RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. "Droga krzyżowa" w Borodziance. Papież wysłał polskiego kardynała

Borodzianka
Borodzianka
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency, EPA, Vatican Media
Sylwia BagińskaMarek Mikołajczyk

15.04.2022 | aktual.: 16.04.2022 00:49

Trwa 51. doba rosyjskiej inwazji. Jak informuje rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony, po raz pierwszy od początku inwazji Rosja wykorzystała bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 w ataku na Mariupol. Tymczasem papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski złożył wizytę w Borodziance w obwodzie kijowskim. Wysłannik papieża "modlił się przed mogiłami i odnalezionymi ciałami, jak na Drodze Krzyżowej" - przekazano w komunikacie Watykanu.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Rosyjskie media coraz częściej przechwytują segmenty Fox News w czasie największej oglądalności, a także artykuły opiniotwórcze i sekcję komentarzy, aby przedstawić amerykańską politykę zagraniczną jako zagrożenie dla interesów Rosji - donosi The New York Times. 

Aby usprawiedliwić mord na Ukraińcach, rosyjskie media państwowe i politycy uznają ich za członków gorszego "niezdrowego psychicznie" narodu - przekazała Euromaidan Press.


Zełenski został zapytany jeszcze o zatopienie krążownika Moskwa, Zełenski skomentował, że dla  Ukrainy zatopienie największego okrętu rosyjskiej floty czarnomorskiej  "nie jest tragedią", bo oznacza to, że Rosja ma mniejsze możliwości  ataku na Ukrainę. 

Prezydent Ukrainy przyznał też, że trudno mu patrzeć na obrazki  zabitych dzieci, takie jak z Buczy i innych podkijowskich miejscowości.


"Trudno jest mi na to patrzeć jako ojcu (...) Wszystko, czego chcesz  po tym, to mścić się i zabijać. Ale muszę to oglądać jako prezydent.  Wszyscy chcemy walczyć, ale musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by  ta wojna nie trwała w nieskończoność" - powiedział ukraiński przywódca w wywiadzie dla CNN. 

Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że  Ukraina straciła podczas wojny 2,5-3 tys. żołnierzy, zaś ok. 10 tys.  jest rannych. Prezydent Ukrainy dodał, że Ukraińcy muszą zrobić wszystko, by wojna trwała w  nieskończoność. 

- Zdarzało się, że musieliśmy własnoręcznie grzebać zwłoki tych, którzy  zginęli od pocisków, z wyziębienia lub chorób. Tak wyglądał zwyczajny  dzień przeciętnego mieszkańca Mariupola. Wszystko pod nieustannym  ostrzałem. Jeszcze na początku marca bywały mrozy do minus dziesięć  stopni. Człowiek mógł wyjść po wodę i nie wrócić - powiedział WP Maks Grabowski,  dziennikarz telewizji Sigma, ocalały z Mariupola. 

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział europejskim sojusznikom, że Stany Zjednoczone wierzą, że wojna rosyjska w Ukrainie może trwać do końca 2022 roku - podała Nexta. 

Tak jak dziś wszyscy zgodnie modliliśmy się o pokój dla Ukrainy -  uchodźcy i Polacy, prawosławni, grekokatolicy i katolicy łacińscy -  bardzo was proszę, abyśmy obronili się przed podziałami,  nieporozumieniami, które mogą stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby ten  język militarno-wojenny nie zakradł się do naszego życia religijnego;  żebyśmy nie chcieli o wszystko wojować tak, jak żołnierze na froncie" -  zaapelował duchowny. 

Obyśmy obronili się przed podziałami, nieporozumieniami, które mogą  stanąć na drodze naszej modlitwy; żeby język militarno-wojenny nie  zakradł się do naszego życia religijnego - zaapelował kard. Kazimierz  Nycz na zakończenie 26. Centralnej Drogi Krzyżowej, która w Wielki  Piątek przeszła ulicami Warszawy. 

W sieci pojawiło się wideo z Drogi Krzyżowej w Watykanie. Przypomnijmy, że część katolickich mediów w Ukrainie nie transmitowała Drogi Krzyżowej z  Koloseum, co wiąże się z polemiką na tle decyzji o wspólnym niesieniu  krzyża przez Ukrainkę i Rosjankę. 

Rosyjskie siły przed opuszczeniem obwodu kijowskiego zastawiały miny-pułapki w samochodach cywilów, domach - przekazał serwis The Kyiv Independent. 

Zełenski podkreślił, że kolejny pakiet sankcji wobec Rosji powinien zawierać ambargo na rosyjską ropę. "Demokratyczny świat powinien zadecydować, że pieniądze Rosji za zasoby energetyczne to faktycznie pieniądze na niszczenie demokracji. Kiedy podejmą te decyzje, wszyscy będziemy mogli zobaczyć, że nadchodzi pokój" - zaznaczył ukraiński przywódca. 

"Zadaniem numer jeden jest przyspieszenie pokoju. Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Powstrzymują ataki najeźdźców. Wdrażają kontrnatarcia. To mobilizuje naszych dyplomatów na wszystkich możliwych poziomach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych" - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Dziś z Ukrainy ewakuowano 2864 osoby. 

"Rozbrój rękę podniesioną przez brata przeciwko bratu, aby tam, gdzie jest nienawiść, zakwitła zgoda"- mówił papież. 

Podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek papież  Franciszek modlił się o pokój i o to, by "przeciwnicy podali sobie ręce i  zakosztowali wzajemnego przebaczenia".  

W Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej  (Łódzkie) wieczorem odsłonięto Grób Pański, którego wystrój nawiązuje do  moskiewskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjski żołnierz celuje w dziecko.  Nie można bezczynnie patrzeć na ból i cierpienie - powiedział Polskiej Agencji Prasowej kościelny Dawid Zawiasa. 

W obliczu protestów i zaniepokojenia ukraińskiej wspólnoty i ambasady  Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej całkowicie zmieniono tekst rozważań  przy XIII stacji Drogi Krzyżowej w Koloseum, przygotowanych wspólnie  przez Rosjankę i Ukrainkę. Podczas nabożeństwa odczytany został inny  tekst od tego, który ogłoszono wcześniej. 

Źródła: Twitter, Ukrinform, Ukraińska Prawda, PAP