RELACJA ZAKOŃCZONA

Ukraińcy zrozpaczeni po ataku. "Ruscy spłoną w piekle" [RELACJA NA ŻYWO]

Ukraińcy zrozpaczeni po ataku. "Ruscy spłoną w piekle"
Ukraińcy zrozpaczeni po ataku. "Ruscy spłoną w piekle"
Źródło zdjęć: © FORUM | STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAI / Reuters / Forum
Maciej ZubelSylwia Bagińska

07.09.2023 21:28, aktual.: 08.09.2023 13:33

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 562. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjskie wojska przeprowadziły rano atak rakietowy na miasto Krzywy Róg na południu Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, a 41 zostało rannych - powiadomili gubernator władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak i szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Pocisk trafił m.in. w komendę policji. - Ruscy spłoną w piekle za krzywdy wyrządzone Ukrainie. Nie przebaczymy - zadeklarował Łysak. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Alaksandr Łukaszenka zabronił Białorusinom korzystania za granicą z usług konsularnych dotyczących paszportów. "Cyniczne odstąpienie przez reżim od podstawowych obowiązków wobec narodu" - określił to Departament Stanu USA.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń  związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.   

- W mojej ocenie UE, NATO i cała zachodnia cywilizacja mogą i powinny zrobić więcej dla Ukrainy, żeby nie dać Rosji czasu; dlatego chcielibyśmy, żeby każdy kraj przekazał Ukrainie tyle broni, co Polska - oznajmił w wywiadzie dla ukraińskiej agencji Ukrinform szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak.

Stanisław Żaryn poinformował, że polskie służby spodziewają się prób destabilizacji kraju w dniu wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 15 października. 

W nocy z czwartku na piątek zniszczono lokal wyborczy w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, gdzie najeźdźcy zamierzali przeprowadzić nielegalne wybory samorządowe. To już trzeci skuteczny zamach na tego typu obiekt po wcześniejszych atakach w Nowej Kachowce i Kamionce Dnieprzańskiej - powiadomił lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

Ukraina zdołała znaleźć alternatywne sposoby na eksport swojego zboża, ale jest mało prawdopodobne, by ich przepustowość dorównała szlakom eksportowym w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej - przekazało w piątek brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Zdemontowano połowę namiotów w obozie najemniczej Grupy Wagnera pod Osipowiczami na Białorusi - podał w piątek niezależny portal Nasza Niwa, powołując się na oceny kanału Biełaruski Hajun. Dotychczas rozebrano już 160 namiotów z blisko 300. Pozostało ich jeszcze 130. Gdy demontaż się rozpoczynał, obóz liczył 292 namioty.

Białoruś zamierza zawiesić traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie w stosunku do Polski i Czech. Media wskazują, że może to być  odpowiedź na wielokrotne oskarżenia białoruskiego MON wobec Warszawy. 

Władze Ukrainy rozpoczęły zabiegi o objęcie sankcjami międzynarodowymi osób odpowiedzialnych za organizację rosyjskich pseudowyborów regionalnych na terenach okupowanych przez Rosję - poinformowało w piątek MSZ w Kijowie.

W Rosji najbliższa niedziela jest dniem wyborów regionalnych i Kreml nakazał ich przeprowadzenie również na Krymie oraz w czterech obwodach Ukrainy, które wcześniej anektowano, mimo iż żadnego z nich siły rosyjskie nie kontrolują w całości. Datą pseudowyborów jest 10 września, ale przedterminowe "głosowanie" rozpoczęło się kilka dni wcześniej.

- Trzy osoby cywilne, dwie kobiety i mężczyzna, zginęły w piątek rano w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Odradokamianka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Czworo mieszkańców tej wsi zostało rannych - powiadomił na Telegramie szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

- Polskie służby spodziewają się ze strony Rosji i Białorusi prób zdestabilizowania sytuacji w Polsce w dniu wyborów parlamentarnych - "po  to, żeby rozchwiać emocje społeczne" powiedział Stanisław  Żaryn - pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej  RP. 

- Jest złożonych szereg wniosków na kolejne miejsca, gdzie wiemy, że spoczywają polskie ofiary w Ukrainie. Wierzę, że te kolejne zgody i kolejne w konsekwencji poszukiwania rozpoczną się - powiedział w piątek w Radiu WNET minister w KPRM Michał Dworczyk, pytany „jak właściwie obecnie wygląda kwestia ekshumacji w Ukrainie”.

Krzywy róg po porannym  rosyjskim ostrzale rakietowym. Rannych zostało co najmniej 41 osób. Nie żyje jedna.

Celem ataku z użyciem dronów w Briańsku były zapewne zakłady Kriemnyj Eł, jeden z największych w Rosji producentów mikroelektroniki, w tym na potrzeby wojskowe - podała  ukraińska agencja UNIAN. To drugi atak na zakłady w Briańsku w ostatnich dniach.

- Planowana na wiosnę przyszłego roku dostawa drugiej partii samolotów F-35 została przesunięta przez producenta na jesień 2024 roku - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund Poulsen. Zapewnił, że przekazanie F-16 Ukrainie będzie kontynuowane.

Śmierć Jewgienija Prigożyna nie zmniejszyła zagrożenia ze strony  wagnerowców. - Niestabilność sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej w  związku z obecnością grupy Wagnera na Białorusi raczej wzrasta, a nie  spada - powiedział w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki  Międzynarodowej Marcin Przydacz. Zaznaczył, że "polityka Putina i  Łukaszenki" pozostała bez zmian. 

Rosyjskie wojska przeprowadziły w piątek rano atak rakietowy na miasto Krzywy Róg na południu Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, a 25 zostało rannych - powiadomili gubernator władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak i szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko.

Zbliżenie między Rosją a Koreą Północną się pogłębi. Rosja podwoiła liczebność personelu swojej placówki dyplomatycznej w Pjongjangu.

Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko wyraził w piątek oburzenie z powodu wykonania przez chińską śpiewaczkę operową sowieckiej piosenki żołnierskiej "Katiusza" w ruinach teatru w okupowanym Mariupolu, gdzie w marcu 2022 roku siły rosyjskie zabiły ponad 600 osób.

- Niestabilność sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej w związku z obecnością grupy Wagnera na Białorusi raczej wzrasta a nie spada, polityka Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki się nie zmieniła - powiedział w piątek w Programie 1 Polskiego Radia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Do okupowanego Doniecka przybyły dodatkowe oddziały rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Armia rosyjska zmusza mieszkańców do udziału w nielegalnych wyborach regionalnych 10 września - oświadczył w piątek rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego Andrij Kowalow.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także