"Spełzło na niczym". USA kategorycznie odmawia Putinowi [RELACJA NA ŻYWO]
12.02.2024 | aktual.: 13.02.2024 22:12
Wtorek to 720. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sugestia prezydenta Rosji Władimira Putina dotycząca zawieszenia broni na Ukrainie w celu zamrożenia wojny została odrzucona przez Stany Zjednoczone. Sensacyjne informacje podała agencja Reutera, która powołuje się na trzy rosyjskie źródła znające przebieg rozmów. Propozycja miała zostać przesłana przez pośredników. "Kontakty z Amerykanami spełzły na niczym" - przyznał jeden z informatorów agencji. Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Badacze Kijowskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Ekspertyz Sądowych potwierdzili informację, że podczas ataku na Kijów, do którego doszło 7 lutego, Rosjanie użyli rakiety Cyrkon. To najnowszy hipersoniczny pocisk, który trafił na uzbrojenie rosyjskiej armii na początku ubiegłego roku. Z badań jego szczątków wynika jednak, że nie jest on najlepszej jakości.
- Śledząc ostatnie doniesienia mediów, trudno oprzeć się wrażeniu, że wojna z Rosją - która zaatakuje kraje nadbałtyckie i/lub Polskę - jest już w zasadzie przesądzona. I że zacznie się lada moment - nie w "odległej" perspektywie dekady, ale za 2-3 lata. Czyli właściwie "jutro". Śpieszę "ugasić ten pożar" - pisze dziennikarz Marcin Ogdowski.
- Tradycyjną amunicję mogą wkrótce na linii frontu zastąpić produkowane masowo w Ukrainie drony bojowe. Co więcej, są one w stanie działać nie tylko na linii frontu, ale także w Rosji. Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow zapowiedział, że ukraińskie firmy wyprodukują w tym roku tysiące dronów, które będą mogły dotrzeć do Moskwy i Sankt Petersburga.
- Jak informuje ukraiński kanał DeepState, Rosjanie w okupowanym obwodzie donieckim stworzyli 30-km linię obronną składająca się z blisko dwóch tysięcy wagonów. "Carski pociąg" ma zatrzymać nacierających na rosyjskie pozycje Ukraińców.
Dziękujemy za dzisiaj. Dalszą relację z wojny w Ukrainie możesz śledzić TU.
Czołowy doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Keith Kellogg powiedział we wtorek, że będzie nalegał na przekształcenie NATO w "sojusz wielopoziomowy", jeśli Trump ponownie zostanie prezydentem USA. Jak zaznacza Reuters, idea ta ma celu pozbawienie niektórych państw członkowskich ochrony przed atakiem.
Keith Kellogg to emerytowany generał i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego byłego wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a i jedna z głównych postaci w zespole doradców Trumpa, gdy ten urzędował w Białym Domu.
W wywiadzie dla agencji Reuters Kellogg powiedział, że ma opracowaną koncepcję, zgodnie z którą członek NATO nie przeznaczający 2 proc. swojego produktu krajowego brutto na obronność zostałby pozbawiony ochrony Sojuszu, która wynika z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego.
Ukraińskie drony w akcji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował generała broni Jewhena Mojsiuka specjalnym komisarzem ds. realizacji międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa.
- Generał broni Jewgienij Mojsiuk został mianowany specjalnym komisarzem, który zajmie się realizacją międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i rozwojem Sił Obronnych - powiedział prezydent Ukrainy.
Zniszczenie rosyjskiego składu amunicji w rejonie Kremiennej
Według DeepState Rosjanie przecięli główną drogę w Awdijiwce, co uniemożliwia ucieczke na zachód.
Pożar w Anapie nie został w dalszym ciągu opanowany.
64 proc. Niemców uważa, nie wierzy, że Ukraina może jeszcze wygrać wojnę - wynika z sondażu Forsa, przeprowadzonego dla niemieckich telewizji RTL i n-tv.
Kolejny wątek z wywiadu gen. Syrskiego dla ZDF. - Wszystko zależy od poziomu wsparcia i skuteczności naszych działań. Mamy dość wytrzymałości i hartu ducha. Brakuje nam wsparcia, amunicji i sprzętu - stwierdził ukraiński dowódca.
Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia udzielił wywiadu BBC. Rosyjski dyplomata zaprzeczył m.in., że to Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie. "Podziękowania dla Stephena Sackura za pokazanie Nebenzi, miejsca w szeregu. Tak właśnie przeprowadza się wywiady" - skomentował Anton Heraszczenko.
Aktualizacja sytuacji w Awdijiwce:
Estoński wywiad: Więcej wojsk Rosji na granicy; Kreml chce konfrontacji z Zachodem
Rosja planuje militarnie zdominować region Morza Bałtyckiego, czego częścią będzie stopniowe zwiększanie liczby wojsk na granicy z Estonią. Kreml planuje też kontynuację wojny przeciw Ukrainie i konfrontację z Zachodem - wynika z opublikowanego we wtorek rocznego raportu estońskiego wywiadu zagranicznego.
Premier Denys Szmyhal i szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin dokonali dziś inspekcji postępu budowy fortyfikacji i barier inżynieryjnych w obwodzie donieckim - informuje we wtorek agencja Ukrinform.
- Od ubiegłego roku trwają intensywne prace. Obecnie na całej linii frontu zbudowano setki kilometrów nowych fortyfikacji. A tempo budowy stale rośnie - powiedział Szmyhal.
"W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych niestety wśród ludności cywilnej są ranni i martwi. Zniszczeniu i uszkodzeniu uległy wieżowce i budynki prywatne, a także obiekty infrastruktury krytycznej" - podają ukraińskie Siły Zbrojne w opublikowanym we wtorek wieczorem komunikacie.
"Awdijiwka. Sytuacja uległa dużemu pogorszeniu od wczoraj. Według wstępnych informacji ostatnia droga utwardzana do południowego i wschodniego odcinka worka została przecięta przez siły rosyjskie w regionie stacji paliw Azs Dnk" - pisze w serwisie X Artur Micek.
- Ukraina przeszła od działań ofensywnych do prowadzenia operacji obronnej - przyznał gen. Syrski w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF.
Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorkowy wieczór, że nowo mianowany Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Syrski i szef Ministerstwa Obrony Rustem Umerow wizytowali najtrudniejsze odcinki frontu.
Sugestia prezydenta Rosji Władimira Putina dotycząca zawieszenia broni na Ukrainie w celu zamrożenia wojny została odrzucona przez Stany Zjednoczone po kontaktach między pośrednikami, poinformowały agencję Reuters trzy rosyjskie źródła znające przebieg rozmów - czytamy.
Putin mówił o tym w wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem.
Źródło amerykańskie zaprzeczyło, że doszło do jakiegokolwiek oficjalnego kontaktu i stwierdziło, że Waszyngton nie będzie angażował się w rozmowy, które nie dotyczyłyby Ukrainy.
Putin wspominał o tym także za pośrednictwem pośredników - w tym arabskich partnerów Moskwy na Bliskim Wschodzie i innych. Rosyjski dyktator wysyłał tym samym do Waszyngtonu sygnał, że jest gotowy rozważyć zawieszenie broni na Ukrainie - podają rosyjskie źródła, na które powołuje się Reuters.
Putin proponował zamrożenie konfliktu na obecnym poziomie i nie chciał oddać żadnego terytorium Ukrainy kontrolowanego przez Rosję, ale miał oferować to, co "niektórzy na Kremlu uważali za najlepszą drogę do pewnego rodzaju pokoju" - czytamy.
"Kontakty z Amerykanami spełzły na niczym" - powiedziało agencji Reuters wysokiej rangi źródło rosyjskie, posiadające wiedzę na temat rozmów prowadzonych na przełomie 2023 i 2024 roku, pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sytuacji.
Drugie rosyjskie źródło posiadające wiedzę o kontaktach powiedziało Reutersowi, że Amerykanie powiedzieli Moskwie, za pośrednictwem pośredników, że nie będą omawiać ewentualnego zawieszenia broni bez udziału Ukrainy, w związku z czym kontakty zakończyły się fiaskiem.
Kreml, Biały Dom, Departament Stanu USA i CIA odmówiły komentarza.
Pożar w Anapie nad Morzem Czarnym
Pilny apel Bidena. Wzywa do sprzeciwienia się "tyranom"
Amerykański prezydent wezwał Izbę Reprezentantów do przyjęcia ustawy o Ukrainie i sprzeciwia się "tyranom". - Wzywam Izbę do pilnego zajęcia się tą sprawą - powiedział we wtorek Joe Biden.