Pękła kolejna granica. Ogromne straty Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie trwa. Sobota to 864. dzień rosyjskiej inwazji. Resort obrony Ukrainy poinformował, że od początku konfliktu obrońcy zniszczyli już ponad 20 tys. pojazdów należących do armii Putina. "Osiągnięto nowy kamień milowy. Będziemy to robić aż do zwycięstwa Ukrainy!" - czytamy w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- - Stanowiska Rosji i Ukrainy w sprawie zakończenia wojny są od siebie bardzo dalekie - stwierdził w piątek po południu premier Węgier Viktor Orban na konferencji prasowej po spotkaniu z dyktatorem Rosji Władimirem Putinem.
- Ukraina w ostatnich tygodniach intensywnie atakuje Krym i przyznają to sami Rosjanie. Eksperci wskazują, że Ukraina wciela nową taktykę. Dzięki amerykańskim rakietom dalekiego zasięgu ATACMS niszczy rosyjską obronę przeciwpowietrzną, chcąc stworzyć bezpieczne korytarze powietrzne dla samolotów F-16.
- Specjaliści z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zwracają uwagę, że Władimir Putin odrzuca wszelkie możliwości negocjacyjne i już otwarcie domaga się faktycznej kapitulacji Ukrainy. Twierdzi, że wszystkie ukraińskie instytucje rządzące są nielegalne.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Kijów przekazał żołnierzom 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej Wojsk Lądowych 1000 dronów FPV - poinformował burmistrz miasta Witalij Kliczko. "Kupiliśmy je za pieniądze przeznaczone dla wojska z budżetu miasta. Całkowity koszt to 33,5 mln hrywien" - dodał Kliczko. Przypomniał, że wcześniej, wiosną, 20 pick-upów Toyoty Hilux zostało przekazanych żołnierzom 3. Brygady Szturmowej i natychmiast wysłanych na front.
Na południu Ukrainy siły obrony powietrznej zestrzeliły w ciągu dnia osiem rosyjskich dronów, w tym sześć dronów rozpoznawczych i dwa drony szturmowe Lancet.
Czternaście osób, w tym 6-letnie dziecko, zginęło w wyniku zderzenia cysterny z minibusem w obwodzie rówieńskim w północno-zachodniej Ukrainie – powiadomiła w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego kraju.
"Cysterna zderzyła się z minibusem. Zginęło 14 osób, w tym 6-letnie dziecko. Jedna kobieta przeżyła, a lekarze walczą o jej życie" – przekazano w komunikacie w sieciach społecznościowych.
Do wypadku doszło w pobliżu wsi Werchiw (pol. Wierzchów) na południe od Równego, w rejonie (powiecie) Ostroga. Minibus przewoził pasażerów na trasie Równe-Chmielnicki – wyjaśnił szef rówieńskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Kowal.
Na wieść o zdarzeniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kondolencje rodzinom i bliskim ofiar. "Wyrazy współczucia wszystkim rodzinom i bliskim. Badane są okoliczności tego zdarzenia, jak i dlaczego do tego doszło" - powiedział w wystąpieniu wideo.
Putin wezwał też do "nieodwracalnej" "demilitaryzacji" Ukrainy jako warunku wstępnego negocjacji. Oznacza to żądanie, by Ukraina zrezygnowała ze zdolności do przeciwstawiania się rosyjskiej agresji. Zdaniem ISW Putin niemal na pewno wykorzystałby kapitulację Ukrainy do osiągnięcia swojego drugiego celu, jakim jest obalenie demokratycznie wybranego rządu Ukrainy i zastąpienie go prorosyjskim rządem i systemem politycznym.
Według ISW ukraińskie operacje kontrofensywne, które wyzwalają operacyjnie istotne terytorium, pozostają najrozsądniejszym kierunkiem postępowania. Odrzucenie przez Putina idei jakiegokolwiek zawieszenia broni wskazuje, że jest on coraz bardziej pewny swojej oceny, że Rosja może dążyć do zwycięstwa, kontynuując powolne postępy na Ukrainie, trwając dłużej niż zachodnie wsparcie dla Ukrainy i wygrywając wojnę na wyniszczenie. Ufność Putina w zdolność Rosji do wygrania przedłużającej się wojny na wyniszczenie opiera się na ocenie, że Ukraina nie będzie w stanie przeprowadzić operacyjnie znaczących operacji kontrofensywnych.
Rosyjski opozycyjny portal Meduza poinformował 5 lipca, że przejął dokument Kremla nakazujący prokremlowskim i rosyjskim mediom państwowym nagłośnienie oświadczeń Putina z 4 lipca, w których obwiniał Zachód i Ukrainę o utrudnianie negocjacji pokojowych i przedstawiał Rosję jako chętnego, działającego w dobrej wierze negocjatora. Zaleca się, aby rosyjskie media państwowe przedstawiały żądania Putina dotyczące kapitulacji Ukrainy jako logiczne i realistyczne, a Ukrainę i Zachód jako niewiarygodne i zwodnicze. Oświadczenia Putina podczas wizyty Orbana i spotkań w trakcie szczytu SCO prawdopodobnie skomplikują widoczne trwające wysiłki Kremla, aby przekonać wybrane audytorium, że Rosja nadal jest zainteresowana negocjacjami - stwierdził ISW.
Władimir Putin wykorzystał spotkanie z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, by wyrazić sprzeciw wobec negocjacji o zawieszeniu broni i podkreślić dążenie do "ostatecznego" zakończenia wojny, którym byłoby zniszczenie ukraińskiej państwowości - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank ISW.
Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizowali wypowiedzi Putina, które padły zarówno podczas wizyty Orbana, jak i w trakcie konferencji prasowej podczas rozmów w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO). Stwierdzili, że istnieje rażąca sprzeczność między usiłowaniami obarczenia Zachodu i Ukrainy odpowiedzialnością za (nieistniejące) negocjacje, a jawnym odrzuceniem przez Putina jakiegokolwiek porozumienia o zawieszeniu broni.
Analitycy podkreślili, że zdaniem Putina ewentualne porozumienie między Rosją a Ukrainą nie powinno skutkować zawieszeniem broni, ponieważ pozwoliłoby to Ukrainie przegrupować się i dozbroić, a Rosja zamiast tego opowiada się za "całkowitym" i "ostatecznym" zakończeniem konfliktu. Putin, co konsekwentnie pokazują jego wypowiedzi i żądania, chce zniszczenia ukraińskiej państwowości i tożsamości. Żąda zarówno oddania znacznej części terytorium i ludności Ukrainy pod okupację rosyjską, jak i kapitulacji wojsk ukraińskich.
Podczas wspólnej z Orbanem konferencji prasowej wezwał do całkowitego wycofania się Ukrainy z "Donbasu i Noworosji" jako warunku zakończenia wojny. Jednak - podkreślił ISW - granice wyimaginowanej "Noworosji" są niejasne, a Putin i Kreml rutynowo wskazywali, że mają na celu podbój terytorialny wykraczający poza granice czterech nielegalnie zaanektowanych obwodów.
- Pracujemy nad nową strategią dla naszego państwa na morzu - ukraińską strategią morską. Wkrótce strategia ta zostanie zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego - obecnie trwa finalizacja jej punktów. Doskonale rozumiemy, że wojna zmieniła układ sił w całym naszym regionie Morza Czarnego, a flota rosyjska już nigdy nie zdominuje tego obszaru wodnego. Konsolidujemy nasze interesy, uwzględniamy nowe możliwości technologiczne Ukrainy i nowe relacje z partnerami. Ukraina zawsze będzie państwem zdolnym do ochrony własnych interesów na morzu, arterii transportowych oraz interesów naszych sojuszników i partnerów - stwierdził w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podczas ostrzału rejonu Nikopola (obwód dniepropietrowski) uszkodzona została infrastruktura cywilna, jedna osoba zginęła.
Biały Dom pracuje nad zorganizowaniem spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podczas lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie - poinformowała administracja Bidena.
"W tym tygodniu znacząco wzmocniliśmy już naszą obronę powietrzną, a przyszły tydzień będzie czasem kontynuacji tych działań. Każdego dnia wraz z naszym zespołem szczegółowo pracujemy z naszymi partnerami nad odpowiednimi umowami - zarówno w ramach koalicji obrony powietrznej i F-16, jak i dwustronnie, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. Przygotowujemy to, czego potrzebuje Ukraina i nasze wspólne bezpieczeństwo z naszymi partnerami" - poinformował na swoim profilu na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Chińscy wojskowi przylecieli na Białoruś na wspólne ćwiczenia antyterrorystyczne , które mają potrwać od 8 do 19 lipca - informuje Biełoruski Hajun na swoim kanale na Telegramie.
Chiński samolot wylądował w sobotę na lotnisku wojskowym "Baranowicze". Wspólne szkolenie ma "pozwolić na wymianę doświadczeń i harmonizację działań białoruskich i chińskich jednostek".
"Należy zauważyć, że za pierwszy udany element tego ćwiczenia można uznać opanowanie języka angielskiego przez obsługę 61. Bazy Lotnictwa Myśliwskiego w celu zrozumienia "chińskiego angielskiego" podczas lądowanie samolotu, po tylu latach współpracy z Rosjanami" - zauważa Biełaruski Hajun.
Węgierski prezydent Viktor Orban zamierza w przyszłym tygodniu odbyć kilka spotkań "równie nieoczekiwanych", jak jego niedawne rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie - poinformował szwajcarski tygodnik "Die Weltwoche". Dziennikarz tego czasopisma przeprowadził z Orbanem wywiad tuż po jego rozmowie z Putinem.
Turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan zaproponował podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych na szczycie Organizacji Państw Turkijskich utworzenie "platformy pokojowej" w celu zakończenia wojny na Ukrainie.
Fidan ocenił, że obecne wysiłki zmierzające do zakończenia wojny "powinny być szerzej zakrojone" i bardziej opierać się na dyplomacji.
"Systemy rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Mistral i rakiety do nich zostały dostarczone na Ukrainę. W dalszym ciągu wspierajmy bojowników o wolność" – oznajmiło w oświadczeniu estońskie Ministerstwo Obrony.
Mistral to przeciwlotniczy system rakietowy przeznaczony do ataku na helikoptery i samoloty, opracowany we Francji. Ma zasięg do 6 km.
Mieszkańcy rumuńskich miejscowości przy granicy z Ukrainą w okręgu Tulcza otrzymali na telefony komunikaty ostrzegawcze w ramach systemu Ro-Alert - powiadomiły media w sobotę. Przyczyną były rosyjskie ataki w pobliżu granicy i ryzyko upadku szczątków rosyjskiego drona lub rakiety, zestrzelonych przez Ukraińców.
Rosjanie boją się kolejnego ataku na Most Krymski. Jak informuje na swoim kanale na Telegramie serwis Crimea Daily, zmieniono przepisy dla korzystających z tej przeprawy. Każde auto musi przejść kontrolę, podobnie jak przy przekraczaniu granicy. Kierowca ma do wyboru dwie opcje: skaner lub kontrolę ręczną. Kolejki do skanera trwają ok. godziny.
Podczas ręcznej kontroli przed mostem trzeba wyjąć bagaże, samemu zanieść je do pomieszczenia kontrolnego i załadować wszystko na taśmę. Samochód jest również sprawdzany w całości: schowek w desce rozdzielczej, schowek na koło zapasowe, siedzenia
W odległości ok. 10 km od mostu zaczyna działać system walki elektronicznej, zagłuszając GPS. W niektórych miejscach sygnał zanika lub podaje współrzędne z innej części świata.
W miejscowości Leningradzkaja w Kraju Krasnodarskim w Rosji, wciąż trwa dogaszanie magazynu z paliwem. W nocy obiekt ten został zaatakowany przez drona.
Liderka francuskiego skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen zapowiedziała w rozmowie z CNN, że premier z jej partii zabroni Ukrainie użycia dostarczonej przez Francję broni dalekiego zasięgu do atakowania celów wewnątrz Rosji.
"Wojna rosyjsko-ukraińska, oprócz ofiar śmiertelnych i straszliwych zniszczeń, stwarza zagrożenie ponownego podziału świata na bloki. W interesie Węgier leży utrzymanie otwartych, pokojowych i dynamicznych stosunków gospodarczych z krajami świata. Kraje należące do Organizacji Państw Turkijskich są dobrymi partnerami w naszych staraniach" - napisał premier Węgier Viktor Orban na swoim profilu na platformie X. Orban przebywa obecnie na szczycie tej organizacji w Azerbejdżanie. Węgry mają w niej status obserwatora.
Alert w Ukrainie rozszerzył się na obwód odeski.