Ukraina prosiła o to od miesięcy. Pentagon ma dać zielone światło [NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Ukraina prosiła o to od miesięcy. Pentagon ma dać zielone światło [NA ŻYWO]

Ukraina prosiła o to od miesięcy. Pentagon ma dać zielone światło
Ukraina prosiła o to od miesięcy. Pentagon ma dać zielone światło
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Sergei Bobylev / TASS / Forum
Violetta BaranMaciej Szefer
12.12.2022 22:18, aktualizacja: 13.12.2022 22:06

Wojna w Ukrainie. Wtorek to 293. dzień rosyjskiej inwazji. Administracja prezydenta Joe Bidena finalizuje plan wysłania systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Ukrainy - informuje CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników. Plan ten może zostać ogłoszony już w tym tygodniu. Ukraina prosiła o te systemy od miesięcy, ale wyzwania logistyczne związane z ich dostarczeniem i obsługą - jak przypomina CNN - są ogromne. -Pomimo tych przeszkód, to co dzieje się w Ukrainie skłoniło administrację do podjęcia decyzji - twierdzą rozmówcy CNN. - Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder. Dodał jednocześnie, że ministerstwo obrony USA przygląda się "szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, którym mogłoby wspomóc Ukrainę w wojnie z Rosją". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie wtorkowej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja jest dostępna TUTAJ.

Bransoletki z ostatniej partii stali z Azowstalu z Mariupola zostały sprzedane. Zgromadzono w ten sposób ok. 94 mln hrywien.Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup dziewięciu dronów dla pierwszej na świecie floty dronów morskich, które będą chronić Ukrainę przed wrogimi rakietami - poinformował Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej.

Ryder zaznaczył, że dotychczas przekazane przez USA i inne państwa systemy obrony powietrznej, m.in. NASAMS i Hawk, są używane przez Ukrainę z "wielkim skutkiem". - Bez wchodzenia w liczby, mogę powiedzieć, że byli w stanie w wielu przypadkach przechwycić i zniszczyć rosyjskie rakiety i drony - dodał. 

- Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - stwierdził rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder, pytany o doniesienia CNN.

Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO będzie tematem obrad w węgierskim parlamencie podczas wiosennej sesji, która rozpocznie się 20 lutego - poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Gulyas nie sprecyzował jednak, kiedy dokładnie parlament będzie głosował nad akcesją dwóch krajów nordyckich do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak potwierdził, że koalicja rządząca Fidesz-KDNP będzie głosowała za wnioskiem.

W ciągu pierwszych 12 dni grudnia na Ukrainie wzrosła prawie o 100 proc.  liczba pożarów związanych ze złym działaniem pieców i systemów grzewczych. W szczególności w Kijowie coraz częściej dochodzi do pożarów związanych z używaniem butli gazowych i generatorów prądu - alarmuje ukraińska Państwowa Służba Ratownicza. 

Nowozelandzka premier Jacinda Ardern zapowiedziała kolejny, wart 1,94 mln dolarów, pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ukraina "nie może stać się bramą wiodącą do bardziej spolaryzowanego i niebezpiecznego świata dla następnych pokoleń" - powiedziała Ardern zwracając się do Zełenskiego. Wojna Rosji z Ukrainą "nie jest wojną zapomnianą" - dodała premier. 

- Gospodarka i infrastruktura mogą zostać odbudowane (...). Nie można odbudować zniszczonej natury, tak jak nie można odzyskać straconych ludzkich istnień - powiedział prezydent Ukrainy, który był drugim w historii Nowej Zelandii zagranicznym przywódcą występującym w tamtejszym parlamencie. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wygłosił online przemówienie w parlamencie Nowej Zelandii, poprosił władze tego kraju o pomoc w zapewnieniu Ukrainie bezpieczeństwa ekologicznego podczas odbudowy po wojnie z Rosją. 

Pierwsze damy Francji i Ukrainy, Brigitte Macron i Ołena Zełenska, spotkały się we wtorek w Paryżu z ukraińskimi dziećmi i ich rodzicami. W spotkaniu uczestniczył też minister edukacji Pap Ndiaye; we Francji kształci się około 20 tys. ukraińskich dzieci, w tym ponad 2 tys. w Nicei, ponad 1700 w Wersalu i około 500 w Paryżu. 

Obraz
© PAP

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że ogromne rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę zamieniły "cały kraj w linię frontu”. - Nie ma znaczenia, czy jesteś żołnierzem, czy jesteś cywilem. I tak jesteś atakowany. Tak właśnie się czujemy - stwierdził w rozmowie z zachodnimi dziennikarzami.

Seria eksplozji w Nikopolu. Jak poinformował szef administracji obwodu nikopolskiego Jewhen Jewtuszenko, wybuchły miny przy linii brzegowej Dniepru. "Na pytanie, o liczbę ofiar i kto dokładnie dostał się na pole minowe - żołnierze odpowiedzieli, że mieszkańcy miasta nie zostali ranni, ale raki będą zadowolone" - poinformował Jewtuszenko. Przypomnijmy, że Nikopol to miasto położone na brzegu Dniepru. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Enerhodar i Zaporoska Elektrownia Jądrowa. 

"Ukraina wyzwoliła do tej pory ok. 54 proc. terytorium zajętego przez Rosję od 24 lutego 2022 r. Rosja kontroluje obecnie około 18 proc. terytorium uznawanego na arenie międzynarodowej za obszar Ukrainy, w tym regiony Donbasu i Krymu, które są pod kontrolą Rosji od 2014 roku" - informuje ukraiński resort obrony.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zasugerował, że rosyjskie wojska mogą podjąć próbę wznowienia zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeciwko Ukrainie w styczniu-lutym 2023 roku. -  To znaczy nie mówię, że na pewno tak się stanie. Ale biorąc pod uwagę mobilizację, zapowiadany przez nich pobór, szkolenie nowych poborowych i przemieszczanie ich ciężkiej broni po kraju - wyraźnie mają nadzieję, że będą w stanie przebić się przez naszą obronę i posuwać się w głąb Ukrainy - stwierdził. 

Francuskie firmy podpisały już z Ukrainą umowy o wartości około 100 mln euro na dostawę m.in. 150 kilometrów torów, a także pływających mostów i nasion. 

Francja zamierza odegrać decydującą rolę w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych - zapowiedział we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire po podpisaniu kilku umów przez francuskie firmy ze stroną ukraińską na marginesie konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim” w Paryżu. 

- Z radością mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy w naszych przedsiębiorstwach produkcję pocisków zarówno kalibru 152 mm, jak i 122 mm - poinformował  sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. -  To, co robią nasi producenci broni, spowoduje kłopoty dla tych faszystów, którzy najechali naszą ziemię - dodał. 



Oprócz prowadzenia operacji specjalnych na Ukrainie, Magowan pochwalił komandosów za ich rolę w pomocy w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych. "Obok szerszej obrony, byliśmy mocno zaangażowani w szkolenie setek ukraińskich wojskowych przez całe to lato. Planujemy również szkolenie ukraińskich komandosów" - napisał Magowan. 

Jak wskazuje dziennik "The Times", który informuje we wtorek o publikacji w "Globe and Laurel", brytyjskie ministerstwo obrony wcześniej potwierdzało obecność komandosów chroniących personel ambasady, przy czym uważano, że rozmieszczono do około 30 osób, ale po raz pierwszy wojsko przyznało, że brytyjskie siły brały udział w operacjach specjalnych podczas pobytu na Ukrainie.

"W styczniu tego roku grupa 45. Komanda została wysłana w krótkim czasie z ciemności zimy w północnej Norwegii w celu ewakuacji brytyjskiej ambasady w Kijowie do Polski. Następnie w kwietniu wrócili, aby ponownie ustanowić misję dyplomatyczną, zapewniając ochronę krytycznemu personelowi. Podczas obu faz komandosi wspierali inne dyskretne operacje w ogromnie wrażliwym środowisku i przy wysokim poziomie ryzyka politycznego i wojskowego" - napisał Magowan, który dowódcą Royal Marines był od czerwca 2016 roku do stycznia 2018 roku i ponownie od kwietnia 2021 roku do 25 listopada tego roku. 

Źródło: pravda.com.ua, Unian, Ukrinform, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także