Rosja planuje zimową ofensywę. Produkcja na masową skalę [ZAPIS RELACJI]
Sobota to 1039. dzień wojny w Ukrainie. Moskwa szykuje zimową ofensywę. Jak przekazuje Ukraińska Prawda, powołując się na analizy Instytutu Studiów na Wojną, Rosja aktywnie opracowuje zaawansowane technologicznie drony-wabiki podobne do Shahed, które są wykorzystywane do niszczenia ukraińskich systemów obrony powietrznej. Do końca 2024 roku planują wyprodukować w zakładach w Jełabudze do 10 tys. takich wabików, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dronów uderzeniowych. Niedaleko fabryki w Tatarstanie Rosjanie wybudowali stację kolejową z bezpośrednim połączeniem z Chinami. Według ukraińskiego wywiadu, na który powołuje się CNN, ma ona służyć do sprowadzania komponentów potrzebnych do produkcji dronów. Rosyjskie ataki z użyciem dronów będą wymierzone w ciągu zimy w ukraińską infrastrukturę krytyczną. Zapis relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Wołodymyr Zełenski zareagował na groźby ze strony premiera Słowacji Roberta Fico. "Wygląda na to, że Putin wydał Fico rozkaz otwarcia drugiego frontu energetycznego przeciwko Ukrainie" - napisał ukraiński prezydent. Potem zwrócił się wprost do Fico.
- Specjalne Siły Operacyjne Ukrainy opublikowały kolejną część dziennika zabitego północnokoreańskiego żołnierza. "Zdradziłem własną partię, która mi zaufała" - pisze.
- Dmitrij Pieskow poinformował, że na początku stycznia nie są planowane żadne kontakty dotyczące Ukrainy. Skomentował także propozycję ze strony Słowacji.
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Najnowsze informacje z wojny w Ukrainie w kolejnej części relacji na żywo Wirtualnej Polski.
Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, 66,8 proc. badanych uważa, że Ukraina ma zbyt małe wsparcie Zachodu, aby odzyskać utracone tereny. Najbardziej w tej kwestii podzieleni są zwolennicy obozu rządzącego.
Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie: "Czy uważa Pan/Pani, że wsparcie Zachodu, w tym Unii Europejskiej, jest wystarczające, aby Ukraina mogła odzyskać utracone tereny?".
Alerty obowiązujące obecnie w Ukrainie.
Zełenski zapowiada, że wkrótce zostaną podjęte "ważne decyzje personalne".
"Dekrety zostaną wkrótce ogłoszone" - napisał Zełenski na Telegramie.
Łukaszenka ułaskawił 20 kolejnych więźniów politycznych skazanych za "ekstremizm" - przekazało biuro prasowe prezydenta Białorusi.
Spośród ułaskawionych 14 cierpi na przewlekłe choroby, a 10 ma dzieci.
W 2024 roku drony wyprodukowane na Ukrainie stanowiły ponad 96% wszystkich bezzałogowców wykorzystywanych przez Siły Obronne Ukrainy.
"W 2024 roku Ukraina znacząco rozwinęła własny kompleks obronno-przemysłowy. Znacząco rozwinął się przemysł dronów w naszym kraju, który w tym roku osiągnął niespotykaną dotąd skalę produkcji" - napisał ukraiński minister obrony.
Premier Mołdawii Dorin Recean potępił decyzję Gazpromu o wstrzymaniu dostaw gazu do separatystycznego Naddniestrza na wschodzie Mołdawii. Jego zdaniem mieszkańcy tego prorosyjskiego regionu nie będą mieli prądu ani ogrzewania.
Rosyjski koncern Gazprom oznajmił wcześniej sobotę, że zawiesi eksport gazu do Mołdawii od godz. 06:00 czasu polskiego 1 stycznia 2025 r. z powodu niezapłaconych przez ten kraj należności. Gazprom twierdzi, że w tej sytuacji ma prawo podjąć dowolną decyzję, w tym rozwiązać umowę o dostawach do Mołdawii.
Strona mołdawska twierdzi, że nie ma długów wobec Gazpromu.
Recean w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku zarzucił władzom Rosji, że wykorzystują energię jako broń polityczną. Zapowiedział też, że Mołdawia przeanalizuje teraz opcje prawne, w tym międzynarodowy arbitraż.
Przywódca Rosji Władimir Putin zadzwonił w sobotę do prezydenta Kazachstanu Kasyma-Żomarta Tokajewa i złożył mu kondolencje w związku ze środową katastrofą azerskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu – podała agencja Reutera, powołując się na służby prasowe Kremla.
Kreml powiadomił, że obaj liderzy ustalili, iż pozostaną w stałym kontakcie w związku ze śledztwem dotyczącym katastrofy.
Samolot, który leciał ze stolicy Azerbejdżanu Baku do stolicy Czeczenii Groznego, rozbił się w okolicach miasta Aktau nad Morzem Kaspijskim. Zginęło co najmniej 38 osób.
Osiem osób zostało rannych w rosyjskim ataku na Biłozerkę w obwodzie chersońskim.
Wśród ofiar jest 16-letni chłopak i 15-letnia dziewczyna.
Były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk wezwał Niemcy do zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego zdaniem przyszła rządowa koalicja w RFN powinna przeznaczyć na ten cel "co najmniej 80 miliardów euro w ciągu najbliższych czterech lat, czyli 20 miliardów euro rocznie".
Suma ta byłaby "opłacalną inwestycją również dla bezpieczeństwa Niemiec" - podkreślił Melnyk w wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke. Niemcy wysłałyby również sygnał swej siły prezydentowi elektowi USA Donaldowi Trumpowi, Europejczykom, "a przede wszystkim Putinowi".
- Oczekuję, że nowy rząd federalny umocuje pomoc wojskową dla Ukrainy w umowie koalicyjnej na stabilnych podstawach - powiedział Melnyk.
Według propagandysty Sołowjowa - Finlandia, Warszawa, kraje bałtyckie, Mołdawia, a nawet Alaska powinny zostać "zwrócone Imperium Rosyjskiemu".
Telegram zaczął blokować rosyjskie kanały propagandowe w Unii Europejskiej. Takie działania zauważyli już użytkownicy z Łotwy, Niemiec, Litwy, Holandii, Francji, Polski, Belgii, Szwajcarii, Grecji, Czech i Włoch.
Ukraina otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu (LNG) przez terminal w Grecji – poinformował brytyjski dziennik "Financial Times". Informację potwierdził szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
"To coś więcej niż tylko dostawa - to strategiczny krok. Pomimo rosyjskich prób zniszczenia naszego systemu energetycznego podczas wojny, odnieśliśmy kolejne zwycięstwo na froncie energetycznym" – napisał Jermak w sobotę w serwisie X.
Ładunek ok. 100 mln metrów sześciennych gazu przybył w piątek z USA do greckiego terminalu Rewitussa w czasie wzmożonych ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Był skierowany do Grecji w związku z niebezpieczną sytuacją na Morzu Czarnym. Gaz trafi na Ukrainę przez sieć gazociągową UE.
"Rosja musi udzielić wyjaśnień i zaprzestać szerzenia dezinformacji. Zdjęcia i filmy wyraźnie pokazują uszkodzenia kadłuba samolotu, w tym przebicia i wgniecenia, które zdecydowanie wskazują na uderzenie pocisku obrony powietrznej" – napisał w serwisie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
Prezydent zapewnił o wsparciu Kijowa dla Baku i zapowiedział "intensyfikację kontaktów dwustronnych w najbliższej przyszłości".
Przywódca Rosji Władimir Putin przeprosił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem za "tragiczny incydent" z udziałem azerskiego samolotu, który rozbił się w środę w Kazachstanie.
Putin przeprosił Alijewa, jako że wypadek miał miejsce w rosyjskiej przestrzeni powietrznej – cytuje rosyjskiego przywódcę agencja Reutera.
Wołodymyr Zełenski przypomniał, że udział Słowacji w ukraińskim imporcie energii elektrycznej wynosi ok. 19 proc. Według niego "krótkowzroczna polityka Ficy już pozbawiła Słowaków rekompensaty za utratę tranzytu rosyjskiego gazu", a teraz premier Słowacji ryzykuje stratę kolejnych 200 mln dolarów, które Ukraina płaci za import energii elektrycznej.
"Dzięki bohaterskim wysiłkom naszych pracowników sektora energetycznego i ratującej życie współpracy z UE, USA, Wielką Brytanią, Norwegią, Japonią i innymi partnerami udało nam się zapobiec blackoutowi w Ukrainie. A teraz Fico wciąga Słowację w rosyjskie próby spowodowania większego cierpienia Ukraińcom" - pisze Zełenski.
Siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły w czwartek atak na skład dronów w obwodzie orłowskim w zachodniej Rosji – poinformował w sobotę sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w Telegramie.
W wyniku ataku zniszczono "magazyn do przechowywania, konserwacji i naprawy dronów kamikadze Shahed".
Według oświadczenia operacja "znacznie zmniejszyła potencjał wroga do przeprowadzania nalotów za pomocą bezzałogowych statków powietrznych przeciwko cywilnej infrastrukturze Ukrainy".
"Wygląda na to, że Putin wydał Fico rozkaz otwarcia drugiego frontu energetycznego przeciwko Ukrainie kosztem interesów narodu słowackiego. Groźby Fico, że odetnie Ukrainie awaryjne zasilanie tej zimy, podczas gdy Rosja atakuje nasze elektrownie i sieć energetyczną, można wytłumaczyć tylko tym" - napisał Wołodymyr Zełenski na kanale X.
Specjalne Siły Operacyjne Ukrainy opublikowały kolejną część dziennika zabitego północnokoreańskiego żołnierza. "Zdradziłem własną partię, która mi zaufała" - pisze.