RELACJA ZAKOŃCZONA

Kryzys na granicy. Poseł Putina na granicy. Obrażał Polaków. Jest nagranie [NA ŻYWO]

Poseł Putina na granicy. Obrażał Polaków. Jest nagranie
Poseł Putina na granicy. Obrażał Polaków. Jest nagranie
Źródło zdjęć: © PAP, Twitter.com
Radosław OpasArkadiusz Jastrzębski

22.11.2021 | aktual.: 22.11.2021 23:58

Kryzys przy polsko-białoruskiej granicy trwa. Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek, że po jednej z prób nielegalnego wejścia na teren Polski 8-miesięczne dziecko migrantów trafiło do szpitala. Władze Niemiec przekazały, że nie akceptują propozycji Białorusi przyjęcia 2 tys. migrantów. Na polskiej granicy pojawił się poseł z Rosji, który obrażał Polaków.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Wszystko wskazuje na to, że noc na granicy będzie spokojna.

- Łukaszenka odstąpi od operacji na granicy, gdy migranci staną się dla niego większym problemem niż dla nas - powiedział w TVN24 były szef MSZ, europoseł PO Radosław Sikorski.

Według niego rozmowa z kanclerz Niemiec Angelą Merkel była dla białoruskiego dyktatora sukcesem, bo do te pory znajdował się on w międzynarodowej izolacji.

- Krytykowałem kanclerz Merkel za tę rozmowę dlatego, że to jest kolejne działanie kraju członkowskiego, wiadomo dość ważnego, ale ponad głową innego kraju członkowskiego w sprawach, które dotyczą całej grupy Schengen i całej Unii Europejskiej - mówił.

"Kanclerz Angela Merkel i Swiatłana Cichanouska wymieniły dziś poglądy na temat wewnętrznej sytuacji politycznej na Białorusi oraz trudnej sytuacji na  granicy między Białorusią a Unią Europejską" - poinformował wieczorem rzecznik rządu federalnego Steffen Seibert. Jak dodał, kanclerz w rozmowie z liderką białoruskiej opozycji podkreśliła "stałe wsparcie rządu niemieckiego dla białoruskiego ruchu demokratycznego". 


"Przywódcy polityczni Białorusi muszą zaprzestać represji wobec opozycji i niezależnych dziennikarzy, uwolnić więźniów i podjąć poważny dialog ze społeczeństwem, aby przezwyciężyć kryzys poprzez uczciwe i wolne nowe wybory" - głosi, przytaczany przez PAP, komunikat rzecznika rządu w Berlinie.

- Węgry są solidarne z Polską - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Węgier Tamas Menczer w telewizji M1, odnosząc się do wtorkowego szczytu szefów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. - Sytuacja zasadniczo jest niezmienna - mówił Menczer, dodając, że "w Brukseli nadal decydujące słowo mają politycy, którzy nie uważają migracji za problem, tylko za rozwiązanie wszystkich kłopotów Europy".

"Dociera do nas coraz więcej niepokojących sygnałów o zastraszaniu i szykanowaniu osób niosących pomoc na granicy. Przeszukiwanie samochodów i wstrzymywanie akcji pomocowych to ostatnio codzienność, a funkcjonariusze coraz częściej ukrywają swoją tożsamość" - napisali na Twitterze członkowie Grupy Granica.

- Stawiałem tezę od początku, że Łukaszenko odstąpi od operacji wtedy, gdy migranci staną się dla niego większym problemem niż dla nas - powiedział Radosław Sikorski w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i" w TVN24. - Natomiast dla niego niewątpliwie dla niego sukcesem jest to, że kanclerz Niemiec do niego zadzwoniła, bo do tej pory był w izolacji międzynarodowej jako ktoś, kto ukradł wybory prezydenckie, jako uzurpator - dodał polityk PO.

- W poniedziałek było spokojnie na lubelskim odcinku granicy polsko-białoruskiej, nie stwierdzono żadnych incydentów czy prób nielegalnego przekroczenia granicy - powiedział PAP w poniedziałek wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki. Polsko-białoruski odcinek granicy w woj. lubelskim przebiega wzdłuż Bugu i liczy 171 km. 

"Wzywamy UE do niezwłocznego rozważenia strategicznej odpowiedzi w celu zapobiegania wszelkim  próbom wykorzystania migracji w charakterze broni. Działania białoruskich władz, ewidentnie i systematycznie narażających życie osób w trudnej sytuacji, są nie do zaakceptowania" - napisał na Twitterze Marek Kuchciński, załączając oświadczenie przewodniczących parlamentarnych komisji spraw zagranicznych państw V4.


 "Wykorzystywanie ludzi w celu osiągania politycznych rezultatów w sposób oczywisty łamie podstawowe wartości europejskie i międzynarodowe normy. Działania białoruskich władz, ewidentnie i systematycznie narażających życie znajdujących się w trudnej sytuacji osób, są nie do  zaakceptowania" - podkreślili w oświadczeniu parlamentarzyści.  

Nowe zdjęcia z granicy opublikowali w mediach społecznościowych mundurowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej.

- Rosja na coś się przygotowuje. Na co? Tego jeszcze do końca nie  wiemy. Ale musimy zakładać najgorsze scenariusze - powiedział w wywiadzie dla "Wprost" premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że wojna hybrydowa "też ma swoje korzenie  w Moskwie". - Każdy powinien już dostrzec, że Putin w ramach swojej polityki  destabilizacji Europy gra na wielu fortepianach. Przecież eskalacja  konfliktów leży w interesie Rosji, ponieważ zwiększa zapotrzebowanie na surowce - stwierdził szef rządu.

Do 32 godzin wzrósł w poniedziałek wieczorem czas oczekiwania kierowców  ciężarówek na odprawę na przejściu granicznym z Białorusią w  Bobrownikach (Podlaskie) - podaje PAP, przypominając, że rano było to 27 godzin. 

- Mamy kolejną odsłonę tego kryzysu. Miejmy nadzieję, że już mniej  gwałtowną. Co noc dochodzi jednak do prób agresywnego przełamania naszej  granicy - stwierdził w telewizyjnym wywiadzie szef MSWiA Mariusz  Kamiński. 

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformowała Hanna Liubakova, niezależna białoruska dziennikarka. "To bardzo ważne - pokazuje, że stanowisko UE jest jednolite i skoordynowane" - skomentowała Liubakova.

-  Rząd potrzebował konfliktu, żeby pokazać jak to broni granicy. Nie trzeba było jej bronić, bo nikt jej nie atakował - powiedziała w TVN24 Janina Ochojska. - Instytucje powinny rozpocząć procedury, które dążą do przyznania lub nieprzyznania ochrony międzynarodowej - zaznaczyła.

Mołdawia potwierdziła, że otrzymała od Gazpromu ostrzeżenie o możliwym przerwaniu dostaw gazu. - Firma oczekuje pomocy finansowej od rządu Mołdawii - powiedział agencji TASS szef koncernu Mołdowagaz Wadim Czeban. 

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Białymstoku otrzymali prezent, który ma ułatwić pracę na granicy z Białorusią. Quada wartego ok. 80 tys. zł oraz kilka paczek gogli, ufundowali członkowie Polskiego Związku Zawodowym Rolników.

- Nie można powiedzieć, że ten kryzys został zażegnany. Mamy kolejną jego odsłonę, ale miejmy nadzieję, że mniej gwałtowną - powiedział w Polsat News szef MSWiA Mariusz Kamiński. 


- Rosyjski polityk na granicy to jest teatrzyk. Miało to pokazać wsparcie Rosji dla Białorusi.  Cała akcja nie mogłaby się odbyć bez pozwolenia  Rosji, ale Łukaszenko jest nieobliczalny i nie zawsze odgrywa taką rolę,  jaką chciałaby Rosja - komentował Kamiński. 


Dodał, że polscy funkcjonariusze nie dadzą się sprowokować Białorusinom. - Plan Łukaszenki wyraźnie mu się sypie. Nie spodziewał się naszej reakcji, myślał, że będziemy bezradni - stwierdził minister spraw wewnętrznych i administracji.


- Władze niemieckie wspierają Polskę w kryzysie na granicy - mówił Kamiński. - Krok po kroku Łukaszenka będzie musiał się cofnąć, a migranci wrócą do swoich domów - powiedział i dodał, że polskie władze są gotowe, aby część migrantów z ośrodków w Polsce wróciła do swoich krajów pochodzenia.

Rosyjski Gazprom w poniedziałek po południu poinformował Mołdawię, że wstrzyma jej dostawy gazu ziemnego w ciągu 48 godzin, o ile ta nie ureguluje  płatności, których termin mija 22 listopada. Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, gdyż  poprzedni wygasł we wrześniu - wyjaśnia PAP. Kontrakt przewiduje dostawy do Mołdawii 3 mld metrów sześc. rosyjskiego gazu rocznie.

"Minister Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie ze Swiatłaną Cichanouską, która podziękowała Polsce za wsparcie, jakie otrzymuje białoruskie społeczeństwo obywatelskie" - przekazały na Twitterze służby prasowe MSZ. Zaznaczono, że szef polskiej dyplomacji zapewnił o niezmiennej polityce wobec Białorusi.

Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za  prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości - mówił w  poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau w trakcie międzynarodowej  wideokonferencji nt. Białorusi, zorganizowanej przez kanclerza Austrii Alexandra Schallenberga. Jak poinformował w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina celem konferencji było "przedyskutowanie możliwych sposobów na zakończenie kryzysu  politycznego na Białorusi, doprowadzenie do rozpoczęcia dialogu między władzami a demokratyczną opozycją, a także powrót Białorusi na ścieżkę  demokratyzacji".

Nie widzisz naszej relacji? Kliknij TUTAJ.