Wojna w Ukrainie. Zacięte walki na wschodzie trwają. Kadyrow znów przyłapany na kłamstwie [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Zacięte walki na wschodzie trwają. Kadyrow znów przyłapany na kłamstwie [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Zacięte walki na wschodzie trwają. Kadyrow znów przyłapny na kłamstwie
Wojna w Ukrainie. Zacięte walki na wschodzie trwają. Kadyrow znów przyłapny na kłamstwie
Źródło zdjęć: © Getty Images, PAP
Violetta BaranRadosław Opas
02.06.2022 22:15, aktualizacja: 03.06.2022 22:27

Trwa 100. dzień rosyjskiej inwazji. Ramzan Kadyrow już trzy dni temu powiadomił na Telegramie, że "zakończyła się totalna zaczystka Siewierodoniecka", której mieli dokonać czeczeńscy żołnierze we współpracy z milicją tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i "innymi rosyjskimi strukturami siłowymi". W piątek gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że to kłamstwo. "Trwają zacięte walki" - dodał. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie piątkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

- Obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa, wyrażane z powodu wniosku Szwecji i Finlandii o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim są oparte na uzasadnionych podstawach - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątek podczas rozmowy telefonicznej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Oba kraje powinny jasno powiedzieć, że przestały wspierać terroryzm, zniosły nałożone na Turcję sankcje i są gotowe, by okazać sojuszniczą solidarność - brzmiały skierowane do Stoltenberga słowa Erdogana, przytoczone w oświadczeniu biura prasowego tureckiego prezydenta.

Alarmy przeciwbombowe w całej Ukrainie. 

Przyznał jednak, że chce zwiększyć wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. 

- Nie powinniśmy poniżać Rosji po to, aby w dniu, w którym ustaną walki, można było zbudować dalsze relacje kanałami dyplomatycznymi - powiedział Macron.  

Nie powinniśmy poniżać Rosji - oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Agencja AFP zauważa, że takie podejście może być negatywnie odebrane w krajach Europy Wschodniej. 

- Ukraińskie siły odbiły z rąk rosyjskiej armii 20 proc. zajętego przez nią terytorium miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. 

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji w Ukrainie. 

- Równo 100 dni temu wszyscy z nas obudzili się w innej rzeczywistości. W 2014 roku Rosja przyszła do nas z jednym słowem. To słowo to wojna. 24 lutego Rosja dodała do tego słowa jeszcze jedno, tworząc wyrażenie "pełnowymiarowa wojna - powiedział Zełenski. 

- Są trzy słowa, za które walczymy: pokój, zwycięstwo, Ukraina - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do narodu w piątek, w 100. dzień inwazji Rosji na jego kraj. 

W Donbasie wojsko ukraińskie odparło dziewięć ataków Rosjan. 

"Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji” - napisał na swoim profilu na twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. 


Powstanie funduszu specjalnego dla Bundeswehry kanclerz Olaf Scholz (SPD) ogłosił 27 lutego – trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Eksperci są zgodni, że Bundeswehra od lat boryka się z poważnymi niedoborami sprzętu. Wiąże się to również z faktem, że w ciągu ostatnich 20 lat była bardziej nastawiona na misje zagraniczne, niż na obronę narodową i w ramach sojuszu” – przypomina RND. 

Głosami koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej Unii CDU/CSU Bundestag uchwalił w piątek większością głosów nowelizację Ustawy Zasadniczej. Pozwoli to na utworzenie specjalnego funduszu dla Bundeswehry na zakup uzbrojenia i wyposażenia – informuje w piątek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). 

Putin nie widzi zagrożenia możliwością kryzysu żywnościowego z powodu wojny w Ukranie. W wywiadzie dla rosyjskiej telewizji stwierdził, że w tym roku Rosja wyeksportuje 37 mln ton zboża, w kolejnym może zwiększć eksport do 50 mln ton.

Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom podpisał z amerykańską firmą Westinghouse umowę na dostawę paliwa jądrowego do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych - podaje w piątek agencja Interfax-Ukraina.

"W związku z odstąpieniem od zakupów rosyjskiego paliwa jądrowego Enerhoatom porozumiał się ze swoim strategicznym partnerem - firmą Westinghouse - w sprawie zwiększenia wielkości dostawy amerykańskiego paliwa jądrowego do wszystkich elektrowni atomowych Ukrainy" - przekazał ukraiński koncern agencji.

"Władimir Putin popełnił historyczny i fundamentalny błąd (…), jest izolowany" – oświadczył w piątek prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiej prasy regionalnej. Nie wykluczył wyjazdu do Kijowa w najbliższym czasie.


"Minęło sto dni, od kiedy (Władimir) Putin rozpoczął swoją barbarzyńską napaść na Ukrainę i w tym czasie udręki Ukraińcy zdobyli podziw świata swoją odwagą i godnością pod ostrzałem, jak również nieustępliwym i niedającym się pokonać oporem. Wiele razy bohaterskie ukraińskie siły zbrojne pokonywały przeciwności i odpierały potęgę rosyjskiej armii, wygrywając bitwę o Kijów i pokonując najeźdźcę u wrót stolicy" - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo. Zapewnił, że wsparcie jakiego jego kraj udziela Ukrainie,  nie osłabnie, dopóki Ukraińcy nie zaznają pokoju i wolności, na które ich bohaterstwo zasługuje.


USA chcą, by Ukraina była demokratyczna i niepodległa oraz miała środki, by się bronić przed agresją - zapewnił sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu w związku z 100 dniami wojny na Ukrainie. Jak dodał, Stany Zjednoczone nie chcą przedłużać konfliktu, ale wyraził przekonanie, że Ukraina wyjdzie z niej zwycięsko. "Tak jak powiedział prezydent Biden, nasz cel jest prosty: Stany Zjednoczone chcą widzieć demokratyczną, niepodległą, suwerenną i zasobną Ukrainę ze środkami, by odstraszyć i bronić się przed dalszą agresją" - napisał Blinen w oświadczeniu, opublikowanym przez Departament Stanu.

Putin zaznaczył też, że Rosja jest gotowa zapewnić niezakłócony eksport ukraińskiego zboża przez kontrolowane przez nią porty. - Zapewnimy pokojowe przejście, zagwarantujemy bezpieczeństwo podejść do tych portów, zapewnimy wejście obcych statków i ich ruch wzdłuż Morza Azowskiego i Morza Czarnego w dowolnym kierunku - zapewnił.

Jednocześnie dodał, że Rosja nie postawi "żadnych warunków”.

Putin stwierdził też, "że wiele statków utknęło w ukraińskich portach”. Według niego jest ich kilkadziesiąt. "Są po prostu trzymane w zamknięciu, a przy okazji, załogi nadal są tam przetrzymywane jako zakładnicy” - dodał.


Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także