresem Magdaleny Filiks. Posłanka PiS zabrała głos, ale szybko marszałek Szymon Hołownia wyłączył jej mikrofon. - Nie pozwolę na obrażanie posłów - mówił.
- Bartłomiej Sienkiewicz zabrał głos w trakcie debaty nad wotum nieufności wobec siebie samego. - To nie jest spór o kształt mediów publicznych. Istota tego sporu zawiera się w dwóch nazwiskach: Adamowicz i Filiks. Paweł Adamowicz i Mikołaj Filiks - powiedział Sienkiewicz
- Premier Donald Tusk bronił Bartłomieja Sienkiewicza w Sejmie. - Byłem przekonany, że pan minister Sienkiewicz nie potrzebuje mojej opieki. Nic lepiej nie broni jego dobrego imienia, niż jego czyny i działania. Nikt lepiej nie obroni się z tego miejsca, niż on sam - mówił.
- Sejm podjął decyzję. Komisja Śledcza ds. Pegasusa została powołana, za głosowali wszyscy obecni na sali plenarnej posłowie. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych wykonywanych z systemem Pegasus.
- Antoni Macierewicz nie chciał opuścić mównicy. Poseł kontynuował swoje wystąpienie w Sejmie, mimo wyłączenia mikrofonu i ponagleń ze strony wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka.
Dziękujemy za śledzenie relacji z posiedzenia Sejmu w Wirtualnej Polsce. Na kolejną zapraszamy już jutro, 18 stycznia.
Zamknięto posiedzenie Sejmu. Posłowie zbiorą się ponownie w czwartek 18 stycznia.
"Jedynie 32 posłów głosowało za odwołaniem na wniosek Lewicy Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka. Przeciw były Konfederacja, PSL i Polska 2050. Platforma Obywatelska oraz PiS nie miały zdania. Poseł Braun wciąż będzie mógł cieszyć się reprezentacją w prezydium Sejmu" - napisał poseł Lewicy Maciej Konieczny.
Krzysztof Bosak nie jest zdziwiony, że wniosek w jego sprawie nie zdobył większości. Stwierdził, że dokument był poparty "szeregiem kłamstw".
"Krzysztof Bosak pozostanie na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Idiotyczny, kuriozalny, zakłamany wniosek Lewicy został odrzucony" - napisał poseł Konfederacji Sławomir Mentzen.
"Sejmowa prawica obroniła funkcję dla marszałka Bosaka i nie poparła wniosku Lewicy o jego odwołanie w związku z czynami G. Brauna. Tym samym wszystkie te ugrupowania, zarówno z opozycji, jak i z koalicji, biorą odpow. za wszystko co jeszcze Braun wywinie w Sejmie w przyszłości" - napisała posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, uderzając w koalicyjnych kolegów.
"Platforma, wstrzymując się od głosu nad wnioskiem Lewicy, uratowała Krzysztofa Bosaka od utraty funkcji wicemarszałka. Jak tam Lewico, podoba się Wam w koalicji? Posłowie PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, nie mieszamy się w wewnętrzne spory koalicji 13 grudnia" - napisał Radosław Fogiel z PiS.
"Dziękuję wszystkim klubom parlamentarnym za brak poparcia wniosku lewicy! Deklaruję dalszą rzetelną współpracę ze wszystkimi posłami, kołami i klubami, w celu podnoszenia jakości tworzonego przez nas prawa" - napisał Krzysztof Bosak.
Fala komentarzy po decyzji Sejmu ws. Bosaka.
"Największy w sejmie klub PiS wciąż nie ma przedstawiciela w Prezydium Sejmu. Koalicja 13 grudnia toczy ze sobą wojny o to kogo jeszcze wyrzucić z tego grona. Podjęliśmy najbardziej racjonalną decyzję - nie stosujemy odpowiedzialności zbiorowej wobec Krzysztofa Bosaka za postawę Grzegorza Brauna, ale tez nie będziemy legitymować postawy Konfederacji wobec obecnej sytuacji w Polsce. PiS będzie dalej opozycją merytoryczną, ale twardo walczącą w obronie polskich interesów" - napisał poseł PiS Łukasz Schreiber.
Sejm spełnił wszystkie punkty porządku obrad.
Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu posła Konfederacji Grzegorza Brauna.
W sprawie pociągnięcia Brauna do odpowiedzialności karnej jest siedem wniosków prokuratury. Posłowie przegłosowali wszystkie.
Mariusz Błaszczak złożył wniosek formalny dotyczący głosowania nad kandydaturą Elżbiety Witek, która miałaby objąć fotel wicemarszałka Sejmu. Sejm odrzucił wniosek.
Sejm nie zgodził się na odwołanie Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu.
33 posłów głosowało za wnioskiem. Przeciwko było 77. Wstrzymało się 152 posłów.
Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra kultura Bartłomieja Sienkiewicza.
Za przyjęciem wniosku zagłosowało 194 osób, przeciwko było 241. Dwoje posłów się wstrzymało.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom pojawiła się na mównicy Sejmu. - Zacznijmy od tego, że zachowanie pani poseł, które zaobserwowałam, pani poseł, którą dotknęła ta życiowa tragedia, jest tak żenujące i tak niestosowne dla progów parlamentu... - mówiła. Ze stron większości sejmowej wznoszono okrzyki.
- Dwa dni miałam okazję obserwować panią poseł, która zachowywała się w sposób wulgarny, ordynarny, wskazujący na przyzwyczajenie do różnych używek. To jest wasza metoda...
Hołownia wyłączył jej mikrofon. - Proszę zejść z mównicy, nie pozwolę na obrażanie posłów - mówił marszałek Sejmu.
Agnieszka Kłopotek z PSL oskarżyła posłankę PiS Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom o słowa, jakie miała powiedzieć pod adresem Magdaleny Filiks: "gdybym miała taką matkę, to bym się zabiła".
- To powiedziała pani poseł i mam na to świadków. To jest skandal, to jest niedopuszczalne. To pokazuje, jacy jesteście pełni nienawiści i chęci mordu - mówiła Kłopotek.
Szymon Hołownia powiedział, że chętnie przychyli się wniosku Płaczka. - Bardzo proszę państwa o 10 sekund ciszy na wejrzenie w swoje poselskie sumienia - mówił.
Grzegorz Płaczek z Konfederacji powiedział, że ma jeden z "najbardziej dziwnych wniosków formalnych".
- Zgłaszam wniosek o ogłoszenie 10 sekund ciszy, aby każdy z nas zajrzał w swoje serce i odpowiedział na pytanie: czy za chwilkę zagłosujecie w zgodzie z własnym sumieniem - mówił.
Wznowiono obrady. Marek Jakubiak z Kukiz'15 złożył wniosek formalny. Wskazał, że Paweł Kukiz - mimo wniosku - nie został członkiem komisji śledczej ds. Pegasusa.
- Parytety uczestnictwa w komisjach wynikają z decyzji prezydium Sejmu i są wyliczone na podstawie liczby posłów - mówił.
Podkreślił, że liczba posłów w komisji jest niewielka i trudno uczciwie podzielić stanowiska.
Jarosław Kaczyński nie chciał komentować, jak jego klub zagłosuje ws. odwołania Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu.