RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Trwa seria pożarów w Rosji. Duży ogień w Kursku [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 72. dzień rosyjskiej inwazji. Do sieci trafiły nagrania oraz zdjęcia, na których widać duży pożar w Kursku. To kolejny z serii pożarów, które od tygodni mają miejsce w Rosji. Pentagon negocjuje zakup nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy - podaje agencja prasowa Ukrinform. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zwrócił się do amerykańskich producentów broni o umożliwienie zakupu nowych systemów uzbrojenia w celu wsparcia ukraińskiej armii. Wpłynęło już około trzystu propozycji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Do sieci trafiły nagrania, na których widać duży ogień w Kursku
Do sieci trafiły nagrania, na których widać duży ogień w Kursku
Źródło zdjęć: © Twitter
Rafał MrowickiVioletta Baran

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Jeśli żolnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal dalsze rozmowy staną się niemożliwe - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

Do sieci trafiły nagrania oraz zdjęcia z dużego pożaru w Kursku.

Zastępca sekretarza obrony poinformował też, że równolegle podpisywane są umowy na dostawy istniejących systemów uzbrojenia na Ukrainę. Podpisano kontrakt na produkcję i wysyłkę dronów bojowych Switchblade na Ukrainę na kwotę 17,8 mln USD - przypomina Ukrinform.


Trwają zamówienia na zakup dodatkowych systemów Stinger i powiązanych komponentów. Umowa ma wejść w życie pod koniec maja. Ponadto realizowane są dostawy nowych partii systemów przeciwpancernych Javelin.

"Podczas gdy pracujemy nad złagodzeniem ograniczeń łańcucha dostaw, przyspieszeniem linii produkcyjnych i uruchomieniem nowych kontraktów, poprosiliśmy również producentów o wprowadzenie opcji dla nowych systemów, które mogą spełnić cele strategiczne" - powiedział rzecznik Pentagonu cytowany przez Ukrinform.

Departament Obrony USA zwrócił się do amerykańskich producentów broni o udostępnienie opcji zakupu nowych systemów uzbrojenia w celu wsparcia Sił Zbrojnych i wpłynęło już około trzystu propozycji. 


Poinformował o tym w piątek zastępca sekretarza obrony USA ds. zamówień i zaopatrzenia William Laplante - podaje korespondent Ukrinformu.

Pentagon negocjuje zakup nowych systemów uzbrojenia dla Ukrainy - podaje agencja Ukrinform.

W niedzielę i poniedziałek w Berlinie planowanych jest ponad 50 manifestacji i wydarzeń upamiętniających kapitulację Niemiec 77 lat temu.


"Po raz kolejny nasza policja staje przed wyzwaniem" - powiedziała w kontekście obchodów cytowana przez "Bild" senator ds. wewnętrznych Berlina Iris Spranger. Dodała, że "jest to sytuacja pełna wyzwań". Podkreśliła, że "nie wolno dać ani milimetra miejsca na poparcie wojny napastniczej (na Ukrainie)".


Politycy z niepokojem oczekują niedzieli i poniedziałku. "Możemy mieć tylko nadzieję, że to nie 'Nocne wilki', parady samochodów (z poparciem dla Rosji - PAP) i inni putiniści będą kształtować krajobraz miasta 8 i 9 maja, ale rosyjscy, ukraińscy i białoruscy przeciwnicy wojny i obrońcy praw człowieka, którzy również zarejestrowali demonstracje" - powiedział "Bildowi" berliński polityk partii CDU Stefan Evers. "Tak czy inaczej, 8 maja CDU Berlin pokaże swoje barwy przeciwko wojnie" - dodał.

Do stolicy Niemiec przyjechało na razie "osiemnastu budzących postrach motocyklistów" - informuje "Bild". Według informacji gazety w poniedziałek, kiedy planowane jest złożenie wieńca pod pomnikiem żołnierzy radzieckich, ma tam być 150 motocykli i aut.

Do Berlina przyjechały pierwsze "Nocne Wilki" - pisze w piątek dziennik "Bild". Członkowie nacjonalistycznego klubu są uważani za gang motocyklowy Putina. Chcą wziąć udział w obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

Morawiecki ocenił, że kolejne groźby Kremla, dotyczące użycia broni jądrowej, ponownego ataku na Kijów, włączenia się do wojny Białorusi pokazują tylko słabość Rosji, która liczyła na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, ale się przeliczyła. Uzupełnił, że należy jednak zdawać sobie sprawę z rosyjskiej brutalności oraz doktryny wojskowej i w związku z tym "liczyć się ze wszystkimi możliwościami".

Morawiecki przypomniał, że odpierająca rosyjską inwazję Ukraina podkreśla znaczenie pomocy militarnej. Na pytanie o polski udział w pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy premier zaznaczył, że do tej pory Polska przekazała Ukrainie broń o wartości 1,6-1,7 mld dolarów.


"Otrzymali od nas wiele rodzajów broni. Udzieliliśmy hojnej i szerokiej pomocy biorąc pod uwagę jak wiele rodzajów uzbrojenia dostarczamy na Ukrainę, od czołgów po różnego rodzaju pociski przeciwlotnicze" - wyliczył Morawiecki.

Rosja to kraj totalitarny, o nacjonalistycznym, imperialnym nastawieniu, który dopuszcza się ludobójstwa na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Euronews wyemitowanym w piątek. - Po czymś takim nie może być powrotu do normalnych relacji z Rosją - podkreślił.

Część dużych miast Ukrainy ogłosiła wydłużoną godzinę policyjną obowiązującą 9 maja przez cały dzień, m.in. w obawie przed możliwymi atakami wojsk rosyjskich. Taką godzinę policyjną zapowiedziały władze Iwano-Frankowsk, Zaporoża i Odessy. W Kijowie takich środków ostrożności nie będzie, ale policja prowadzić będzie na ulicach wzmożone patrole. Ministerstwo obrony Ukrainy informowało wcześniej, że oczekuje prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź nasilenia ostrzałów w związku z 9 maja.

- Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin. Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych. - Zwracam się do każdego mieszkańca Ukrainy: nie lekceważcie sygnałów alarmów przeciwlotniczych - powiedział Jenin, cytowany przez serwis Ukraińska Prawda. 

MSW Ukrainy oświadczyło w piątek, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom. 

- Kolejne groźby Rosji, dotyczące użycia broni jądrowej, ponownego ataku na Kijów, włączenia się Białorusi do wojny, pokazują tylko słabość Rosji, która liczyła na szybkie zwycięstwo na Ukrainie, ale się przeliczyła - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla stacji Euronews. -  Wierzę, że nie dojdzie do tego, że wojna rozleje się na kolejne kraje - zaznaczył Morawiecki. - Wierzę, że (Rosja) zastanowi się dwa i trzy razy przed podjęciem dalszych agresywnych kroków, ale nikt nie wie jak rozwinie się sytuacja, ponieważ tak naprawdę wszystko rozgrywa się w głowach przywódców Kremla - mówił.  

- Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie - PAP) jest tak bardzo ważna  - stwierdził premier Morawiecki.

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów - więcej niż oczekiwano.