Zacharowa usłyszała "niet". Malta cofnęła jej wizę [RELACJA NA ŻYWO]
04.12.2024 | aktual.: 05.12.2024 03:59
Czwartek to 1016. dzień wojny w Ukrainie. W czwartek ma na Malcie rozpocząć się dwudniowe spotkanie ministrów państw OBWE, jednym z jego tematów ma być zwiększenie wsparcia dla Ukrainy. Co ciekawe, na spotkaniu tym ma być obecny szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Towarzyszyć miała mu rzeczniczka MSZ, jedna z twarzy kremlowskiej propagandy Maria Zacharowa. W ostatniej chwili jednak Malta powiedziała jej "niet". Cofnięto jej wizę. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Ukraińskie i rosyjskie media donoszą o intensyfikacji działań wojskowych w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, wskazując na możliwą ofensywę Rosji w regionie. W akcji może wziąć udział nawet 50 tys. żołnierzy, wskazują nieoficjalne szacunki. – Byłoby to domknięcie planu, ostatnie starcie przed spodziewanymi negocjacjami – uważa gen. Roman Polko.
- Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson oświadczył, że obecny Kongres nie przyjmie w najbliższych tygodniach nowego pakietu środków na wsparcie Ukrainy, który zaproponowała administracja Joe Bidena. Johnson poinformował, że poczeka na zaprzysiężenie Donalda Trumpa i jego instrukcje.
- Nie mniej niż 48 tysięcy Rosjan biorących udział w wojnie przeciwko Ukrainie zaginęło bez wieści. Taką liczbę podała podczas okrągłego stołu w Dumie Państwowej zastępczyni ministra obrony Rosji, Anna Cywilewa. Prywatnie, kuzynka rosyjskiego dyktatora Władimira Putina.
- Doradcy Donalda Trumpa, zarówno publicznie, jak i prywatnie, przedstawiają propozycje zakończenia wojny na Ukrainie, które zakładają oddanie dużych części tego kraju Rosji na "nieokreślony czas" - donosi Reuters. Ukraina nie zostanie także przyjęta do NATO.
Ukraińska delegacja spotkała się w środę z wysokimi rangą przedstawicielami prezydenta elekta Donalda Trumpa - podaje Reuters. Jak dodaje agencj, "Ukraina szuka wsparcia od nadchodzącej ekipy w wojnie o odparcie rosyjskich najeźdźców".
Ukraińskiej delegacji miał przewodniczyć Andrij Jermak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Grupa spotkała się w Waszyngtonie z wybranym przez Trumpa na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Mike'iem Waltzem i jego wysłannikiem na Ukrainę Keithem Kelloggiem, podało źródło agencji Reuters.
Szczegółowa tematyka prowadzonych rozmów nie jest znana.
Niemiecki rząd chce wzmocnić niemiecki przemysł zbrojeniowy i przygotować go na nowe wyzwania, jakie niesie ze sobą wojna w Ukrainie. Przyjęta w środę przez rząd nowa strategia dotycząca przemysłu bezpieczeństwa i obrony zastąpiła dokument z 2020 roku.
Żołnierze 48. oddzielnego batalionu szturmowego im. Nomana Czelebidżychana wyparli siły rosyjskie ze wsi Nowy Komar w obwodzie donieckim - informuje portal Ukraińska Pravda, opierając się na dane projektu DeepState. Rosjanie zostali wzięci do niewoli przez Ukraińców.
"Coraz więcej dowodów wskazuje na osobiste zaangażowanie prezydenta Rosji Władimira Putina i innych wysokich rangą urzędników Kremla w przymusową deportację i 'reedukację' ukraińskich dzieci w Rosji" - czytamy w najnowszym raporcie Instytutu Studiów nad Wojną.
"Departament Stanu USA i Laboratorium Badań Humanitarnych Uniwersytetu Yale'a opublikowały 3 grudnia raport, w którym stwierdzono, że Putin sprawuje główną kontrolę nad rosyjskim programem deportacji i jest głównym decydentem w tej sprawie" - podaje ISW.
Ustąpienie rządu Francji z powodu przyjętego w środę wotum nieufności utrudnia zapowiadane przez Paryż zwiększenie wsparcia dla Ukrainy - ocenia agencja Reutera, powołując się na wypowiedzi ministra obrony Sebastiena Lecornu z ostatnich tygodni.
Jak przypomina Reuters, Francja zakończyła w listopadzie br. szkolenie około 2 tysięcy żołnierzy ukraińskich. Dostarczyła Ukrainie amunicję wykorzystując fundusze z zamrożonych aktywów rosyjskich. Zamierzała też przekazać Ukrainie myśliwce Mirage; według Reutera miało to nastąpić w pierwszym kwartale 2025 roku.
Jednak w październiku br. Lecornu przyznał, że wartość pomocy dla Kijowa w 2024 roku nie osiągnie maksymalnej kwoty przewidzianej w dwustronnej umowie, czyli 3 mld euro, natomiast przekroczy 2 mld euro.
W rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" na początku grudnia Lecornu potwierdził, że upadek rządu Michela Barniera będzie miał wpływ na wsparcie dla Ukrainy. "Znaczna część wsparcia to przekazanie z zasobów armii francuskiej starego wyposażenia, które jest zastępowane nowym. Jeśli spowolnimy zamówienia nowego sprzętu, to będziemy mieli wolniejsze dostawy dla Ukrainy" – powiedział wówczas.
Wyjaśnił też, że nieprzyjęcie projektu budżetu na 2025 rok (proponowanego przez Barniera) i zastosowanie w jego miejsce budżetu z 2024 roku oznacza, że wydatki obronne nie osiągną kwoty 50 mld euro. Armia nie otrzyma około 3,3 mld euro.
Trzy zamieszkane obszary zostały zaatakowane przez drony Sił Zbrojnych Ukrainy. Wstępnie nie było ofiar - poinformował gubernator obwodu biełogrodzkiego w Rosji Wiaczesław Gładkow.
Do ataków miało dojść w Szebekino, Politotdelsky i Gruzskoje. Doszło tam do uszkodzeń samochodów i szyb w oknach budynków.
"Jak podało północnokoreańskie radio państwowe, KRLD ratyfikowała kompleksową umowę o partnerstwie strategicznym z Rosją" - informuje rosyjska państwowa agencja Tass.
Aktualna mapa alarmów lotniczych w Ukrainie.
"Przedstawiciel Rosji przy ONZ uśmiechnął się, gdy doradca OP Ukrainy mówił o morderstwach popełnionych przez Federację Rosyjską" - relacjonuje portal Ukraina Center.
Żołnierze z 48. Samodzielnego Batalionu Szturmowego im. Nomana Czelebidżychana wyparli siły rosyjskie ze wsi Nowy Komar w obwodzie donieckim - informuje kanał DeepState na Telegramie.
Rosja rozpoczęła kolejny atak przy pomocy dronów kamikadze. Alerty ogłoszono na razie w czterech obwodach: charkowskim, połtawskim, sumskim i czernihowskim.
Obecny rząd Gruzji "popycha kraj w oczywistą zależność od Rosji"; Ukraina przygotowuje odpowiedź prawną w postaci sankcji i współpracuje z partnerami w określonych obszarach - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na Telegramie.
Szef państwa dodał, że "to po prostu haniebne", co gruziński rząd robi teraz przeciwko własnemu narodowi.
- Kiedy Moskwa chwali ten rząd w Gruzji, wyraźnie widać, dla kogo oni teraz pracują w Tbilisi i dla kogo tłumią te protesty. Na pewno nie dla Gruzji - oświadczył Zełenski.
Ławrow jest co prawda objęty sankcjami UE, ale - jako ministrowi spraw zagranicznych - nie zakazano mu wjazdu do państw Unii Europejskiej. Jego rzeczniczka ma jednak zakaz podróży do UE. Aby przylecieć na Radę Ministerialną OBWE, potrzebowała specjalnego zezwolenia.
Jego przyznaniu sprzeciwiły się trzy państwa - relacjonuje "Times of Malta". Dziennik powołując się na swoje źródła zaznaczył, że były to Litwa, Łotwa i Estonia.
Podczas spotkania na Malcie ministrowie mają dyskutować m.in. o przyszłości OBWE, zwiększeniu wsparcia dla Ukrainy i roli organizacji w architekturze bezpieczeństwa europejskiego.
Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ leci na spotkanie ministrów OBWE na Maltę. To pierwsza jego wizyta w kraju należącym do UE od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Ławrowowi miała towarzyszyć rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Ale nie będzie. Władze Malty cofnęły jej wizę - informuje dziennik "Times of Malta".
Witamy w następnej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co działo się wcześniej, można prześledzić TUTAJ.