Wojna w Ukrainie. Niepokojące informacje z Moskwy. Grożą atakiem na Kijów [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Niepokojące informacje z Moskwy. Grożą atakiem na Kijów [RELACJA NA ŻYWO]

Akcja ratunkowa w Kijowie po ostrzale rosyjskich sił
Akcja ratunkowa w Kijowie po ostrzale rosyjskich sił
Źródło zdjęć: © PAP | DSNS
Arkadiusz JastrzębskiMarek Mikołajczyk
13.04.2022 00:52, aktualizacja: 13.04.2022 22:19

Trwa 49. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Moskwa grozi atakami na "centra dowodzenia" w Kijowie, kłamiąc, że Ukraińcy dokonują ataków i aktów sabotażu na terenie Rosji, stąd możliwość odwetu. "Moja administracja zezwala na przekazanie dodatkowych 800 mln dolarów na broń, amunicję i inną pomoc dla bezpieczeństwa dla Ukrainy" - przekazał prezydent USA Joe Biden po rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Niezależna misja ekspercka powołana pod  auspicjami OBWE przedstawiła raport dokumentujący łamanie  praw człowieka, międzynarodowe prawo humanitarne (MPH) oraz ewentualne zbrodnie wojenne popełnione przez wojska rosyjskie w Ukrainie.

Telewizja Nexta przekazała, że Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) potwierdziły trafienie na Morzu Czarnym dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa. Na pokładzie wybuchł pożar. 

Rosja straciła ponad 500 czołgów podczas inwazji na Ukrainę, według grupy Oryx, która na podstawie zdjęć oblicza utratę sprzętu po obu stronach. 257 czołgów zostało zniszczonych, 9 uszkodzonych, 40 porzuconych, a 200 zdobytych przez siły ukraińskie - podaje za Oryx stacja NEXTA.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow przekazał w środę szczegóły zatrzymania prorosyjskiego polityka ukraińskiego Wiktora Medwedczuka. Poinformował on, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) planowała wywieźć go przez Naddniestrze do Moskwy.
 

"Będę się śmiać, jeśli nasza flota naprawdę poważnie uszkodziła okręt flagowy rosyjskiej floty czarnomorskiej. Putin musi teraz rzygać krwią w szaleńczym gniewie" - napisał w mediach społecznościowych Ilia Ponomarenko, dziennikarz portalu Kyiv Independent, komentując doniesienie o tym, że siły ukraińskie na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa. 

Wizyta czterech prezydentów w Ukrainie jest szeroko komentowana na świecie. Reuters pokazał nagrania z pobytu przywódców Polski i krajów bałtyckich w Borodziance.

- Dzisiejszy dzień był pożyteczny dla naszego  państwa, dla naszej obrony przed rosyjską ofensywą. Do Kijowa  przyjechali prezydenci czterech państw - przyjaciół Ukrainy. Ci, którzy pomagają nam od pierwszych dni. Którzy nie wahali się dać nam broni.  Którzy nie mieli wątpliwości, czy nakładać sankcje. I którzy teraz na  poziomie Unii Europejskiej naciskają na zaostrzenie pakietu sankcji  wobec Federacji Rosyjskiej - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.


Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaapelował o embargo na rosyjską ropę.


- Rozmawiałem dziś z prezydentem USA Joem Bidenem.  Tematem rozmowy było ściganie wszystkich rosyjskich żołnierzy i  dowódców, którzy dopuścili się zbrodni wojennych.  Omówiliśmy nowy  pakiet wsparcia dla Ukrainy, 800 mln dol. Broń, amunicja, systemy  artyleryjskie, transportery opancerzone, helikoptery. Serdecznie  dziękujemy za wsparcie! Uzgodniliśmy również zaostrzenie sankcji wobec  Rosji - mówił ukraiński przywódca. 


Zełenski powiedział także, że Rosjanie kontynuują przygotowania do nowych działań.

Podsekretarz stanu ds. politycznych USA Victoria  Nuland powiedziała, że Stany Zjednoczone najpewniej uznają działania Rosjan w Ukrainie za ludobójstwo.

Przed ambasadą Rosji w Warszawie zorganizowano akcję antywojenną pod nazwą  "Daj coś z worka dla orka". To symboliczny sprzeciw wobec grabieży  domów, których dopuszczają się żołnierze rosyjscy w czasie inwazji na Ukrainie. Podobny protest zorganizowano w łotewskiej Rydze. 

Cztery osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w środę podczas ostrzału Charkowa przez Rosjan - poinformował szef charkowskiej administracji Oleg Sinegubow.


Ostrzelane zostały dzielnice mieszkaniowe Charkowa, gdzie nie ma infrastruktury wojskowej. 

Intensywne ostrzały artylerii zostały zarejestrowane w Piwnicznej Saliwce, 602 osiedlu, HTZ, wsi Żukowski.

"Ze wszystkich miejsc na Ukrainie, które w straszliwy sposób doświadczyły  rosyjskiej agresji musi płynąć apel do wspólnoty międzynarodowej o  absolutny, twardy i zdecydowany sprzeciw. To oblicze wojny, z którym  nigdy nie wolno nam się pogodzić" - komentuje Kancelaria Prezydenta na Twitterze po środowej wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie.

Niemcy  zajęły największy na świecie superjacht Dilbar należący do objętej  sankcjami siostry rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, o czym poinformował Federalny Urząd Śledczy (Bundeskriminalamt - BKA).


Pomimo wysiłków, które BKA określił "ukrywaniem spraw zagranicznych", ustalono że właścicielką jachtu jest siostra Usmanova, Gulbakhor Ismailova. 

Szef administracji regionalnej w regionie odeskim Maksym Marczenko potwierdził informację, że rosyjski krążownik rakietowy Moskwa został zaatakowany przez pociski przeciwokrętowe Neptun i został poważnie uszkodzony - przekazuje NEXTA.

Szef Pentagonu Lloyd Austin próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu, ale strona rosyjska nie była  zainteresowana rozmową - powiedział rzecznik resortu John Kirby. Dodał, że "linia dekonfliktowa" między wojskami obu krajów wciąż  funkcjonuje. 

Mer Kijowa Witalij Kliczko poparł przemianowanie nazw stacji metra, w tym "Mińsk" na "Warszawę". 

- Zajmiemy się zmianą nazw na następnej sesji Rady Miasta Kijowa. Aby nazwy stacji metra w stolicy przypominały nam, mieszkańcom Kijowa, o pozytywnych zmianach, i kim są nasi prawdziwi przyjaciele - powiedział Kliczko, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.


Kliczko dodał, że z Mińska słychać groźby, samoloty, które startują z terytorium Białorusi bombardują Ukrainę, a Warszawa jest miastem, które aktywnie pomaga Kijowowi i przyjmuje wielu uchodźców.

Ukraińskim siłom udało się zestrzelić w środę następny dron Rosji. To Orlan-10 - wyjaśnia w mediach społecznościowych analityk ds. obronności Rob Lee.

Pierwsza dama Ukrainy kolejny raz zabrała głos. Tym razem Zełenska zwróciła uwagę na Ukrainki i Ukraińców, którzy zostali niepełnosprawni wyniku działań wojennych w kraju. "Potrzebują rehabilitacji – zarówno psychicznej, jak i fizycznej" - podkreśla pierwsza dama.

Konsensus w sprawie prognozowanego spadku popytu na ropę - OPEC, EIA i MAE zgadzają się, że z powodu wojny w Ukrainie w 2022 r. odnotuje się słabszy popyt na ropę. Opinie dotyczące przyszłości podaży tego surowca są jednak rozbieżne - przekazał Bloomberg. 

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także