Nie odpuszczają Ziobrze. Jest nowy termin
Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchaniu komisji śledczej ds. Pegasusa. Komisja wyznaczyła już jednak nowy termin przesłuchania na 4 listopada. - To będzie ostatni, kiedy będziemy go wzywać. Jeśli się nie stawi, zostanie doprowadzony - powiedział wiceprzewodniczący Tomasz Trela.
- Przesłuchanie Zbigniewa Ziobry zaplanowane było na godzinę 10.00. Świadek nie stawił się jednak na posiedzeniu.
- Zbigniew Ziobro nie przyszedł na przesłuchanie komisji śledczej ds. Pegasusa. Wcześniej opublikował komentarz w tej sprawie. Pokazał bardzo osobiste zdjęcia ze szpitala.
- Zbigniew Ziobro miał dziś zeznawać przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Rano opublikował bardzo osobiste zdjęcia. Zwrócił się wprost do Donalda Tuska, że przez niego musiał ujawnić swoją chorobę.
- Jeszcze przed godz. 10 debatowano, czy Ziobro stawi się na przesłuchaniu. Doszło do gorącego sporu w studiu - Tu nie należy się skupiać na literze prawa, bo pan Zbigniew Ziobro postawił się ponad prawem - powiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, pytany o sprawę wezwania Ziobry przez komisję śledczą ds. Pegasusa.
- Kolejny termin przesłuchania został wyznaczony na 4 listopada.
Ziobro wezwany na 4 listopada.
Kluzik-Rostkowska: Nie wiem, dlaczego pan Ziobro dedykował swój wpis premierowi. To tylko pokazuje, że to próba grania na emocjach.
Zembaczyński: Nie ustąpimy.
Zembaczyński: Będziemy traktować Ziobrę jak każdego obywatela. Jego to najbardziej boli. Mam nadzieje, że do tego nie dojdzie.
Sroka: Wyznaczymy kolejny termin. Za trzecim razem będziemy wchodzić w procedurę doprowadzenia.
Bosacki: Nie dawajcie się wciągać w gry Ziobry.
- Nikt nie kwestionuje choroby, ta opinia jest jednak jednoznaczna. Ona mówi wprost: Ziobro może stanąć przed komisją - powtórzyła Magdalena Sroka. - Ziobro ma prawo przedstawić zaświadczenie lekarskie, jeśli jego stan się zmienił, ale tego nie zrobił - dodała.
- Ziobro przemówił. Nie raz uchwalał dyskusyjne prawo, ale kiedy przychodzi do jego egzekwowania, to go nie ma. Kiedy przychodzi test jego odwagi, to go nie ma - powiedział Witold Zembaczyński. - Zwyczajnie stchórzył - ocenił.
Komisja zdecydowała ws. Ziobry.
- To sabotowanie działania państwa - dodał.
- Mamy opinie biegłych, którzy jasno stwierdzili, że Ziobro może zeznawać - powiedział wiceprzewodniczący Marcin Bosacki, który przypomniał, że przed obliczem komisji nie stawili się także inni świadkowie związani z PiS.
- To będzie ostatni, kiedy będziemy go wzywać. Jeśli się nie stawi, zostanie doprowadzony - powiedział wiceprzewodniczący Tomasz Trela. - Zostanie doprowadzony, jak każdy inny obywatel - dodał.
- Żadne emocjonalne wpisy nie zmienią tej odpowiedzialności - powiedziała Joanna Kluzik -Rostkowska.
- To nie są tylko pytania, które my chcemy mu zadać. Opinia publiczna chce się dowiedzieć, jak wygląda kwestia nie tylko zakupu, ale i użytkowania systemu Pegasus - dodała Sroka. - Oczywiście będzie postępować zgodnie z procedurą. Ustawa i kodeks jasno wskazują ścieżkę - dodała. - Kolejny termin przesłuchania wyznaczono na 4 listopada - powiedziała.
- Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy polityk PiSu ponownie nie stawia się na posiedzeniu. Pracujemy nad bardzo poważną kwestią związaną z badaniem użycia systemu inwigilacji - powiedziała po obradach Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji. - Nie pozwólmy, żeby te emocjonalne wpisy sprowadziły tę dyskusję na inne tory - dodała.
Komisja śledcza ds. Pegasusa zwróci się do sądu z wnioskiem o nałożenie kary grzywny na Zbigniewa Ziobrę za niestawienie się na przesłuchanie przed komisją i za nieusprawiedliwienie nieobecności.
Komisja ma wyznaczyć ponowny termin przesłuchania Zbigniewa Ziobry.
Jest decyzja ws. Ziobry.
Posiedzenie komisji trwało 17 minut.
- 7 głosów za - wniosek został przegłosowany. Zamykam posiedzenie komisji - przekazała Magdalena Sroka. - Termin przesłuchania zostanie państwu niezwłocznie podany - dodała.