Wojna w Ukrainie. Chcą uratować bohaterów Mariupola. "Rosja nie zgadza się na żadną propozycję"
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Chcą uratować bohaterów Mariupola. "Rosja nie zgadza się na żadną propozycję"

Kombinat Azowstal w Mariupolu, gdzie obronią się ostatni ukraińscy obrońcy miasta
Kombinat Azowstal w Mariupolu, gdzie obronią się ostatni ukraińscy obrońcy miasta
Źródło zdjęć: © PAP
Sylwia BagińskaWojciech Rodak
10.05.2022 00:22, aktualizacja: 11.05.2022 00:32

Trwa 76. dzień inwazji w Ukrainie. - Używamy wszelkich możliwych narzędzi dyplomatycznych, aby zorganizować dla nich ratunek dla obrońców Mariupola, ale Rosja nie zgodziła się jeszcze na żadną z wielu proponowanych opcji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Natomiast były najemnik z grupy Wagnera powiedział w wywiadzie dla Reutersa, że "skala ukraińskiego oporu całkowicie zaskoczyła rosyjskie wojska". - Spodziewali się, że będą mieli do czynienia z milicjami niczym w Syrii, a tymczasem zetknęli się z poważnym, dobrze wyszkolonym przeciwnikiem - ocenił. Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie zostali wyparci z czterech kolejnych miejscowości w obwodzie charkowskim.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Do amerykańskiego Senatu wpłynął we wtorek projekt rezolucji, uznającej Rosję za sponsora terroryzmu - przekazał "Forbes". Współautorami dokumentu są Demokrata Richard Blumenthal i Republikanin Lindsey Graham.

Sejmowa komisja poparła pilny projekt ustawy dotyczący utworzenia systemu teleinformatycznego, ułatwiającego kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami. Projekt da możliwość uruchomienia w przyszłości tego systemu dla Polaków - przekazał na komisji sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Rosyjscy okupanci systematycznie torturują ludzi na okupowanych terytoriach - przekazał Kanał 24. W regionie Chersonia poszli dalej i zaczęli publikować w sieci filmy swoich ofiar. 

Strona ukraińska przekazała, że w okolicach Izyuma trafiona została rosysjka artyleria. 

Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku w programie "Newsroom" Wirtualnej  Polski skomentował mowę ciała Władimira Putina podczas obchodów z  okazji Dnia Zwycięstwa w Rosji, a także wcześniejsze opieranie dłoni na  stole przez kilka minut na spotkaniu z Siergiejem Szojgu. Gość WP  potwierdził, że tego typu zachowania rosyjskiego przywódcy widoczne już  były kilka razy. - Jeżeli obserwujmy mowę ciała w tych aspektach, które  można sprawdzić, czyli niespójność, nieregularność, powtarzalność jakichś rzeczy, które nie są oznakami zdrowotności, to coś jest na rzeczy - dodał ekspert ds. wizerunku. 

Charles Michel z UE, Oleksiy Reznikov (minister obrony Ukrainy) i Denys Shmygal (premier Ukrainy)

Na pierwszym półfinalne 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 niemal zupełnie pominięto temat wojny w Ukrainie.  

Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły pięć wrogich celów w ciągu jednego dnia - przekazała agencja Ukrinform. 

W Białym Domu oświadczenie Putina podczas parady 9 maja nazwano kłamstwami i absurdem - podaje Kanał 24.

Siły okupanta nadal szturmują Azowstal.

"Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi, historia XX wieku brzmi dla nich jak makabryczna bajka. Wydaje się niemożliwe, że Hitler czy Stalin mogliby powrócić w naszych czasach. Jednak złudzenie, że historia nie może się powtórzyć, zostało obnażone 24 lutego tego roku. To, co niewyobrażalne, stało się faktem, gdy pociski spadły na Kijów, Charków i inne miasta suwerennego, demokratycznego państwa w sercu Europy" - przekazał polski premier.

Nie wystarczy wspierać Ukrainę w walce, lecz trzeba wykorzenić ideologię, która stoi za rosyjską napaścią, bo jest ona równie niebezpieczna jak nazizm i komunizm - przekazał na łamach środowego wydania "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.

Timur Miroshnychenko, ukraiński głos Eurowizji komentuje pierwszy półfinał konkursu piosenki ze schronu bombowego w Kijowie. 

Rosjanie torturują ludzi w regionie Chersonia i pokazują wideo w mediach społecznościowych.

Wideo z Azowstalu. 

Prezes ukraińskiego operatora sieci gazowej GTS Serhij Makohon powiedział we wtorek agencji Reutera, że Rosjanie zaczęli przejmować część gazu płynącego przez Ukrainę do Europy i kierować ją do tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także