Oczy wszystkich zwrócone na Krym. Tajemnicze barykady [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Oczy wszystkich zwrócone na Krym. Tajemnicze barykady [RELACJA NA ŻYWO]

 Oczy wszystkich zwrócone na Krym. Tajemnicze barykady
Oczy wszystkich zwrócone na Krym. Tajemnicze barykady
Źródło zdjęć: © Telegram | planet.com
Karina StrzelińskaWojciech Rodak
29.08.2023 21:13, aktualizacja: 30.08.2023 21:21

Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 553. dzień rosyjskiej inwazji. W sieci pojawiły się zdjęcia satelitarne wykonane przez serwis planet.com. Na fotografiach udokumentowano, że na południe od mostu Krymskiego Rosjanie instalują tajemnicze barykady. Ukraiński wywiad informował wcześniej, że Moskwa zatapia w tym miejscu promy. Najprawdopodobniej najeźdźcy próbują w ten sposób chronić strategiczny most przed kolejnym atakiem ukraińskich dronów morskich. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Jedni orzekli już jej "krach", innych rozczarowuje jej "mozolny charakter" i "kiepskie perspektywy", nieliczni, obstając na gruncie twardego realizmu, ani nie są zaskoczeni, ani nie tracą optymizmu co do dalszego przebiegu ukraińskiej kontrofensywy. Należę do grupy trzeciej - pisze Marcin Ogdowski.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

W hiszpańskim mieście Toledo, gdzie odbywa się w środę nieformalne spotkanie ministrów obrony państw UE, podpisana została umowa dotycząca utworzenia bazy wojskowej, w której szkoleni będą piloci myśliwców F-16, w tym Ukraińcy. Obiekt powstanie na terenie Rumunii. 

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.

Obraz
© alert.in.ua

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał w środę państwa członkowskie do zamawiania większych ilości amunicji dla Ukrainy, ponieważ dane pokazują, że UE daleko do marcowego celu, jakim było dostarczenie Kijowowi miliona pocisków artyleryjskich w ciągu 12 miesięcy. 

Obraz

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow stwierdził, że bawią go publikacje w zagranicznych mediach, które przepowiadają mu nieuchronną śmierć. Dodał, że zawdzięcza Putinowi życie.

"Skład z co najmniej dziesięcioma jednostkami Iskander-M przyjechał na stację kolejową Osipowicze w obwodzie mohylewskim z miejscowości Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim w Rosji" - poinformował Biełaruski Hajun na Telegramie.


W przytoczonym oficjalnym komunikacie powiadomiono, że systemy Iskander-M zostały już włączone do uzbrojenia białoruskiej armii, a "ten skład nie jest ostatnim, który przybędzie na Białoruś". Wojskowy występujący na nagraniu powiedział również, że zestawy są przystosowane do przenoszenia "specjalnej głowicy bojowej".

Na stację Osipowicze w obwodzie mohylewskim na wschodzie Białorusi przybył z Rosji skład kolejowy, przewożący co najmniej dziesięć jednostek zestawów rakietowych Iskander-M - powiadomił w środę niezależny kanał monitoringowy Biełaruski Hajun. 

We wtorek pochowano na cmentarzu na obrzeżach Petersburga szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Miejsce ceremonii do ostatniej chwili utrzymywane było w tajemnicy. Decyzję o tym miał podjąć Kreml. 

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.

Obraz
© alerts.in.ua

W jeden z supermarketów w Kijowie trafił rosyjski pocisk. W sieci opublikowano wideo, na którym udokumentowano zniszczenia.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell oświadczył w środę, że spodziewa się, iż rosyjska najemnicza Grupa Wagnera będzie nadal działać w Afryce pomimo śmierci jej przywódcy Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej w ubiegłym tygodniu.


- Jestem pewien, że szybko znajdą następcę zmarłego przywódcy Wagnera. Pozostaną operacyjni w Afryce, ponieważ jest to zbrojne skrzydło Rosji - powiedział Borrell reporterom po spotkaniu ministrów obrony państw UE w Toledo w środkowej Hiszpanii.

Obraz
© GETTY

Sekretarz RNBO powiedział też, że co dwa miesiące wdrażany jest nowy plan mobilizacji. Wojsko wnioskuje o przeprowadzenie odpowiednich procedur na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Nie ma potrzeby rekrutowania 300 tys. osób jednocześnie - stwierdził Daniłow.


- Coraz częściej ujawniane przypadki przekupstwa wśród komisarzy wojskowych nie wpłynęły na liczbę zmobilizowanych osób - zauważył wojskowy. 


Nawiązał także do dezinformacji szerzonej przez stronę rosyjską. - Rosja nieustannie głosi, że wcielamy do armii starców, niewidomych i głuchych. Niech sobie tak mówią - stwierdził i dodał, że jest wiele przypadków, w których żołnierz został ranny, stracił jakąś część ciała, a mimo to wraca na front. 

Mobilizacja ogłoszona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego 24 lutego ub.r. trwa nadal, a wojsko "mobilizuje tyle osób, ile potrzebuje" - powiedział w środę w wywiadzie dla portalu NV sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. 

Obraz
© PAP

"The Guardian" opublikował w sieci nagranie z nocnego ataku w Kijowie.  

Kirby oświadczył podczas briefingu prasowego online, że z informacji służb USA wynika, iż negocjacje między Moskwą i Pjongjangiem "aktywnie postępują", a Rosja ma zamiar kupić "znaczące ilości" wielu typów amunicji z KRL-D, przede wszystkim pocisków artyleryjskich. 


Według władz USA, po niedawnej wizycie szefa rosyjskiego resortu obrony Siergieja Szojgu w Pjongjangu, przywódcy Rosji i Korei Płn. Władimir Putin i Kim Dzong Un "wymienili listy obiecując zwiększenie współpracy dwustronnej", zaś Koreę Północną odwiedziła kolejna delegacja z Rosji na rozmowy o zakupie broni. Rosja ma być również zainteresowana pozyskaniem materiałów, głównie elektroniki, na potrzeby swojego przemysłu zbrojeniowego dotkniętego zachodnimi sankcjami. 

- Mamy informacje, że Rosja prowadzi negocjacje dotyczące zakupu różnych typów amunicji z Korei Północnej - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że Moskwa stara się też o import surowców dla swojego przemysłu zbrojeniowego. 

Obraz
© GETTY

- W nowym roku szkolnym, który rozpoczyna się na Ukrainie w piątek, ponad 1000 dzieci będzie uczyć się w specjalnie dostosowanych pomieszczeniach charkowskiego metra - poinformował w mediach społecznościowych Ihor Terechow, mer położonego na północnym wschodzie Ukrainy miasta.


Przez obwód charkowski przebiega linia frontu, część regionu jest okupowana przez wojska rosyjskie.


Od momentu rozpoczęcia brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie wraz z działaniami zbrojnymi na Morzu Czarnym, potwierdzono śmierć ponad 900 delfinów w tym akwenie, ale w rzeczywistości mogło zginąć znacznie więcej tych zwierząt - informuje mołdawski dziennik "Ziarul de Garda". 

Obraz
© FORUM

Aktywistka Olga Smirnova została skazana przez rosyjski sąd na sześć lat pozbawienia wolności za antywojenne wpisy w sieci.


Kobieta publikowała informacje o tym, że wojna zamienia w ruinę ukraińskie miasta, pisała o ofiarach ataków w Zaporożu, Charkowie i Kijowie. Donosiła o pożarach w elektrowni jądrowej w Zaporożu, a także o śmierci mieszkańców Mariupola podczas ataku Rosjan na miasto.


W Niżnym Nowogrodzie z okazji rozpoczęcia roku szkolnego pierwszoklasiści otrzymali mundury wojskowe - informuje agencja UNIAN.


"Wydali mundur wojskowy - dla wszystkich, nawet dziewcząt. Jest on o kilka rozmiarów za duży. Kazali w nim przyjść na akademię. Dzieci otrzymały go zamiast kokardek i odświętnych mundurków szkolnych" - skarżył się jeden z rodziców.

Obraz
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także