Zełenski mówi o planie pokojowym. "Seria rozmów" [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 886. dzień rosyjskiej inwazji. - Do listopada opracujemy plan pokojowy, poprzedzony serią rozmów z różnymi krajami na temat integralności terytorialnej naszego państwa - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK. - Cierpliwość, wsparcie i presja dyplomatyczna to trzy czynniki sprawiedliwego zakończenia wojny (z Rosją - przyp. red.) - stwierdził. Dodał, że konieczne jest zachowanie jedności w ukraińskiej sprawie przez USA i kraje europejskie. - Pokaże to Moskwie, że nie ma szans - ocenił. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- W niedzielę rano wybuchł pożar magazynu paliw na terenie obwodu kurskego, położonego w europejskiej części Rosji. Rosjanie twierdzą, że to wynik ataków ukraińskich dronów.
- Rosja zaczęła używać nowych, tanio produkowanych dronów. Próbuje nimi identyfikować obronę przeciwlotniczą i filmować wszelkie zniszczenia po swoich atakach. W pięciu ostatnich atakach Rosjanie użyli dwóch nowych typów dronów.
- Po niemal roku walk na naddnieprzańskich bagniskach Ukraińcy wycofali żołnierzy z przyczółka pod Krynkami. Do dziś nie wiadomo, jakie długoterminowe cele przyświecały dowództwu podczas tej operacji. W lipcu skończyła się ona porażką i dużymi stratami.
Podczas parady z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji nie było widać statków, które miały zostać zniszczone przez Ukrainę - podaje BBC.
W niedzielę rosyjskie wojska zrzuciły materiały wybuchowe z drona na jedną z dzielnic Chersonia. Ranne zostały dwie osoby - 42-letnia kobieta i 26-letni mężczyzna - podaje Ukraińska Prawda. Poszkodowanym udzielana jest pomoc medyczna.
Letnia ofensywa Rosji nie powiodła się - ocenia "The Telegraph". Wiosną tego roku Rosja rozpoczęła największą ofensywę od początku wojny, jednak w ciągu dwóch miesięcy nie udało się osiągnąć najbardziej ambitnych celów, w tym m.in. nie doszło do żadnego większego rosyjskiego przełomu.
- Zwykli Ukraińcy nie chcą być wrzuceni do piekielnej maszynki do mielenia mięsa z powodu ambicji USA - stwierdził jeden z czołowych propagandystów Kremla Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez rosyjską agencję TASS.
- Nikt nie chce zostać wrzucony do piekielnej maszynki do mielenia mięsa tylko dlatego, że jakiś starzec, który postradał zmysły jest gotów poświęcić tysiące istnień ludzkich - mówił o Joe Bidenie wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.
Dziewięciu więźniów, którzy podpisali kontrakty z rosyjskim Ministerstwem Obrony, uciekło z poligonu w obwodzie biełgorodzkim - donosi Sirena. Niektórzy z uciekinierów odsiadywali wyroki za morderstwo.
Rosja zaatakowała w Nikopolu w obwodzie dniepropetrowskim - podaje Ukraińska Prawda. Ośmiu cywilów zostało rannych, w tym dwoje dzieci - dziewczynki w wieku 1 i 10 lat.
Dwóm osobom została udzielona pomoc na miejscu. Sześć kolejnych zostało przewiezionych do szpitali.
Tylko w tym tygodniu Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy około 700 kierowanych bomb i użyli do ataków ponad 100 dronów Shahed - podsumowuje Biełsat. "Nasi ludzie codziennie cierpią z powodu rosyjskiego terroru" - przekazuje ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
F-16 już za kilka tygodni będą w Ukrainie - podaje Nexta. Tam wzmocnią obronę przeciwlotniczą.
Ukraińska samodzielna brygada prezydencka wysadziła "motoligę". Zabito kilku żołnierzy rosyjskich oraz zniszczono skład amunicji.
Ukraińskie władze publikują nagranie z uniwersytetu w centrum Chersonia po ataku Rosjan.
- Wróg zaatakował nocą budynek jednej z uczelni w centrum miasta, w wyniku czego wybuchł pożar. Nikt nie został ranny - przekazał szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
Nexta opublikowała nagranie. Widać na nim moment zniszczenia rosyjskich pojazdów wojskowych w obwodzie donieckim w Ukrainie.
Rosja zmieniła taktykę na Morzu Czarnym i Azowskim - potwierdza rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy Dmytro Pletenczuk. Teraz okupanci trzymają tam wyłącznie łodzie podwodne, które trudniej znaleźć i zniszczyć.
Według rzecznika w tym regionie pozostało już tylko jedno miejsce postoju rosyjskich statków - port w Noworosyjsku.
Brytyjski resort obrony powiadomił w niedzielę o dwóch nowych postępowaniach w sprawie korupcji, wszczętych w Rosji wobec przedstawicieli tamtejszego sektora zbrojeniowego. Korupcja w rosyjskiej zbrojeniówce to norma, ale nasiliły się prześladowania osób pozbawionych ochrony politycznej - zauważyło ministerstwo.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano o aresztowaniu w związku z zarzutem korupcji Andrieja Biełkowa, szefa Wojskowego Przedsiębiorstwa Budowlanego, podlegającego resortowi obrony Rosji
Poprzedni minister obrony Siergiej Szojgu chwalił tę firmę za rzekomy "nadzwyczajny system audytu". Brytyjski wywiad ocenił, że ta firma była prawdopodobnie wykorzystywana w schematach korupcyjnych, na których wzbogacali się rosyjscy urzędnicy.
W tzw. Ługańskiej Republice Ludowej rosyjscy okupanci nielegalnie przejęli 514 lokali mieszkalnych osób ewakuowanych z regionu.
"Około 514 lokali mieszkalnych zostało przejętych w tzw. ŁRL od osób ewakuowanych poza okupowane terytorium. Są to obiekty, które podlegają procedurze "nacjonalizacji" - napisał Artem Lysohord, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej
Po niemal roku walk na naddnieprzańskich bagniskach Ukraińcy wycofali żołnierzy z przyczółka pod Krynkami. Do dziś nie wiadomo, jakie długoterminowe cele przyświecały dowództwu podczas tej operacji. W lipcu skończyła się ona porażką i dużymi stratami.
Przed wojną Krynki były sporym osiedlem typu miejskiego. Tak na wschodzie określa się wsie przypominające układem polskie osiedla domków jednorodzinnych. Dziś to tylko morze ruin u ujścia Konki do Dniepru.
Ostatni mieszkańcy zostali ewakuowani w czerwcu 2023 roku, kiedy Rosjanie wysadzili tamę w Kachowce. To wówczas Ukraińcy zaczęli przeprowadzać pierwsze wypady rozpoznawczo-dywersyjne, mające rozproszyć rosyjskie siły przed planowaną letnią kontrofensywą.
Wojska Federacji Rosyjskiej przeprowadziły dwa ataki rakietowe na Charków - poinformował szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej Oleg Sinegubow na Telegramie. "Trwa ustalanie rodzaju rakiet" - dodał we wpisie. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Siły Rosji zaatakowały w sobotę obiekty infrastruktury w 11 obwodach Ukrainy, używając różnych rodzajów broni, w tym moździerzy, czołgów, artylerii, wyrzutni rakietowych, bezzałogowych statków powietrznych, systemów obrony powietrznej i samolotów taktycznych.
W sumie tylko w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie zaatakowały 145 obiektów infrastruktury.
Do ataku na rosyjski magazyn ropy przyznały się Siły Zbrojne Ukrainy. "Udany wynik dobrze skoordynowanej pracy Sił Obronnych Ukrainy: trafiono w kolejny strategiczny cel rosyjskich okupantów, w skład ropy w obwodzie kurskim w Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według ukraińskiego wywiadu na terenie, na którym znajdował się obiekt, zadziałał najpierw rosyjski system obrony powietrznej. Później słychać było potężne eksplozje i wybuchł pożar.
Do listopada opracujemy plan pokojowy, poprzedzony serią rozmów z różnymi krajami na temat integralności terytorialnej naszego państwa - ujawnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.
- Cierpliwość, wsparcie i presja dyplomatyczna to trzy czynniki sprawiedliwego zakończenia wojny (z Rosją) - powiedział Zełenski podczas rozmowy zarejestrowanej 26 lipca w pałacu prezydenckim w Kijowie. - Jeśli USA i kraje europejskie utrzymają jedność, będzie to (przejaw) dodatkowej presji. Pokaże to Moskwie, że nie ma szans - dodał.
W Mali miał zginąć jeden z dowódców Grupy Wagnera. Anton Elizarow dowodził wagnerowcami podczas walk o Sołedar. Rebelianci z Mali twierdzą, że ciągu dwóch dni walk zabili i zranili kilkudziesięciu najemników grupy Wagnera. Malijska armia poinformowała w oświadczeniu, że po jej stronie dwóch żołnierzy zginęło