RELACJA ZAKOŃCZONA

Była gwiazdą w Związku Sowieckim. Teraz pomaga Ukraińcom? [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 413. dzień rosyjskiej inwazji. Uwielbiana przez Rosjan piosenkarka i kompozytorka Ałła Pugaczowa może wkrótce mieć poważne kłopoty. Prokremlowski aktywista Witalij Borodin doniósł na nią do prokuratury. Gwiazda, która mieszka obecnie w Izraelu, ma bowiem finansować ukraińską armię. Co więcej, Borodin uważa, że ma ona związki z zachodnimi służbami specjalnymi. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Była gwiazdą w Związku Sowieckim. Teraz pomaga Ukraińcom?
Była gwiazdą w Związku Sowieckim. Teraz pomaga Ukraińcom?
Źródło zdjęć: © PAP | PAP
Violetta BaranDawid Siedzik

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Kończymy naszą dzisiejszą relację. Nowe wiadomości znajdziesz TUTAJ.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony zamieściło wstrząsające nagranie z walk. Widać na nim, jak kula przelatuje centymetry powyżej głowy żołnierza ukraińskiej 35. brygady piechoty morskiej. 



Z analizy dokumentów, które rzekomo wyciekły z Pentagonu, wynika, że w Ukrainie są żołnierze państw NATO: między innymi 50 żołnierzy brytyjskich sił specjalnych, 17 żołnierzy z Łotwy, 15 z Francji, 14 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Holandii. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Łotwy potwierdzili w środę, że ich personel wojskowy przebywa na Ukrainie. -  W ambasadzie USA w Ukrainie znajduje się mały kontyngent wojskowy USA - przyznał w wywiadzie dla Fox News  rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby. Zapewnił jednak, że nie walczą na froncie. Podobne oświadczenie wydało ministerstwo obrony w Rydze. - Żołnierze chronią naszą ambasadę i przewóz ładunków z Łotwy - oświadczono.

Rząd chce zająć się sprawą napływu ukraińskiego zboża do Polski i zastosować system dopłat oraz rekompensat dla rolników w naszym kraju - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Zaznaczył, że rząd będzie także zabiegał w tej sprawie na arenie międzynarodowej. 

Reuters przeanalizował ponad 50 dokumentów oznaczonych jako „tajne” i „ściśle tajne”, które po raz pierwszy pojawiły się w mediach społecznościowych w marcu tego roku. Wynika z nich, że zdaniem wywiadu wojskowego USA wojna w Ukrainie nie zakończy się w 2023 roku i przerodzi się w długotrwały konflikt. 

Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na dwóch obywateli Cypru, którzy pomagali rosyjskim oligarchom Romanowi Abramowiczowi i Aliszerowi Usmanowowi w ukrywaniu majątku, a także na członków rodzin kilku innych oligarchów.

Abramowicz i Usmanow zostali objęci sankcjami w marcu 2022 roku, czyli krótko po rosyjskiej napaści na Ukrainę, ale jak przyznało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ, wielu oligarchów nadal było w stanie prowadzić działalność w Wielkiej Brytanii, ukrywając majątek w skomplikowanych sieciach funduszy powierniczych, spółek fasadowych czy przepisując go na członków swoich rodzin.

Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że węgierscy przywódcy dążą do coraz bliższych związków z Kremlem pomimo brutalnej agresji Rosji na Ukrainę - powiedział w środę na konferencji prasowej ambasador USA w Budapeszcie David Pressman.

- Bliska współpraca gospodarcza z Rosją zasila rosyjską machinę wojenną i zagraża bezpieczeństwu sojuszu transatlantyckiego - stwierdził dyplomata.

Płonący pojazd pancerny Rosjan. Ukraińcy użyli komercyjnego drona, by zrzucić na Rosjan granat.


Francja "ze zgrozą zapoznała się" z wideo, które zdaje się przedstawiać rosyjskich żołnierzy odcinających głowę ukraińskiemu jeńcowi i potępia "ten akt barbarzyństwa i niewyobrażalne naruszenie ludzkiej godności" - powiedziała w środę rzeczniczka MSZ Francji.

"Ci, którzy są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie będą musieli za to zapłacić" - dodała rzeczniczka, która skomentowała nagranie wideo tej zbrodni podczas konferencji prasowej online.

Prezydent Czech Petr Pavel powiedział w środę, że jeśli zostanie potwierdzona autentyczność nagrania pokazującego kaźń ukraińskiego jeńca, to rosyjscy żołnierze znajdą się w jednym szeregu z terrorystami tzw. Państwa Islamskiego.

Czeski przywódca odniósł się w ten sposób do apelu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który poprosił o reakcje na drastyczne wideo.

W środę premier Mateusz Morawiecki, który w tym tygodniu przebywa z wizytą w USA, odwiedził zakłady ANAD Anniston Army Depot w Alabamamie. Premier podkreślał, że obecnie jest tak, że bezpieczeństwo mierzy się także jakością wojskowego sprzętu i jego dostępnością. Poinformował, że ma potwierdzenie, że najpóźniej do czerwca do Polski trafi 14 czołgów Abrams, które są potrzebne, by zastąpić postsowiecki sprzęt, który trafił już z Polski na Ukrainę. Jak dodał, "to preludium", ponieważ zamówiono w USA 250 supernowoczesnych Abramsów i 116 zmodernizowanych czołgów.

- Zabiegamy o to, aby w Polsce była usytuowana produkcja rdzeni amunicji do Abramsów ze zubożonego uranu, supernowoczesnej amunicji - oświadczył w środę wieczorem w Anniston w USA premier Mateusz Morawiecki. 

Nie żyje Eduard Bagirow, rosyjski bloger, propagandysta i mąż zaufania Władimira Putina w wyborach w 2012 r. Informację o jego śmierci przekazała czołowa prokremlowska propagandystka Margarita Simonjan. 

Najpóźniej do czerwca do Polski trafi 14 czołgów Abrams - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Władimir Putin miał pomysł na klęskę Ukrainy - chciał ją zamrozić, atakując cele infrastruktury krytycznej i wyłączając światło czy dostawy ciepła w kraju. - Ukraina odbudowywała infrastrukturę szybciej niż była ona niszczona. Wysiłek Putina nie przyniósł skutku - mówi w rozmowie z WP Wojciech Jakóbik. 

Makabryczne nagranie z egzekucji ukraińskiego jeńca wywołało wiele komentarzy na całym świecie. "Na tle skandalicznej zbrodni przewodnictwo Federacji Rosyjskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wygląda niezwykle cynicznie i godzi w autorytet i możliwości tego organu” - stwierdza w oświadczeniu stałe przedstawicielstwo Ukrainy przy ONZ.  Dyplomaci podkreślili, że "państwo uznane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ za agresora, państwo, które nadal popełnia zbrodnię agresji, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, nie powinno stać na czele organu ONZ, któremu powierzono kluczową odpowiedzialność za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ”. 

Rosyjscy hakerzy włamują się do kamer monitoringu w ukraińskich kawiarniach. W ten sposób zbierają informacje o przepływie pomocy humanitarnej. Stany Zjednoczone twierdzą, że hakerzy atakują również firmy finansowe, rządowe i prywatne, aby im zaszkodzić.  

Bank Światowy przeznaczy na naprawę infrastruktury energetycznej i systemów grzewczych Ukrainy 200 mln USD, a kolejne 300 mln USD przekażą partnerzy tej instytucji. Pierwsza część tej sumy (200 mln) zostanie przeznaczona na najpilniejsze naprawy "krytycznego" sprzętu i wyposażenia - głosi wydany w środę komunikat Banku.

Prezes Banku Światowego David Malpass, który wypowiadał się w Waszyngtonie, gdzie odbywa się wiosenna sesja banku i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ocenił, że Ukrainie nadal brakuje na "krytyczne wydatki" w 2023 roku 11 mld USD.

Zapewnił, że Bank Światowy jest gotów odegrać rolę w odbudowie Ukrainy, ale potrzebne do tego sumy są zbyt wysokie, by międzynarodowe instytucje finansowe zdołały sobie z tym poradzić bez pomocy ze strony krajów Europy Zachodniej.

Wszystko, co pochodzi z wewnątrz Kremla, jest najchętniej konsumowane przez odbiorców wiadomości ze wschodu. Stąd zapewne popularność kanału na Telegramie "Generał SWR", który sprawia wrażenie, że dużo wie o Putinie. - Kanał, który wprowadza takie treści, wpisuje się w rosyjską strategię. To na rękę Kremlowi - mówi WP dr Wojciech Siegień. 

Alarm przeciwlotniczy w obwodach charkowskim, zaporoskim, połtawskim, donieckim i dniepropietrowskim.