Wojna w Ukrainie. Niepokojące doniesienia o żołnierzach wywiezionych z Azowstalu
Trwa 83. dzień inwazji na Ukrainę. Jak przekazał minister obrony Ołeksij Reznikow, "Rosja przygotowuje się do długoterminowej operacji wojskowej". Tymczasem agencja Reutera, powołując się na świadka, przekazała, że żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję.
"Wobec brutalnego ataku ze strony reżimu Putina, Kanada stoi po stronie Ukrainy - pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie. Dlatego właśnie ogłosiliśmy, że wprowadzamy zakaz wjazdu do Kanady dla ok. tysiąca Rosjan, w tym dla Putina i jego wspólników" - napisał we wtorek na Twitterze minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino.
Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.
We wtorek późnym wieczorem agencja Reutera, która powołała się na świadka, przekazała, że ukraińscy żołnierze, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do okupowanej Ołeniwki. Miejscowość ta znajduje się w obwodzie donieckim.
Mapa przedstawia działania wojenne w Ukrainie.
"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie" - przekazano w oświadczeniu Biura.
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.
Rosyjski parlament rozważy wycofanie się ze Światowej Organizacji Zdrowia, a także Światowej Organizacji Handlu, poinformował rosyjski portal Kommiersant, powołując się na wiceprzewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej Piotra Tołstoja - przekazał serwis The Kyiv Independent.
Departament Stanu uruchomił program monitorowania zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie - przekazała agencja Ukrinform.
Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę" - przekazał we wtorek portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung" (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet "ponad dekadę".
ISW udostępniło aktualne mapy, które przedstawiają tereny w Ukrainie, które są pod kontrolą okupantów.
Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika "Merkur".
Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.
Rosjanie próbują "wyczuć" ukraińską obronę na granicy - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na władze Sumy.
"Według wielu wskazań Rosja przygotowuje się do długotrwałej operacji wojskowej. Wojna wkracza w przewlekłą fazę" - przekazał Reznikow. "Każdy dzień wojny przynosi straty wśród naszych wojskowych i wielkie cierpienie ludności cywilnej. Zwłaszcza na terenach czasowo okupowanych przez Rosję. Cały świat widział, co wydarzyło się w Buczy. Te same wydarzenia mają teraz miejsce wszędzie tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. Nasi ludzie są porywani, torturowani, zabijani" - wskazał ukraiński minister.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.
"Ukraina otrzyma dodatkowe 150 mln euro wsparcia finansowego z Niemiec, co zwiększa łączną kwotę takiego wsparcia z Niemiec do 300 mln euro. Te środki zostaną natychmiast wykorzystane na wsparcie naszych obywateli i odbudowę infrastruktury krytycznej" - ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.
Żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję - przekazała agencja Reutera, powołując się na świadka.
Dorin Nitzan zapewniła, że przygotowywane są już zestawy medyczne przeciw cholerze oraz szczepionki przeciwko tej chorobie.