"Najbardziej zmasowany atak". Ukraińcy zdradzili szczegóły [RELACJA NA ŻYWO]
Wtorek to 1055. dzień wojny w Ukrainie. Ukraiński sztab generalny zdradził szczegóły nocnej operacji w Rosji. Przy użyciu rakiet i dronów zaatakowano obiekty wojskowe w kilku regionach. Wojskowi mówią o "najbardziej zmasowanym ataku". Na terenie zakładów chemicznych w obwodzie briańskim zaobserwowano też "wtórną detonację, która trwała wiele godzin". Śledź relację na żywo w Wirtualnej Polsce.
- Zaatakowany został rosyjski skład gazu w Kazaniu. Mieszkańcy informują, że słychać było kilka eksplozji. Później wybuchł ogromny pożar.
- W nocy z poniedziałku na wtorek słychać było wybuchy na niebie nad Engelsem w obwodzie saratowskim w Rosji. Palący się od kilku dni magazyn paliw został po raz kolejny ostrzelany.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret nakładający sankcje na 140 podmiotów sektora finansowego Rosji. Działanie to jest częścią szerszej strategii mającej na celu zwiększenie presji na Rosję w związku z jej działaniami wojennymi.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron dyskutowali o wsparciu wojskowym i możliwym rozmieszczeniu personelu partnerskiego w Ukrainie.
Na tym kończymy naszą relację. Dziękujemy za śledzenie.
Nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko sekretarza obrony USA Pete Hegseth powiedział, że przyszła administracja rozumie charakter wojny na pełną skalę na Ukrainie i opowiada się za jej jak najszybszym zakończeniem. Deklaracja taka padła podczas przesłuchania w Senacie.
- Wiemy, kto jest agresorem. Wiemy, kto jest dobrym człowiekiem. Chcielibyśmy, aby to (rozwiązanie – red.) było jak najbardziej korzystne dla Ukraińców. Ale ta wojna musi się skończyć - podkreślił Hegset.
Armia rosyjska rozpoczęła masowy ostrzał artyleryjski, gdy Siły Obronne Ukrainy ewakuowały ze swoich pozycji schwytanego żołnierza Korei Północnej - podaje Radio Swoboda, powołując się na żołnierzy, którzy brali udział w operacji.
- Musieli się domyślić, że chcemy zabrać ich żołnierza i rozpoczęli się zmasowany ostrzał artyleryjski. Poza tym strzelali bardzo blisko i bardzo celnie. Nie chcieli, żebyśmy go stamtąd zabrali - mówi wojskowy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie z przesłuchania schwytanego północnokoreańskiego żołnierza. Mężczyzna przyznaje, że posługiwał się fałszywym rosyjskim dokumentem. Opisał także, jak mieli postępować z ukraińskimi jeńcami.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że na froncie jest obecnie ponad 100 ukraińskich brygad i każda potrzebuje dozbrojenia, zanim będzie możliwe zwiększenie liczby żołnierzy. Rząd RFN zamówił 54 nowe haubice RCH 155 dla Ukrainy - przekazał goszczący w Kijowie szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius.
- Wielokrotnie słyszeliśmy sygnały dotyczące wieku naszych żołnierzy, wieku mobilizacyjnego i tak dalej. (...) Wiecie, nie będę podawał bardzo dokładnej liczby, ponieważ to niebezpieczne, ale mamy ponad 100 brygad na polu walki i każda z tych brygad codziennie wymaga uzupełnienia sprzętu - cytuje Zełenskiego agencja Interfax-Ukraina.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział, że niemieckie systemy Patriot jeszcze w styczniu zaczną chronić lotnisko Rzeszów-Jasionka, który jest kluczowym hubem dostaw uzbrojenia na Ukrainę.
Niemiecki rząd przygotował wszystko, co niezbędne, aby zapewnić Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 3 miliardów euro, ale dyskusje wciąż trwają. Obecnie środków nie ma, bo nowy budżet państwa nie został zatwierdzony - przekazał minister obrony Niemiec Boris Pistorius podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.
- Pracujemy nad tym i jestem optymistą, że znajdziemy rozwiązanie - przekonywał minister.
Donald Trump może nie zmusić Ukrainy do przedwczesnych negocjacji z Rosją. Taki ostrożny optymizm wyrazili europejscy sojusznicy Kijowa - poinformował Bloomberg, powołując się na europejskich urzędników.
W nocy 14 stycznia Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły najbardziej zmasowany atak na obiekty wojskowe Rosjan w odległości od 200 do 1100 km w głąb Rosji - przekazał ukraiński Sztab Generalny.
Trafiono w cele w obwodach briańskim, saratowskim i tulskim, a także w Republice Tatarstanu.
Zaatakowana została m.in. magazyn produktów naftowych w mieście Engels w obwodzie saratowskim. Uszkodzone zostały zakłady chemiczne w miejscowości Sielco, w której produkowana jest m.in. amunicja.
"Na terenie zakładu zaobserwowano wtórną detonację, która trwała kilka godzin. Ponadto w czasie ataku zniszczono dwa wrogie kompleksy rakiet przeciwlotniczych – 'Tor' i 'Buk'" - podał sztab.
Rosjanie wystrzelili nad Ukrainę drony kamikaze Shahed. W wielu regionach krajów aktywowano alarm powietrzny.
Zagrożenie jest m.in. w obwodzie sumskim i odeskim.
Z Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w 2024 i na początku 2025 roku personel wojskowy zostanie masowo przeniesiony do Sił Lądowych w celu uzupełnienia brygad bojowych - podaje Ukrainska Prawda.
To efekt ostatniego rozkazu naczelnego przywódcy Ołeksandra Syrskiego. Do Wojsk Lądowych ma zostać przekierowanych ponad 5 tys. żołnierzy.
W rozmowy dotyczące wojny w Ukrainie powinny być zaangażowane tylko Rosja i USA, żaden inny kraj Zachodu - oświadczył we wtorek Nikołaj Patruszew, jeden z najbliższych doradców rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.
- Uważam, że negocjacje w sprawie Ukrainy powinny być prowadzone między Rosją i USA bez udziału innych zachodnich krajów. Nie ma o czym rozmawiać z żadnym Londynem i Brukselą - powiedział Patruszew tabloidzie "Komsomolskaja Prawda", uważanej za nieoficjalny organ Kremla.
"Wzmocniona ochrona Bałtyku przez NATO staje się faktem. Rosja nie będzie już mogła bezkarnie dokonywać aktów sabotażu wobec naszej infrastruktury krytycznej. Dziś w Helsinkach rozmawialiśmy o tym z przywódcami Danii, Szwecji, Niemiec, Finlandii, państw bałtyckich i NATO" - napisał premier Donald Tusk.
Siły białoruskie i rosyjskie od wtorku ćwiczą na Białorusi użycie Regionalnego Zgrupowania Wojsk - poinformowało białoruskie ministerstwo obrony. Ćwiczenia prowadzone są w ramach przygotowań do manewrów Zapad-2025.
Na Białorusi trwają białorusko-rosyjskie ćwiczenia sztabowe Zjednoczonego Dowództwa Regionalnego Zgrupowania Wojsk (RZW) - czytamy w komunikacie. Celem jest zwiększenie zdolności obronnych Państwa Związkowego, czyli Białorusi i Rosji.
Tematem ćwiczeń jest proces decyzyjny w sprawie wykorzystania RZW, aby zagwarantować bezpieczeństwo Państwa Związkowego. Przedstawiciele sił zbrojnych Białorusi i Rosji od 14 do 16 stycznia opracowują jeden z wariantów zastosowania RZW - poinformowano.
Resort podkreślił, że obecne ćwiczenia to element przygotowań do wspólnych manewrów Zapad-2025, które odbędą się w tym roku na Białorusi.
Wstrzymano produkcję w kluczowej dla ukraińskiego przemysłu stalowego kopalni węgla koksującego Pokrowske w obwodzie donieckim; taka decyzja została podjęta z powodu ofensywy sił rosyjskich, które znajdują się już blisko tego przedsiębiorstwa - powiadomiła agencja Reutera.
Wcześniej największy ukraiński holding górniczo-metalurgiczny Metinwest powiadomił o zawieszeniu działalności kopalni węgla w miejscowości Piszczane, również w obwodzie donieckim.
Reuters poinformował, powołując się na dwa źródła w branży górniczej, że bardzo ważna kopalnia Pokrowske w miejscowości Udaczne, jedyny ukraiński producent węgla koksującego, wstrzymała pracę w poniedziałek w obliczu rosyjskiego natarcia w Donbasie. - Wszyscy przestali pracować - przyznał jeden z rozmówców agencji.
Metinwest ostrzegł 3 grudnia, że linia frontu coraz bardziej przybliża się do największego producenta węgla koksującego na Ukrainie, kopalni Pokrowske. Jeden z szybów tego przedsiębiorstwa znajduje się obecnie kilka km od miejsca, w którym toczą się walki - zauważyło ukraińskie wydanie magazynu "Forbes".
- Ukraina, pomimo rosyjskiej agresji, jest bliżej niż kiedykolwiek jeśli chodzi o wejście do UE, kraj przesuwa się obecnie od decyzji politycznej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych w konkretnych sektorach - mówił Denys Szmyhal premier Ukrainy na wtorkowym posiedzeniu rządu.
Według ukraińskich szacunków, tylko w 2024 roku armia wyeliminowała z walki około 430 tys. Rosjan. - Uważam, że rosyjskie straty przedstawione przez Ukraińców są realne. One praktycznie całkowicie są udokumentowane filmowo, ponieważ większość działań, zarówno lotnictwa, dronów, jak i działań artylerii, jest nagrywana. W czasie rzeczywistym możemy obserwować to, jak giną rosyjscy żołnierze - komentuje w programie "Newsroom WP" kmdr. por. rez. Maksymilian Dura z portalu defence24.pl.
Podkreśla, że w ubiegłym roku Rosjanie ponieśli 1,5 raza większa straty w porównaniu z pierwszymi latami wojny. Dura zastrzega, że mowa tu zarówno o zabitych, jak i rannych, którzy nie są w stanie powrócić do walki. Tymczasem, według gościa WP, "większość z tych żołnierzy, którzy są w Ukrainie, idą tam jako ochotnicy". - Motywacja tych ludzi jest kompletnie niezrozumiała - ocenia. Dura przytacza przykład 18-letniego Rosjanina, który chwalił się na blogu, że wstępuje do armii, aby "uciąć głowy kilku Ukraińcom". Zginął po kilkunastu dniach spędzonych na froncie.
Rosjanie wstępują do armii. "Niezrozumiała motywacja"
W obwodzie sumskim Rosjanie atakowali strażaków gaszących pożary po atakach dronów i ostrzałach - przekazała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu sumskiego.
Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej podała, że północnokoreańskim żołnierzom w obwodzie kurskim nakazano popełnić samobójstwo, jeśli groziło im niebezpieczeństwo schwytania przez Ukraińskie Siły Zbrojne.
Według południowokoreańskiego wywiadu tylko na początku stycznia w walkach zginęło już około 300 północnokoreańskich żołnierzy, a około 2700 zostało rannych. Ogromne straty wyjaśniono "niezrozumieniem nowoczesnych metod prowadzenia wojny", w tym "bezużytecznym" strzelaniem do dronów dalekiego zasięgu.
Rosja jest gotowa omówić gwarancje bezpieczeństwa dla kraju, "który obecnie nazywa się Ukrainą", ale kontekst euroazjatycki stanie się głównym czynnikiem osiągania porozumień - stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej, omawiając "wyniki rosyjskiej dyplomacji w 2024 roku".