RELACJA ZAKOŃCZONA

Barbarzyński ostrzał Rosjan. Zełenski grozi odwetem [RELACJA NA ŻYWO]

Wołodymyr Zełenski grozi Rosji odwetem po ataku w Zaporożu
Wołodymyr Zełenski grozi Rosji odwetem po ataku w Zaporożu
Źródło zdjęć: © PAP | Twitter
Wojciech RodakVioletta Baran

08.08.2023 22:01, aktual.: 09.08.2023 21:35

Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 532. dzień rosyjskiej inwazji. W środę po południu Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkaniową w Zaporożu na wschodzie Ukrainy. W jego wyniku co najmniej trzy osoby zginęły, a wiele zostało rannych. "Za tę zbrodnie wojenną Rosja z pewnością usłyszy wyrok. Odwet na rosyjskich terrorystach będzie na pierwszej linii frontu - dzięki naszym bohaterskim wojownikom" - napisał po ataku na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Brytyjskie MON prognozuje, że ataki Ukrainy przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych będą coraz ważniejszym elementem wojny morskiej z Rosją. - Ukraina podniosła rękawicę rzuconą jej przez Flotę Rosyjską – mówią eksperci.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Ukraiński dron-kamikadze unieruchomił rosyjską ciężarówkę wojskową.  

Rosyjska armia ostrzelała cerkiew, domy i sklepy w Zaporożu na południowym wschodzie Ukrainy, wykorzystując najpewniej rakietę Iskander - poinformował w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. W ataku zginęły trzy osoby, a co najmniej siedem zostało rannych.


Rosyjskie wojska przeprowadziły atak na teren cerkwi pw. św. apostołów Piotra i Pawła należącej do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - przekazał Jermak. Typ zastosowanej przez rosyjskie wojska rakiety jest ustalany, ale najprawdopodobniej był to Iskander - dodał.


Jermak poinformował o trzech zabitych i pięciu rannych cywilach. Lokalne władze podały, że liczba rannych wzrosła do siedmiu. Stan trojga poszkodowanych jest oceniany jako ciężki.


Wskutek ataku zniszczona została cerkiew, uszkodzono domy i sklepy.

Skutki ostrzału Zaporoża.

“Zaporoże. Kolejny atak rosyjskich terrorystów. Na chwilę obecną zgłoszono śmierć trzech osób. Wyrazy współczucia dla rodzin! Trwa akcja ratunkowa. Wszystkie ofiary otrzymają niezbędną pomoc. A za tę zbrodnie wojenną Rosja z pewnością usłyszy wyrok. Odwet na rosyjskich terrorystach będzie na pierwszej linii frontu - dzięki naszym bohaterskim wojownikom” - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  po rosyjskim ataku w Zaporożu.  

Kolejne nagranie ukazujące siłę dzisiejszej eksplozji w Rosji

Dzielnica mieszkaniowa w Zaporożu została ostrzelana przez Rosjan - potwierdził sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtew. Według wstępnych informacji, trzy osoby zginęły, są też ranni.  

Komentując wiadomość o eksplozji w Zagorskich Zakładach Optyczno-Mechanicznych, gubernator obwodu moskiewskiego Andriej Worobiow dołożył wszelkich starań, aby pokazać błahość incydentu. Stwierdził, że zakład od dawna zajmuje się produkcją materiałów pirotechnicznych.  


W rzeczywistości nie jest to prawdą: jak wynika z państwowej strony internetowej zamówień publicznych, przedsiębiorstwo nie tylko nadal dostarcza optykę rosyjskim siłom bezpieczeństwa, ale od 2019 roku jest zaangażowane w rozwój rosyjskiego strategicznego bombowca nowej generacji PAK DA Poslannik. 


PAK DA Poslannik to bombowiec dalekiego zasięgu, który Tupolew opracowuje dla rosyjskiego MON od 2009 roku. Jak donosi TASS, samolot powstanie w technologii stealth. Będzie zdolny do przenoszenia strategicznych pocisków manewrujących, precyzyjnych bomb, broni hipersonicznej i będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt do komunikacji i walki elektronicznej. 

- Ukraina będzie odpowiadać tym samym na rosyjskie ataki na korytarze zbożowe na Morzu Czarnym – oświadczył Wołodymyr Zełenski. A brytyjskie ministerstwo obrony prognozuje, że ataki przy użyciu bezzałogowych statków nawodnych będą coraz ważniejszym elementem wojny morskiej. - Ukraina podniosła rękawicę rzuconą jej przez Flotę Rosyjską – mówią eksperci

Rosyjska ciężarówka ural trafiona przez ukraińskiego drona-kamikadze. Lokalizacja nieznana.

Rzekomo skonfliktowany z Kremlem założyciel najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn wygrał przetarg na dostawy posiłków dla uczniów szkół w obwodzie moskiewskim. Kontrolowane przez Prigożyna firmy zarobią w ten sposób 2,4 mld rubli, czyli około 100 mln zł - powiadomiły w środę niezależne rosyjskie profile na Telegramie Dossier i Możem Objasnit'.


Kontrakty z tymi przedsiębiorstwami o łącznej wartości około 2 mld rubli podpisano już po czerwcowym buncie Prigożyna i jego "marszu na Moskwę". Oprócz szefa grupy Wagnera żywność do podmoskiewskich szkół dostarcza jeszcze tylko były parlamentarzysta Władimir Piekariow. Warto jednak zauważyć, że działa on na tym rynku już od dawna, natomiast Prigożyn, znany z wcześniejszego zaangażowania w branży cateringowej, zainwestował w dostawy posiłków dla uczniów po raz pierwszy - czytamy na Możem Objasnit'

Pożar wybuchł w magazynie jednostki wojskowej w Gieorgijewsku w Kraju Stawropolskim (Rosja). Powierzchnia pożaru wynosi 300 metrów kwadratowych.  

Kolejny niemiecki pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Znalazły się w nim m.in. dwie wyrzutnie Patriot.

Na opuszczonych rosyjskich pozycjach w Ukrainie znaleziono, po raz pierwszy od początku wojny, amunicję wyprodukowaną w Korei Północnej. Chodzi o rakiety R-122 przeznaczone do wyrzutni Grad.  

W ciągu minionej doby nasze siły zniszczyły osiem rosyjskich magazynów amunicji na kierunku taurydzkim, czyli na odcinku frontu w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego - poinformował w środę na Telegramie dowódca ukraińskiego zgrupowania wojskowego Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.


Przeprowadziliśmy też uderzenie w stanowisko dowodzenia wroga. Łączne straty osobowe agresora wyniosły 244 osoby, w tym 93 zabitych - dodał Tarnawski.

Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy. 

Rosyjski transporter opancerzony BTR-82 trafiony w miejscowości Kozaczi Łaheri w okupowanej części obwodu chersońskiego. Nagranie najprawdopodobniej z wczoraj. To by się zgadzało, ponieważ ISW podał dziś, że SZU przeprowadziły we wtorek rajd na naddnieprzańskie pozycje Rosjan w tej miejscowości.   

Skutki wybuchu w Zagorskich Zakładów Optyczno-Mechanicznych w mieście Sergijew Posad pod Moskwą. Skala zniszczeń jest ogromna. 

W środę na okupowanym przez Rosję Krymie odnotowano eksplozje w aż pięciu różnych miejscach, w tym m.in. w okolicach Sewastopola i na poligonie starokrymskim we wschodniej części półwyspu - powiadomiła ukraińska agencja UNIAN za lokalnymi mediami i profilami w sieciach społecznościowych.


W godzinach porannych pojawiły się też doniesienia o wybuchach w rejonie (powiecie) dżankojskim na północy Krymu, w porcie w Teodozji oraz w miejscowości Saki na zachodzie półwyspu. Rosyjskie okupacyjne władze tłumaczyły, że incydenty w pobliżu Sewastopola i w Teodozji były jakoby związane z ćwiczeniami wojskowymi.


Na Moście Krymskim (Kerczeńskim), łączącym Krym z Rosją, tymczasowo wstrzymano ruch pojazdów - czytamy na portalu agencji UNIAN.

Niemcy dostarczą Ukrainie 25 czołgów Leopard 1A5 - poinformowały służby prasowe niemieckiego MON.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także